Úvod do Apple HomeKitu

HomeKit Logo

Každý majitel zařízení od společnosti Apple se jistě po aktualizaci na iOS12 dostal do kontaktu s aplikací Domácnost. Jde o aplikaci, díky které můžete ovládat chytrý dům/byt a vůbec v něm nebýt. Nastavovat nejrůznější automatizace a zpříjemnit si každodenní život.

Postupně si tedy jednotlivé části Domácnosti představíme a v dalších dílech tohoto seriálu si ukážeme i několik modelových situací. Občas budeme odkazovat i na jiné seriály na tomto webu, protože například senzorům teploty a vlhkosti jsme se věnovali již před lety v seriálu o Arduinu.

Základ domácího centra

Každé domácí centrum musí mít nějaký mozek, který bude celou domácnost řídit. Základem domácnosti od Apple je například AppleTV (používám jí primárně a budu se ve všech článcích od tohoto odrážet). Základem může být ale klidně HomePod, HomePod mini případně iPad. Nevýhoda je však v tom, že v případe iPadu musí být pořád doma, zapnutý a nikam si jej nevezmete. Další už poměrně zásadní nevýhodou je konec podpory pro iPad, jakožto domácího centra s příchodem iPadOS 16.2.

Nejlepším základem tedy je stále AppleTV, protože na rozdíl od HomePodu se připojuje skrze ethernetový kabel. A ze všech článku o WiFi zde na webu je všem asi jasné, že kabel je kabel a pokud má něco řídit domácnost, je zapotřebí, aby to bylo stabilní.

Osobně používám AppleTV 4K, nicméně i 1080p verze udělá identickou službu. V případě ponechání řízení domácnosti skrze HomePod mini se čas od času na iPhone zobrazí, že něco nereaguje tak jak by mělo, což se na AppleTV naštěstí neděje. Ono sice stejně vůbec nezaznamenáte, že se něco děje, ale už jen samotná notifikace může být nepříjemná a svádí k tomu, vše zkontrolovat. Což stejně uděláte a zjistíte, že je vše v naprostém pořádku.

Příště se podíváme, jak hledat zařízení, které jsou s Apple HomeKit kompatibilní


Kompatibilní zařízení

V tomto díle si řekneme něco o kompatibilitě zařízení a jak jednoznačně poznat, že nově koupené zařízení bude bez problému s aplikací Domácnost fungovat.

Organizace Domácnosti

Organizace domácnosti je velmi důležitá pro náš přehled a usnadní nám orientaci v nově připojených chytrých zařízeních.

Připojení prvního kompatibilního zařízení

V tomto článku si připojíme spínač světla v obýváku. Vše bude velmi snadné a použijeme na to průvodce.

Vytváříme první automatizaci

V tomto díle se budeme věnovat vytvoření automatizací. Zkusíme si vytvořit automatizaci, která každý všední den pustí hudbu a rozsvítí v ložnici.

Přidáváme členy do naší Domácnosti

Být sám je nuda a ve dvou se to vždy líp táhne. Přidáme si tedy do naší domácnosti další uživatele, aby jsme jí nemuseli ovládat sami.

Speciál: Instalujeme HomeBridge přes Docker do Synology NASu

V tomto díle si zprovozníme HomeBridge jako kontejner v Dockeru na Synology serveru. Tato kombinace je pro spuštění velice jednoduchá a její nastavení a spuštění je otázkou pár minut.

Speciál: Instalujeme Hoobs přes Docker do Synology NASu

V tomto díle budeme spouštět systém Hoobs přes virtualizační nástroj Docker v Synology NASu

Speciál: Přidáváme nepodporované kamery Ubiquity

Budeme nastavovat nekompatibilní kamery. Jde o kamery od společnosti UniFi, které jsou starší a s Homekitem nemají nic společného. Přes to je ale dokážeme díky Homebridge v aplikaci Domácnost zobrazit a dokonce je nahrávat na iCloud.

Speciál: Stavíme čidlo teploty a vlhkosti

V tomto díle se podíváme na výrobu vlastního čidla se senzorem DHT11 a čipem ESP8266, kterým budeme celý projekt připojovat k WiFi.

Speciál: Přidáváme virtuální vypínač

V tomto díle budeme vytvářet virtuální vypínač, kterým budeme ovládat několik světel najednou. Budeme používat rozšíření skrze HomeBridge.