Kompatibilní zařízení

Naposled jsme se věnovali úvodu do Apple HomeKitu a nyní se podíváme, jak najít zařízení, která jsou s Apple HomeKit kompatibilní.

Každé zařízení, které je s Apple HomeKit kompatibilní poznáte pouhým pohledem na jeho obal. Na obalu se totiž nalézá stejný obrázek, jako má ikonka aplikace Domácnost ve vašem iPhone a je u ní text „Works with Apple HomeKit“. Tento obrázek doprovází také velmi často QR kód pro připojení – ten se skenuje skrze aplikaci domácnost, případně kód, který se zadává ručně.

Logo Apple HomeKitu

Ze zařízení, které jsou kompatibilní, když nepočítáme AppleTV, HomePody Apple bohužel nic dalšího nevyrábí a v této kategorii se spíše spoléhá na ostatní výrobce. Přidat tedy sice můžete žárovky, světla, vypínače či nejrůznější čidla, termostaty nebo kamery. Nic z toho ale nebude přímo od Apple. Navíc hodně výrobců, aby jejich produkty byly kompatibilní budou potřebovat ke své činnosti nejrůznější brány (huby).

Brány a Huby

Představme si situaci, že máte například čidlo na okně od „nejmenované společnosti“, které používá protokol ZigBee – tomu se budeme také samostatně někdy příště věnovat. Technologie ZigBee není přímo kompatibilní s ničím, co doma máte. Nejde připojit na WiFi, v telefonu nemáte přijímač na danou frekvenci a vlastně není nic, díky čemu by jste jednoduše mohli toto čidlo připojit do Apple HomeKit. Zde přichází ke slovu Hub/Brána, která danou technologií je vybavena a lze jí snadno připojit do vaší domácí sítě skrze ethernetový kabel či po WiFi.

Typickým a velmi rozšířeným příkladem budiš Philips Hue, kterou zde také představíme, nicméně to pravděpodobně nestihneme dříve, než dorazí protokol Matter. Tyto zařízení fungují tak, že je umístíte na dané místo a oni komunikují přímo se svojí bránou a ta informace o stavu čidel zpracovává a předává je dále. Díky kompatibilní bráně je pak můžete jednoduše zobrazit v aplikaci Domácnost.

Osobně ale nejrůznější brány všech možných výrobců nemám úplně v lásce. Jde o další zařízení, které je potřeba připojovat a spoléháte se na podporu z třetí strany. Osobně jako lepší varianta mi přijdou zařízení, co jsou podporovány přímo. Bohužel tyto zařízení, například v případě čidla na okně mají vyšší energetickou náročnost, než již zmíněná technologie ZigBee. Každý tedy nechť si rozhodne, co bude chtít používat.

Nyní, když tedy něco víme o tom, jak hledat zařízení, které jsou s Apple HomeKitem kompatibilní, nastal čas si připravit pro nové čidla píseček. V dalším díle budeme domácnost organizovat do místností.




Úvod do Apple HomeKitu

V tomto díle si řekneme nějaký úvod do domácího centra a zjistíme, co je jeho základem a co jej celé řídí.

Komunikační protokol Matter

Základní informace k novému komunikačnímu protokolu Matter, na kterém spolupracuje mnoho výrobců chytrých zařízení

Organizace Domácnosti

Organizace domácnosti je velmi důležitá pro náš přehled a usnadní nám orientaci v nově připojených chytrých zařízeních.

Připojení prvního kompatibilního zařízení

V tomto článku si připojíme spínač světla v obýváku. Vše bude velmi snadné a použijeme na to průvodce.

Vytváříme první automatizaci

V tomto díle se budeme věnovat vytvoření automatizací. Zkusíme si vytvořit automatizaci, která každý všední den pustí hudbu a rozsvítí v ložnici.

Přidáváme členy do naší Domácnosti

Být sám je nuda a ve dvou se to vždy líp táhne. Přidáme si tedy do naší domácnosti další uživatele, aby jsme jí nemuseli ovládat sami.

Speciál: Stavíme čidlo teploty a vlhkosti

V tomto díle se podíváme na výrobu vlastního čidla se senzorem DHT11 a čipem ESP8266, kterým budeme celý projekt připojovat k WiFi.

Synology NAS: Instalujeme HomeBridge přes Docker

V tomto díle si zprovozníme HomeBridge jako kontejner v Dockeru na Synology serveru. Tato kombinace je pro spuštění velice jednoduchá a její nastavení a spuštění je otázkou pár minut.

Synology NAS: Instalujeme Hoobs přes Docker

V tomto díle budeme spouštět systém Hoobs přes virtualizační nástroj Docker v Synology NASu

Co je to HomeBridge a k čemu jí potřebujeme

V tomto díle si obecně řekneme o systému HomeBridge a ukážeme si pár příkladu, proč je systém potřeba alespoň trochu ovládat.

HomeBridge: Přidáváme virtuální vypínač

V tomto díle budeme vytvářet virtuální vypínač, kterým budeme ovládat několik světel najednou. Budeme používat rozšíření skrze HomeBridge.

HomeBridge: Přidáváme nepodporované kamery Ubiquity

Budeme nastavovat nekompatibilní kamery. Jde o kamery od společnosti UniFi, které jsou starší a s Homekitem nemají nic společného. Přes to je ale dokážeme díky Homebridge v aplikaci Domácnost zobrazit a dokonce je nahrávat na iCloud.

HomeBridge: Přidáváme čističku vzduchu Xiaomi Smart Air Purifier 4

Přidáváme čističku od značky Xiaomi model Mi Air Purifier 4. Tato čistička nemá přímou podporu pro Apple Homekit, takže budeme potřebovat HomeBridge

Homebridge: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1

Zařízení od společnosti Shelly jsou stále oblíbenější a tak by jsme je neměli vynechat. Vzhledem k rozměrům se celkem na pohodu vejdou do krabičky pod běžný vypínač a i z hloupého vypínače udělají chytrý, jen na první dojem tak nepůsobí.

Homebridge: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1PM

Dalším zařízení z rodiny Shelly je modul Shelly 1PM. Jde o identicky vypadající zařízení, jako jeho bratříček Shelly 1. Jediný rozdíl mezi nimi je barva (1PM je červená a 1 modrá). A také 1PM dokáže měřit spotřebu připojeného zařízení.

HOOBS: Přidáváme virtuální vypínač

V tomto díle budeme vytvářet virtuální vypínač, kterým budeme ovládat několik světel najednou. Budeme používat rozšíření skrze systém HOOBS.

HOOBS: Přidáváme čističku vzduchu Xiaomi Smart Air Purifier 4

Přidáváme čističku od značky Xiaomi model Mi Air Purifier 4. Tato čistička nemá přímou podporu pro Apple Homekit, takže budeme potřebovat systém HOOBS

HOOBS: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1

Zařízení od společnosti Shelly jsou stále oblíbenější a tak by jsme je neměli vynechat. Vzhledem k rozměrům se celkem na pohodu vejdou do krabičky pod běžný vypínač a i z hloupého vypínače udělají chytrý, jen na první dojem tak nepůsobí.

Tasmota: Flashujeme Shelly 1

Flashujeme oblíbenou Shelly 1 firmwarem Tasmota a provádíme základní konfiguraci, aby vše fungovalo jak má.

Tasmota: Flashujeme Shelly 1PM

Flashujeme oblíbenou Shelly 1PM firmwarem Tasmota a provádíme základní konfiguraci, aby vše fungovalo jak má a to i včetně spotřeby daných zařízení.