Vytváříme první automatizaci

Chytrá domácnost bez automatizací by nebyla chytrá. Není nad to ráno vstát a již některý věci mít připravené a vyhnout se tak denní rutině. Představme si situaci, že ráno vstáváte v 7.00. Co vše by tedy se mělo v baráku odehrát, aby ráno bylo příjemnější?

Já osobně mám nastavenou automatizaci tak, že v 7.00 se rozsvítí světlo v ložnici, v obýváku se pustí hudba a rozsvítí se ještě v kuchyni. Taky v 7.30 se hudba vypne – to je ten pravý čas kdy vyrážet do práce a po odchodu z baráku se všude zhasne. Jde sice o dvě automatizace, ale takto komplexní to může klidně být. V případě tepelného čerpadla v kombinaci s termostatickými hlavicemi se klidně může ještě snížit teplota baráku a mnoho dalšího. Vypnutí hudby přesně v 7.30 je také perfektní signál, když ráno pobíháte po baráku. Nejde si toho nevšimnout a aniž by jste zrovna měli u sebe někde hodiny víte, kolik je hodin.

Nyní si pojďme automatizaci vytvořit. V pravém horním rohu v aplikaci Domácnost klikneme na plus a vybereme volbu „Přidat automatizaci“.

Objeví se nové okno, kde vybereme volbu „Nastane určitá denní doba“.

Na dalším okně vybereme volbu „Denní doba“ a jak často se má automatizace opakovat, tedy které dny. Pochopitelně zde musíme nastavit i čas.

V dalším okně pak zaklikneme příslušenství, co se má do automatizace přidat. V našem případě je to HomePod v obýváku a světlo v ložnici.

V dalším výběru pak máme již samotné příslušenství. Zde se nastavuje za jak dlouho se má automatizace vypnout (tedy světlo v ložnici zhasne a v obýváku přestane hrát hudba) a máme při kliknutí na příslušenství volbu, co se má stát.

Důležitým prvkem jsou media, kde si vybíráte zvuk/písničku, co se má přehrát – lze jí vybrat z Apple Music přímo z knihovny.

Pokud vše proběhne v pořádku, v automatizacích se objeví nová automatizace. Automatizaci lze před uložením také otestovat, aby se potvrdilo, zda se to chová tak, jak očekáváme.




Úvod do Apple HomeKitu

V tomto díle si řekneme nějaký úvod do domácího centra a zjistíme, co je jeho základem a co jej celé řídí.

Kompatibilní zařízení

V tomto díle si řekneme něco o kompatibilitě zařízení a jak jednoznačně poznat, že nově koupené zařízení bude bez problému s aplikací Domácnost fungovat.

Komunikační protokol Matter

Základní informace k novému komunikačnímu protokolu Matter, na kterém spolupracuje mnoho výrobců chytrých zařízení

Organizace Domácnosti

Organizace domácnosti je velmi důležitá pro náš přehled a usnadní nám orientaci v nově připojených chytrých zařízeních.

Připojení prvního kompatibilního zařízení

V tomto článku si připojíme spínač světla v obýváku. Vše bude velmi snadné a použijeme na to průvodce.

Přidáváme členy do naší Domácnosti

Být sám je nuda a ve dvou se to vždy líp táhne. Přidáme si tedy do naší domácnosti další uživatele, aby jsme jí nemuseli ovládat sami.

Speciál: Stavíme čidlo teploty a vlhkosti

V tomto díle se podíváme na výrobu vlastního čidla se senzorem DHT11 a čipem ESP8266, kterým budeme celý projekt připojovat k WiFi.

Synology NAS: Instalujeme HomeBridge přes Docker

V tomto díle si zprovozníme HomeBridge jako kontejner v Dockeru na Synology serveru. Tato kombinace je pro spuštění velice jednoduchá a její nastavení a spuštění je otázkou pár minut.

Synology NAS: Instalujeme Hoobs přes Docker

V tomto díle budeme spouštět systém Hoobs přes virtualizační nástroj Docker v Synology NASu

Co je to HomeBridge a k čemu jí potřebujeme

V tomto díle si obecně řekneme o systému HomeBridge a ukážeme si pár příkladu, proč je systém potřeba alespoň trochu ovládat.

HomeBridge: Přidáváme virtuální vypínač

V tomto díle budeme vytvářet virtuální vypínač, kterým budeme ovládat několik světel najednou. Budeme používat rozšíření skrze HomeBridge.

HomeBridge: Přidáváme nepodporované kamery Ubiquity

Budeme nastavovat nekompatibilní kamery. Jde o kamery od společnosti UniFi, které jsou starší a s Homekitem nemají nic společného. Přes to je ale dokážeme díky Homebridge v aplikaci Domácnost zobrazit a dokonce je nahrávat na iCloud.

HomeBridge: Přidáváme čističku vzduchu Xiaomi Smart Air Purifier 4

Přidáváme čističku od značky Xiaomi model Mi Air Purifier 4. Tato čistička nemá přímou podporu pro Apple Homekit, takže budeme potřebovat HomeBridge

Homebridge: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1

Zařízení od společnosti Shelly jsou stále oblíbenější a tak by jsme je neměli vynechat. Vzhledem k rozměrům se celkem na pohodu vejdou do krabičky pod běžný vypínač a i z hloupého vypínače udělají chytrý, jen na první dojem tak nepůsobí.

Homebridge: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1PM

Dalším zařízení z rodiny Shelly je modul Shelly 1PM. Jde o identicky vypadající zařízení, jako jeho bratříček Shelly 1. Jediný rozdíl mezi nimi je barva (1PM je červená a 1 modrá). A také 1PM dokáže měřit spotřebu připojeného zařízení.

HOOBS: Přidáváme virtuální vypínač

V tomto díle budeme vytvářet virtuální vypínač, kterým budeme ovládat několik světel najednou. Budeme používat rozšíření skrze systém HOOBS.

HOOBS: Přidáváme čističku vzduchu Xiaomi Smart Air Purifier 4

Přidáváme čističku od značky Xiaomi model Mi Air Purifier 4. Tato čistička nemá přímou podporu pro Apple Homekit, takže budeme potřebovat systém HOOBS

HOOBS: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1

Zařízení od společnosti Shelly jsou stále oblíbenější a tak by jsme je neměli vynechat. Vzhledem k rozměrům se celkem na pohodu vejdou do krabičky pod běžný vypínač a i z hloupého vypínače udělají chytrý, jen na první dojem tak nepůsobí.

Tasmota: Flashujeme Shelly 1

Flashujeme oblíbenou Shelly 1 firmwarem Tasmota a provádíme základní konfiguraci, aby vše fungovalo jak má.

Tasmota: Flashujeme Shelly 1PM

Flashujeme oblíbenou Shelly 1PM firmwarem Tasmota a provádíme základní konfiguraci, aby vše fungovalo jak má a to i včetně spotřeby daných zařízení.