GIT

Git je distribuovaný systém pro správu verzi. Tento systém jako první představil Linus Tolvald pro vývoj Linuxového jádra. Tento systém postupně rozrostl do komplexního systému správy revizí a používají ho snad všichni zkušení programátoři. Vzhledem k tomu, že GIT není pro začátečníka úplně lehce uchopitelný, rozhodli jsme se připravit seriál, který nezkušeného uživatele provede začátky. Budeme tedy začínat od příkazové řádky a pak si představíme i grafický nástroj. Budeme verzovat, větvit, slučovat a dělat vše, pro co je GIT stvořený.




GIT

I. část - Trocha historie na začátek

V tomto díle se podíváme do historie. Tento díl, pokud se s GITem teprve učíte, můžete přeskočit a později se k němu vrátit. Nebude v něm nic důležitého přímo pro práci s GITem. To ale není důvod o ní nic nevědět.

GIT

II. část - základní principy

GIT na rozdíl od většiny ostatních verzovacích systému má trochu specifickou práci se soubory. Jde o to, že soubor vždycky uloží pouze jednou a od té doby vytváří tzv. snapshoty. V každém commitu (o tom si povíme něco později) je každý soubor uložen jako snapshot...

GIT

III. část - Instalace

Na internetu je možné nalézt opravdu velké množství nejrůznějších programů a to jak těch, který mají grafickou nástavbu tak těch, které jdou přes příkazovou řádku. Na příkazovou řádku se budeme zaměřovat, nicméně o grafických si také povíme.

GIT

IV. část - Vytvoření repositáře

Vytvoření nového GIT repositáře není nic jiného, než spuštění naprosto jednoduchého příkazu v konzoli. Vytvoříme si tedy někde na disku novou složku a v té spustíme příkaz