HomeBridge: Přidáváme čističku vzduchu Xiaomi Smart Air Purifier 4

Dnešním zařízením, které budeme přidávat bude čistička vzduchu Xiaomi Smart Air Purifier 4. Tato čistička nemá podporu pro Apple HomeKit, nedá se tedy integrovat napřímo. Zároveň neexistuje způsob, jak jí přes aplikaci „Mi Home“ do aplikace Domácnost dostat. Zde nastává spolehnutí se na HomeBridge, ale cesta je trochu krkolomná.

Po prvním zapnutí přístroje budeme potřebovat aplikaci „Mi Home“ a přes ní připojíme čističku vzduchu k WiFi a zároveň spárujeme se svým účtem Xiaomi. Bez spárování s Xiaomi účtem to nebude fungovat a pokud jej nemáte, bude potřeba si jej vytvořit. Celý účet budeme potřebovat jen několik málo minut, a to pro přiřazení zařízení pod váš účet, tak pro připojení čističky k WiFi.

Tento proces je v podstatě velmi jednoduchý, otevřeme aplikaci, vyhledáme zařízení – musíme povolit přístup k Bluetooth. Zařízení se objeví, spojí, vybereme název WiFi a heslo a vše se připojí. Doporučuji ještě udělat aktualizaci firmware skrze aplikaci. Od této chvíle aplikaci můžete klidně smazat, už nebude potřeba.

Xiaomi Cloud Tokens Extractor

Jako první budeme potřebovat získat token z účtu Xiaomi, který jsme si před chvíli vytvořili a ID zařízení. Na to slouží aplikace Xiaomi Cloud Tokens Extractor. Instaluje se jednoduchými následujícími příkazy.

wget https://github.com/PiotrMachowski/Xiaomi-cloud-tokens-extractor/releases/latest/download/token_extractor.zip

unzip token_extractor.zip

cd token_extractor

Případně můžete stáhnout manuálně, ale osobně mám v macos nainstalovanou aplikaci wget, přes kterou podobné věci stahuji.

Přesuneme se do složky rozbaleného archívu a spustíme následující dva příkazy.

pip3 install -r requirements.txt

V příkazové řádce se nainstalují závislosti, aby následující příkaz proběhl v pořádku. Nyní nastal čas na ten nejdůležitější příkaz, díky kterému extrahujeme obsah z vytvořeného Xiaomi účtu.

python3 token_extractor.py¨

Budeme vyzváni pro zadání uživatelského jména a hesla a výběr serveru. Pokud nevíte, pod kterým máte účet, nezadávejte nic. Aplikace prohledá všechny servery a vypíše seznam všech zařízení. Budeme potřebovat ID, IP, TOKEN a MODEL.

Instalujeme HomeBridge MIOT

Nyní už se můžeme přenést do naší instance HomeBridge a nainstalovat plugin, který nám zprovozní funkce čističky vzduchu. Počítám tedy, že vám instance HomeBridge někde běží.

Otevřeme instanci HomeBridge a přesuneme se do sekce Pluginy. Zde dáme vyhledat „xiaomi-mi-air-purifier“. Ze zobrazených pluginů vybereme ten, který se jmenuje Xiaomi Miot.

Existuje plugin Homebridge Xiaomi Mi Air Purifier, nicméně s touto čističkou má problém, že ji přidává jako switch a čistička nefunguje správně. Nainstalujeme tedy Homebridge Miot.

Po instalaci pluginu se zobrazí nastavení. Zde vybereme Jméno, IP adresu, Token a ID zařízení z příkazové řádky, co jsme extrahovali z Xiaomi účtu výše. Zadáme tedy tyto čtyři údaje a pak se přesuneme do části Advanced Settings.

Do této sekce vypíšeme pouze model zařízení. Opíšeme model opět z příkazové řádky z extraktoru výše. Pro naší čističku je tento údaj

zhimi.airo.mb5

Nyní máme hotovo. Můžeme Homebridge restartovat a tím se nám čistička objeví v aplikaci Domácnost. Pokud bychom ale neupřesnili model zařízení a rovnou uložili, stane se něco velmi nepříjemného. V aplikaci domácnost se objeví naprosto neuvěřitelný bordel, který vypadá přibližně takto.

Zobrazí se tam totiž všechny možné režimy a nastavení ve formě switchů. Díky tomu v aplikaci zůstane nepřehledný bordel. Proto je důležité, vybrat přesný model zařízení.

Nastavujeme aplikaci Domácnost

Nyní už se můžeme přesunout do aplikace Domácnost. V této aplikaci se zobrazí naše nová čistička vzduchu.

Je možné, že Ionizátor nebude hned vidět, nicméně v nastavení čističky je volba rozdělit příslušenství. Po tomto nastavení bude Ionizátor samostatně. Když ale volbu nezadáte, je možné vše ovládat najednou a v podrobnostech zařízení uvidíte následující.

Osobně mi více vyhovuje rozdělení, aby se Ionizátor dal ovládat samostatně. Nyní vše funguje tak jak má a i nepodporovaná čistička je dostupná skrze Apple HomeKit.

