Úvod do Apple HomeKitu

HomeKit Logo

Každý majitel zařízení od společnosti Apple se jistě po aktualizaci na iOS12 dostal do kontaktu s aplikací Domácnost. Jde o aplikaci, díky které můžete ovládat chytrý dům/byt a vůbec v něm nebýt. Nastavovat nejrůznější automatizace a zpříjemnit si každodenní život.

Postupně si tedy jednotlivé části Domácnosti představíme a v dalších dílech tohoto seriálu si ukážeme i několik modelových situací. Občas budeme odkazovat i na jiné seriály na tomto webu, protože například senzorům teploty a vlhkosti jsme se věnovali již před lety v seriálu o Arduinu.

Základ domácího centra

Každé domácí centrum musí mít nějaký mozek, který bude celou domácnost řídit. Základem domácnosti od Apple je například AppleTV (používám jí primárně a budu se ve všech článcích od tohoto odrážet). Základem může být ale klidně HomePod, HomePod mini případně iPad. Nevýhoda je však v tom, že v případe iPadu musí být pořád doma, zapnutý a nikam si jej nevezmete. Další už poměrně zásadní nevýhodou je konec podpory pro iPad, jakožto domácího centra s příchodem iPadOS 16.2.

Nejlepším základem tedy je stále AppleTV, protože na rozdíl od HomePodu se připojuje skrze ethernetový kabel. A ze všech článku o WiFi zde na webu je všem asi jasné, že kabel je kabel a pokud má něco řídit domácnost, je zapotřebí, aby to bylo stabilní.

Osobně používám AppleTV 4K, nicméně i 1080p verze udělá identickou službu. V případě ponechání řízení domácnosti skrze HomePod mini se čas od času na iPhone zobrazí, že něco nereaguje tak jak by mělo, což se na AppleTV naštěstí neděje. Ono sice stejně vůbec nezaznamenáte, že se něco děje, ale už jen samotná notifikace může být nepříjemná a svádí k tomu, vše zkontrolovat. Což stejně uděláte a zjistíte, že je vše v naprostém pořádku.

Příště se podíváme, jak hledat zařízení, které jsou s Apple HomeKit kompatibilní




Kompatibilní zařízení

V tomto díle si řekneme něco o kompatibilitě zařízení a jak jednoznačně poznat, že nově koupené zařízení bude bez problému s aplikací Domácnost fungovat.

Komunikační protokol Matter

Základní informace k novému komunikačnímu protokolu Matter, na kterém spolupracuje mnoho výrobců chytrých zařízení

Organizace Domácnosti

Organizace domácnosti je velmi důležitá pro náš přehled a usnadní nám orientaci v nově připojených chytrých zařízeních.

Připojení prvního kompatibilního zařízení

V tomto článku si připojíme spínač světla v obýváku. Vše bude velmi snadné a použijeme na to průvodce.

Vytváříme první automatizaci

V tomto díle se budeme věnovat vytvoření automatizací. Zkusíme si vytvořit automatizaci, která každý všední den pustí hudbu a rozsvítí v ložnici.

Přidáváme členy do naší Domácnosti

Být sám je nuda a ve dvou se to vždy líp táhne. Přidáme si tedy do naší domácnosti další uživatele, aby jsme jí nemuseli ovládat sami.

Speciál: Stavíme čidlo teploty a vlhkosti

V tomto díle se podíváme na výrobu vlastního čidla se senzorem DHT11 a čipem ESP8266, kterým budeme celý projekt připojovat k WiFi.

Synology NAS: Instalujeme HomeBridge přes Docker

V tomto díle si zprovozníme HomeBridge jako kontejner v Dockeru na Synology serveru. Tato kombinace je pro spuštění velice jednoduchá a její nastavení a spuštění je otázkou pár minut.

Synology NAS: Instalujeme Hoobs přes Docker

V tomto díle budeme spouštět systém Hoobs přes virtualizační nástroj Docker v Synology NASu

Co je to HomeBridge a k čemu jí potřebujeme

V tomto díle si obecně řekneme o systému HomeBridge a ukážeme si pár příkladu, proč je systém potřeba alespoň trochu ovládat.

HomeBridge: Přidáváme virtuální vypínač

V tomto díle budeme vytvářet virtuální vypínač, kterým budeme ovládat několik světel najednou. Budeme používat rozšíření skrze HomeBridge.

HomeBridge: Přidáváme nepodporované kamery Ubiquity

Budeme nastavovat nekompatibilní kamery. Jde o kamery od společnosti UniFi, které jsou starší a s Homekitem nemají nic společného. Přes to je ale dokážeme díky Homebridge v aplikaci Domácnost zobrazit a dokonce je nahrávat na iCloud.

HomeBridge: Přidáváme čističku vzduchu Xiaomi Smart Air Purifier 4

Přidáváme čističku od značky Xiaomi model Mi Air Purifier 4. Tato čistička nemá přímou podporu pro Apple Homekit, takže budeme potřebovat HomeBridge

Homebridge: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1

Zařízení od společnosti Shelly jsou stále oblíbenější a tak by jsme je neměli vynechat. Vzhledem k rozměrům se celkem na pohodu vejdou do krabičky pod běžný vypínač a i z hloupého vypínače udělají chytrý, jen na první dojem tak nepůsobí.

Homebridge: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1PM

Dalším zařízení z rodiny Shelly je modul Shelly 1PM. Jde o identicky vypadající zařízení, jako jeho bratříček Shelly 1. Jediný rozdíl mezi nimi je barva (1PM je červená a 1 modrá). A také 1PM dokáže měřit spotřebu připojeného zařízení.

HOOBS: Přidáváme virtuální vypínač

V tomto díle budeme vytvářet virtuální vypínač, kterým budeme ovládat několik světel najednou. Budeme používat rozšíření skrze systém HOOBS.

HOOBS: Přidáváme čističku vzduchu Xiaomi Smart Air Purifier 4

Přidáváme čističku od značky Xiaomi model Mi Air Purifier 4. Tato čistička nemá přímou podporu pro Apple Homekit, takže budeme potřebovat systém HOOBS

HOOBS: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1

Zařízení od společnosti Shelly jsou stále oblíbenější a tak by jsme je neměli vynechat. Vzhledem k rozměrům se celkem na pohodu vejdou do krabičky pod běžný vypínač a i z hloupého vypínače udělají chytrý, jen na první dojem tak nepůsobí.

Tasmota: Flashujeme Shelly 1

Flashujeme oblíbenou Shelly 1 firmwarem Tasmota a provádíme základní konfiguraci, aby vše fungovalo jak má.

Tasmota: Flashujeme Shelly 1PM

Flashujeme oblíbenou Shelly 1PM firmwarem Tasmota a provádíme základní konfiguraci, aby vše fungovalo jak má a to i včetně spotřeby daných zařízení.