Naposled jsme se věnovali úvodu do Apple HomeKitu a nyní se podíváme, jak najít zařízení, která jsou s Apple HomeKit kompatibilní.
Každé zařízení, které je s Apple HomeKit kompatibilní poznáte pouhým pohledem na jeho obal. Na obalu se totiž nalézá stejný obrázek, jako má ikonka aplikace Domácnost ve vašem iPhone a je u ní text „Works with Apple HomeKit“. Tento obrázek doprovází také velmi často QR kód pro připojení – ten se skenuje skrze aplikaci domácnost, případně kód, který se zadává ručně.
Ze zařízení, které jsou kompatibilní, když nepočítáme AppleTV, HomePody Apple bohužel nic dalšího nevyrábí a v této kategorii se spíše spoléhá na ostatní výrobce. Přidat tedy sice můžete žárovky, světla, vypínače či nejrůznější čidla, termostaty nebo kamery. Nic z toho ale nebude přímo od Apple. Navíc hodně výrobců, aby jejich produkty byly kompatibilní budou potřebovat ke své činnosti nejrůznější brány (huby).
Brány a Huby
Představme si situaci, že máte například čidlo na okně od „nejmenované společnosti“, které používá protokol ZigBee – tomu se budeme také samostatně někdy příště věnovat. Technologie ZigBee není přímo kompatibilní s ničím, co doma máte. Nejde připojit na WiFi, v telefonu nemáte přijímač na danou frekvenci a vlastně není nic, díky čemu by jste jednoduše mohli toto čidlo připojit do Apple HomeKit. Zde přichází ke slovu Hub/Brána, která danou technologií je vybavena a lze jí snadno připojit do vaší domácí sítě skrze ethernetový kabel či po WiFi.
Typickým a velmi rozšířeným příkladem budiš Philips Hue, kterou zde také představíme, nicméně to pravděpodobně nestihneme dříve, než dorazí protokol Matter. Tyto zařízení fungují tak, že je umístíte na dané místo a oni komunikují přímo se svojí bránou a ta informace o stavu čidel zpracovává a předává je dále. Díky kompatibilní bráně je pak můžete jednoduše zobrazit v aplikaci Domácnost.
Osobně ale nejrůznější brány všech možných výrobců nemám úplně v lásce. Jde o další zařízení, které je potřeba připojovat a spoléháte se na podporu z třetí strany. Osobně jako lepší varianta mi přijdou zařízení, co jsou podporovány přímo. Bohužel tyto zařízení, například v případě čidla na okně mají vyšší energetickou náročnost, než již zmíněná technologie ZigBee. Každý tedy nechť si rozhodne, co bude chtít používat.
Nyní, když tedy něco víme o tom, jak hledat zařízení, které jsou s Apple HomeKitem kompatibilní, nastal čas si připravit pro nové čidla píseček. V dalším díle budeme domácnost organizovat do místností.