Co je to HomeBridge a k čemu jí potřebujeme

Dříve, než se budeme věnovat přímo HomeBridge, řekneme si něco o HomeKitu a postupně navážeme k HomeBridge. Bez základů to totiž nepůjde. 

Co je to HomeKit

Apple Homekit je otevřený protokol který vytvořila společnost Apple a představila jej 17. září 2014. V systémech iOS a macOS jej reprezentuje aplikace Domácnost a jejím hlavním úkolem je sjednotit chytrá příslušenství, které tento protokol podporují. Aplikaci rozebíráme v jiných částech tohoto několikadílného seriálu a tak se přímo aplikaci domácnost nebudu věnovat.

V praxi jde o to, aby všechny kompatibilní zařízení šly ovládat z jedné přehledné aplikace a usnadnit uživateli ovládání domácnosti. Teoreticky by to mělo fungovat tak, že každý výrobce integruje systém HomeKit a nemusí vytvářet vlastní aplikaci. Použije se univerzální API HomeKitu od Apple a produkty společnosti se díky aplikaci domácnost dají ovládat.

Teorie vs. Praxe

Teoreticky tak máte v iPhone pouze jednu jedinou aplikaci a to Domácnost. Díky ní ovládáte vše, co potřebujete a plně vám dostačuje. Praxe je ale úplně jiná. Každý výrobce má svojí vlastní aplikaci přes kterou se spárovává jeho příslušenství a dost často ani podporu pro aplikaci Domácnost nenabízí. A když náhodou ano, neobsahuje všechny funkce, které dané zařízení zvládá.

Navíc existuje velké množství výrobců, které sice pro systém iOS mají vlastní aplikace, ale jejich prvky do aplikace Domácnost nedostanete. Je tedy zapotřebí pro ovládání chytrých spotřebičů vždy využívat jejich aplikaci. Toto řešení však komplikuje uživatelský zážitek a navíc, kdo si má pamatovat, co ke kterému spínači je potřeba za aplikaci. Reálně pak máte klidně i 10 aplikací a s každou ovládáte něco, což je minimálně velmi nepohodlné. V tom horším případě některé zařízení není možné ovládat ani pomocí Siri, což u Domácnosti není problém.

Co je to HomeBridge

Systém HomeBridge je OpenSource systém (software – podle toho, z jaké strany to vezmete), který dokáže vytvořit komunikační vrstvu pro HomeKit nekompatibilní zařízení a vytvořit z něj HomeKit Ready zařízení. Jde o jakousi emulaci, která díky nejrůznějšímu nastavení dokáže do Apple HomeKitu dostat téměř vše. K tomuto systému je ale zapotřebí použít například počítač, na kterém systém bude běžet.

Nejtypičtějším příkladem, kde HomeBridge spustit je miniPC Raspberry Pi, který se dá sehnat za pár korun. Tomu jak jej spustit na RPi se budeme určitě věnovat. V tuto chvíli máme ale zatím připravený návod pouze pro Synology NAS.

Homebridge dokáže krom RPi běžet právě jako kontejner v Dockeru. Jde tedy spustit pod Windows, macOS, Linuxem či jakýmkoliv jiným systémem, který umožňuje otevření Docker image. Zároveň existují i speciální instance (typicky pro Rapsberry), které nakopírujete na SD kartu a vytvoříte bootovatelnou oblast a z ní na vašem mini PC instanci HomeBridge spustíte.

Co to v praxi znamená?

V praxi to znamená, že nepodporované zařízení se zobrazí v aplikaci Domácnost. Například koupíte nepodporovanou čističku vzduchu od společnosti Xiaomi. Díky tomuto systému je její přidání vcelku hračka a bude plně funkční v Apple Homekitu. To jak zrovna tuto čističku připojit jsem psal v tomto článku.

Čističkou vzduchu to ale nekončí. V systému HomeBridge nejste ničím omezení. Jdou přidat spínače, garážová vrata, virtuální vypínače, světla a mnoho a mnoho dalšího. Zde vše naráží jen na kreativitu a to co doma potřebujete mít. Jediná nevýhoda celého tohoto řešení je, že někde musí běžet další „stroj“, který vše ovládá. Nestačí tedy jen zařízení skrze HomeBridge spárovat.

V praxi toto řešení funguje tak, že přidané zařízení do Apple HomeKitu ovládáte skrze aplikaci Domácnost. Ta pošle váš povel do mostu (tak se těmto systémům říká) a most příkaz předá na zařízení. Zařízení změní svůj stav a o této změně informuje most, který informaci přenese zpět do zařízení, kde máte spuštěnou aplikaci Domácnost.

Pokud se tedy stane, že vám most někde vypadne (dojde k výpadku el. energie, odpojení od připojení a nebo se systém zasekne), zařízení na tomto mostu závislá přestávají fungovat. V praxi se tyto zařízení připojují skrze LAN kabel do místní sítě. Na WiFi se velmi často stává, že se zvyšuje prodleva mezi jednotlivými příkazy a pokud zařízení v HomeBridge máte mnoho, nemusí to WiFi někdy stíhat.

Které zařízení lze připojit a které nikoliv

Do systému HomeBridge jsou ve většině případů přidat zařízení, které jsou samy schopné se připojit k vaší domácí síti a je jedno, jestli pomocí datového kabelu či WiFi sítě. Jakmile je zařízení schopné takto komunikovat, je hodně velká pravděpodobnost, že půjde skrze systém HomeBridge přidat. Další skupinou jsou zařízení, které se přidávají skrze nějaký jiný komunikační standard. Zde mluvím hlavně o zařízeních, co používají třeba oblíbený systém ZigBee. Zařízení ZigBee samotné nepřidáte. Na jeho přidání potřebujete opět nějaký „most“, tedy zařízení, které je vybavené technologií ZigBee a zároveň se dokáže připojit do domácí sítě skrze ethernet či WiFi. Pokud takový most máte, jde zase většinou přidat a pak díky němu lze zařízení, co jsou čistě ZigBee ovládat.

