Linux terminál – kopírujeme soubory přes SSH pomocí SCP

Linuxový terminál a SSH. Dvojice, co patří neodmyslitelně k sobě. Ke vzdálenému ovládání PC to používá mnoho uživatelů. Co ale třeba kopírování souboru?

Dnes se podíváme na kopírování souboru právě pres SSH s příkazem SCP. Díky tomu lze z počítače na kterém momentálně sedíte kopírovat soubory na vzdálený server a nebo ze serveru k vám na PC.

Na obrázku je vidět, jak přes SCP lze přenést aktuální verzi firmware pro AP jednotku Unifi

Právě pro tuto činnost slouží příkaz SCP. Jeho použití je opravdu velmi lehké. Prvním parametrem je tak soubor, který je zdrojový a druhý je ten, kam se má uložit. V tomto příkladě tak uložíte soubor z aktuálního PC přes SSH na vzdálený server.

scp /cesta/k/souboru.pripona uzivatel@server:/cesta/kam/ulozit.pripona

Postup jde ale samozřejmě i otočit a to tak, že ze vzdáleného počítače uložíte soubor k sobě na disk. V tomto případě se zápis změní takto:

scp uzivatel@server:/cesta/k/souboru.pripona /cesta/kam/uložit/soubor/na/disku.pripona

Vhodnou alternativou k tomuto kopírování souboru je ještě možnost přenést složku včetně všech podsložek a souborů, stačí hned za scp dát přepínač -r, tedy rekurzivní procházení. Vzdálená složka tak ihned bude ve vašem počítači.

Další články

Na iPhone přestalo fungovat LTE nebo vůbec nefunguje, jak opravit?

LTE je technologie určená pro vysokorychlostní mobilní internet, díky které se vaše zařízení připojuje právě k internetu.

Zaheslováváme web souborem .htpasswd

Náš předchozí článek o souboru robots.txt měl tak veliký úspěch, že vyvolal mnoho reakcí na jeho konec a to je přesný postup, jak web zaheslovat pomocí souboru .htpasswd.

Kdy koupit 4K UHD TV a kdy je lepší FullHD

4K UHD televize tu s námi již nějakou dobu jsou. Pokud právě nyní zvažujete koupi nové televize, pojďte se s námi podívat na to, která je kdy lepší.... [ pokračovat ve čtení ]

Co je 4k, UHD, HD, HDR, WCG nebo Ultra HD?

Určitě to znáte z televizí či monitorů. Všude nejrůznější zkratky ale jak se v nich vyznat když kolikrát i označení výrobců je nepřesné a často na trh uvedou... [ pokračovat ve čtení ]

HDD a SSD, co je vhodnější kam?

Výběr vhodného HDD případně SSD je něco, co se řeší pořád častěji. Pojďme se tedy společně podívat na to, který je vhodnější pro konkrétní použití.