Přidáváme členy do naší Domácnosti

Naše domácnost není ale jenom naše, určitě nebydlíte doma sami a pokud ano, tento díl můžete klidně vynechat, protože se zde nic zásadního neodehraje. Budeme se totiž věnovat jen umožnění přístupu dalších osob do naší Domácnosti.

Na hodně webových stránkách a forech se řeší, zda je možné ovládat domácnost, pokud do ní nepřidáte uživatele. Odpověď na tuto otázku není úplně jednoduchá, protože vždy záleží, jak domácnost máte navrhnutou a jak jsou koncové prvky (spínače, čidla atd.) navrženy. Jednoduchým příkladem může být například náš oblíbený spínač osvětlení v obývacím pokoji. Pro představu vždy uvádím model Sonoff T1 EU verze, který je velmi oblíbený a velmi rád s ním pracuji a i jeho cena je velmi nízká.

Tento spínač se totiž ovládá (budeme-li vycházet z oficiálního firmware) dotykem, tedy přijdu ke spínači a zapnu ho. Skrze aplikaci eWeLink či po přidání do aplikace Domácnost. Na spínač lze ale nahrát také firmware Tasmota, což jsme prováděli ve vedlejším seriálu o Arduinu:

Díky tomuto firmware spínač získá další možnost a tím je připojit se na něj skrze IP adresu a přes webové rozhraní jej vypnout/zapnout. Máme tedy hned tři způsoby, jak lze s tímto vypínačem manipulovat.

Nyní se tedy vrátím k problému, co se hodně řeší a tím je otázka, zda může uživatel mimo domácnost ovládat náš spínač. V tomto případě je odpověď ano. Kdokoliv může fyzicky přijít ke spínači a ten zapnout. Tuto funkci plnil spínač ještě v době, kdy neexistovala WiFi a ani ty „internety“. Tedy uživatel, který není přiřazen v aplikaci domácnost. Další ovládání skrze firmware Tasmota a webové rozhraní je dostupný každému, kdo je připojen na WiFi síti, ke které je připojen i samotný spínač. V tomto případě úmyslně opomíjím guest sítě a podobné, kde jsou klienti izolovaní. Jde tedy ovládat „vzdáleně“. Poslední možností je pak samotný HomeKit, kde jej můžete ovládat jen vy, pokud tedy nepřidáte někoho dalšího.

U tohoto spínače je tedy odpověď jasná. Co když ale budeme mít pro HomeKit spárované čidlo teploty a vlhkosti? Vezmeme si tedy na pomoc naše flashované čidlo s firmwarem HAA, který je určen jen a pouze pro HomeKit.

Toto čidlo má sice v síti IP adresu, nicméně na ní nenaslouchá žádný webový server, přes který by se to dalo přečíst. Toto čidlo nemá na sobě ani displej pro zobrazení hodnot. Zde je tedy opravdu jediná možnost, jak data z čidla přečíst je být součástí domácnosti.

Pojďme si tedy někoho do domácnosti přidat. Dělá se to „Hamburgerem“ vedle „Pluska“ v horní části obrazovky.

Vybereme volbu „Nastavení domácnosti“ hned na začátku seznamu. Tím se dostaneme k dalšímu nastavení, ve kterém jako jedna z prvních možností je volba „Pozvat uživatele…“. Na tuto volbu tedy klikneme.

Na další obrazovce zadáme, koho chceme do domácnosti přidat.

Zde je potřeba zdůraznit, že pokud na uživatele, kterého chcete přidat nemáte email, přidat nepůjde. Zároveň je zapotřebí, aby nově přidaný uživatel měl zařízení Apple, které aplikaci Domácnost podporuje. V případě že nemá, nebude jí moci ovládat. Nicméně je úplně jedno, zda se jedná o iPad, iPhone či MacBook, ovládat lze ze všech míst.


Úvod do Apple HomeKitu

V tomto díle si řekneme nějaký úvod do domácího centra a zjistíme, co je jeho základem a co jej celé řídí.

Kompatibilní zařízení

V tomto díle si řekneme něco o kompatibilitě zařízení a jak jednoznačně poznat, že nově koupené zařízení bude bez problému s aplikací Domácnost fungovat.

Organizace Domácnosti

Organizace domácnosti je velmi důležitá pro náš přehled a usnadní nám orientaci v nově připojených chytrých zařízeních.

Připojení prvního kompatibilního zařízení

V tomto článku si připojíme spínač světla v obýváku. Vše bude velmi snadné a použijeme na to průvodce.

Vytváříme první automatizaci

V tomto díle se budeme věnovat vytvoření automatizací. Zkusíme si vytvořit automatizaci, která každý všední den pustí hudbu a rozsvítí v ložnici.

Speciál: Instalujeme HomeBridge přes Docker do Synology NASu

V tomto díle si zprovozníme HomeBridge jako kontejner v Dockeru na Synology serveru. Tato kombinace je pro spuštění velice jednoduchá a její nastavení a spuštění je otázkou pár minut.

Speciál: Instalujeme Hoobs přes Docker do Synology NASu

V tomto díle budeme spouštět systém Hoobs přes virtualizační nástroj Docker v Synology NASu

Speciál: Přidáváme nepodporované kamery Ubiquity

Budeme nastavovat nekompatibilní kamery. Jde o kamery od společnosti UniFi, které jsou starší a s Homekitem nemají nic společného. Přes to je ale dokážeme díky Homebridge v aplikaci Domácnost zobrazit a dokonce je nahrávat na iCloud.

Speciál: Stavíme čidlo teploty a vlhkosti

V tomto díle se podíváme na výrobu vlastního čidla se senzorem DHT11 a čipem ESP8266, kterým budeme celý projekt připojovat k WiFi.

Speciál: Přidáváme virtuální vypínač

V tomto díle budeme vytvářet virtuální vypínač, kterým budeme ovládat několik světel najednou. Budeme používat rozšíření skrze HomeBridge.