Některé ZigBee mosty mají dokonce oblíbený čip ESP8266 a tak je možné je přehrát na Tasmotu a zařízení s Tasmotou se skrze HomeBridge integrují prakticky samy (jejich přidání je opravdu velmi jednoduché). Existují i multiplatformní mosty. Tedy zařízení, na kterých běží nějaký systém a mají několik komunikačních protokolů. Jde tedy o zařízení, které v sobě mohou již integrovat systém HomeBridge a zároveň jsou vybaveny ZigBee modulem. Tyto zařízení tedy slouží pro přidání výrobců, co nepodporují Apple HomeKit a zároveň všech ZigBee zařízení bez nutnosti mostu.




Úvod do Apple HomeKitu

V tomto díle si řekneme nějaký úvod do domácího centra a zjistíme, co je jeho základem a co jej celé řídí.

Kompatibilní zařízení

V tomto díle si řekneme něco o kompatibilitě zařízení a jak jednoznačně poznat, že nově koupené zařízení bude bez problému s aplikací Domácnost fungovat.

Komunikační protokol Matter

Základní informace k novému komunikačnímu protokolu Matter, na kterém spolupracuje mnoho výrobců chytrých zařízení

Organizace Domácnosti

Organizace domácnosti je velmi důležitá pro náš přehled a usnadní nám orientaci v nově připojených chytrých zařízeních.

Připojení prvního kompatibilního zařízení

V tomto článku si připojíme spínač světla v obýváku. Vše bude velmi snadné a použijeme na to průvodce.

Vytváříme první automatizaci

V tomto díle se budeme věnovat vytvoření automatizací. Zkusíme si vytvořit automatizaci, která každý všední den pustí hudbu a rozsvítí v ložnici.

Přidáváme členy do naší Domácnosti

Být sám je nuda a ve dvou se to vždy líp táhne. Přidáme si tedy do naší domácnosti další uživatele, aby jsme jí nemuseli ovládat sami.

Speciál: Stavíme čidlo teploty a vlhkosti

V tomto díle se podíváme na výrobu vlastního čidla se senzorem DHT11 a čipem ESP8266, kterým budeme celý projekt připojovat k WiFi.

Synology NAS: Instalujeme HomeBridge přes Docker

V tomto díle si zprovozníme HomeBridge jako kontejner v Dockeru na Synology serveru. Tato kombinace je pro spuštění velice jednoduchá a její nastavení a spuštění je otázkou pár minut.

Synology NAS: Instalujeme Hoobs přes Docker

V tomto díle budeme spouštět systém Hoobs přes virtualizační nástroj Docker v Synology NASu

HomeBridge: Přidáváme virtuální vypínač

V tomto díle budeme vytvářet virtuální vypínač, kterým budeme ovládat několik světel najednou. Budeme používat rozšíření skrze HomeBridge.

HomeBridge: Přidáváme nepodporované kamery Ubiquity

Budeme nastavovat nekompatibilní kamery. Jde o kamery od společnosti UniFi, které jsou starší a s Homekitem nemají nic společného. Přes to je ale dokážeme díky Homebridge v aplikaci Domácnost zobrazit a dokonce je nahrávat na iCloud.

HomeBridge: Přidáváme čističku vzduchu Xiaomi Smart Air Purifier 4

Přidáváme čističku od značky Xiaomi model Mi Air Purifier 4. Tato čistička nemá přímou podporu pro Apple Homekit, takže budeme potřebovat HomeBridge

Homebridge: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1

Zařízení od společnosti Shelly jsou stále oblíbenější a tak by jsme je neměli vynechat. Vzhledem k rozměrům se celkem na pohodu vejdou do krabičky pod běžný vypínač a i z hloupého vypínače udělají chytrý, jen na první dojem tak nepůsobí.

Homebridge: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1PM

Dalším zařízení z rodiny Shelly je modul Shelly 1PM. Jde o identicky vypadající zařízení, jako jeho bratříček Shelly 1. Jediný rozdíl mezi nimi je barva (1PM je červená a 1 modrá). A také 1PM dokáže měřit spotřebu připojeného zařízení.

HOOBS: Přidáváme virtuální vypínač

V tomto díle budeme vytvářet virtuální vypínač, kterým budeme ovládat několik světel najednou. Budeme používat rozšíření skrze systém HOOBS.

HOOBS: Přidáváme čističku vzduchu Xiaomi Smart Air Purifier 4

Přidáváme čističku od značky Xiaomi model Mi Air Purifier 4. Tato čistička nemá přímou podporu pro Apple Homekit, takže budeme potřebovat systém HOOBS

HOOBS: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1

Zařízení od společnosti Shelly jsou stále oblíbenější a tak by jsme je neměli vynechat. Vzhledem k rozměrům se celkem na pohodu vejdou do krabičky pod běžný vypínač a i z hloupého vypínače udělají chytrý, jen na první dojem tak nepůsobí.

Tasmota: Flashujeme Shelly 1

Flashujeme oblíbenou Shelly 1 firmwarem Tasmota a provádíme základní konfiguraci, aby vše fungovalo jak má.

Tasmota: Flashujeme Shelly 1PM

Flashujeme oblíbenou Shelly 1PM firmwarem Tasmota a provádíme základní konfiguraci, aby vše fungovalo jak má a to i včetně spotřeby daných zařízení.