Výhodou je také, že čistička ukazuje stav filtru či informace z displeje, který značí znečištění ovzduší.

Jedinou nevýhodou této čističky, co jsem zatím zjistil jsou informace na displeji. Velké číslo na displeji má tendenci celkem skákat a to i v případě, že okolo čističky v okruhu několika metrů není pohyb. Číselný údaj skáče někde mezi 001 – 015. Tento nedostatek ale nemá vliv na její funkčnost a je pravda, že vzduch v baráku opravdu vyčistila a je „lehčí“. Možná je to ale jen pocit.
Úvod do Apple HomeKitu

V tomto díle si řekneme nějaký úvod do domácího centra a zjistíme, co je jeho základem a co jej celé řídí.

Kompatibilní zařízení

V tomto díle si řekneme něco o kompatibilitě zařízení a jak jednoznačně poznat, že nově koupené zařízení bude bez problému s aplikací Domácnost fungovat.

Komunikační protokol Matter

Základní informace k novému komunikačnímu protokolu Matter, na kterém spolupracuje mnoho výrobců chytrých zařízení

Organizace Domácnosti

Organizace domácnosti je velmi důležitá pro náš přehled a usnadní nám orientaci v nově připojených chytrých zařízeních.

Připojení prvního kompatibilního zařízení

V tomto článku si připojíme spínač světla v obýváku. Vše bude velmi snadné a použijeme na to průvodce.

Vytváříme první automatizaci

V tomto díle se budeme věnovat vytvoření automatizací. Zkusíme si vytvořit automatizaci, která každý všední den pustí hudbu a rozsvítí v ložnici.

Přidáváme členy do naší Domácnosti

Být sám je nuda a ve dvou se to vždy líp táhne. Přidáme si tedy do naší domácnosti další uživatele, aby jsme jí nemuseli ovládat sami.

Speciál: Stavíme čidlo teploty a vlhkosti

V tomto díle se podíváme na výrobu vlastního čidla se senzorem DHT11 a čipem ESP8266, kterým budeme celý projekt připojovat k WiFi.

Synology NAS: Instalujeme HomeBridge přes Docker

V tomto díle si zprovozníme HomeBridge jako kontejner v Dockeru na Synology serveru. Tato kombinace je pro spuštění velice jednoduchá a její nastavení a spuštění je otázkou pár minut.

Synology NAS: Instalujeme Hoobs přes Docker

V tomto díle budeme spouštět systém Hoobs přes virtualizační nástroj Docker v Synology NASu

Co je to HomeBridge a k čemu jí potřebujeme

V tomto díle si obecně řekneme o systému HomeBridge a ukážeme si pár příkladu, proč je systém potřeba alespoň trochu ovládat.

HomeBridge: Přidáváme virtuální vypínač

V tomto díle budeme vytvářet virtuální vypínač, kterým budeme ovládat několik světel najednou. Budeme používat rozšíření skrze HomeBridge.

HomeBridge: Přidáváme nepodporované kamery Ubiquity

Budeme nastavovat nekompatibilní kamery. Jde o kamery od společnosti UniFi, které jsou starší a s Homekitem nemají nic společného. Přes to je ale dokážeme díky Homebridge v aplikaci Domácnost zobrazit a dokonce je nahrávat na iCloud.

Homebridge: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1

Zařízení od společnosti Shelly jsou stále oblíbenější a tak by jsme je neměli vynechat. Vzhledem k rozměrům se celkem na pohodu vejdou do krabičky pod běžný vypínač a i z hloupého vypínače udělají chytrý, jen na první dojem tak nepůsobí.

Homebridge: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1PM

Dalším zařízení z rodiny Shelly je modul Shelly 1PM. Jde o identicky vypadající zařízení, jako jeho bratříček Shelly 1. Jediný rozdíl mezi nimi je barva (1PM je červená a 1 modrá). A také 1PM dokáže měřit spotřebu připojeného zařízení.

HOOBS: Přidáváme virtuální vypínač

V tomto díle budeme vytvářet virtuální vypínač, kterým budeme ovládat několik světel najednou. Budeme používat rozšíření skrze systém HOOBS.

HOOBS: Přidáváme čističku vzduchu Xiaomi Smart Air Purifier 4

Přidáváme čističku od značky Xiaomi model Mi Air Purifier 4. Tato čistička nemá přímou podporu pro Apple Homekit, takže budeme potřebovat systém HOOBS

HOOBS: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1

Zařízení od společnosti Shelly jsou stále oblíbenější a tak by jsme je neměli vynechat. Vzhledem k rozměrům se celkem na pohodu vejdou do krabičky pod běžný vypínač a i z hloupého vypínače udělají chytrý, jen na první dojem tak nepůsobí.

Tasmota: Flashujeme Shelly 1

Flashujeme oblíbenou Shelly 1 firmwarem Tasmota a provádíme základní konfiguraci, aby vše fungovalo jak má.

Tasmota: Flashujeme Shelly 1PM

Flashujeme oblíbenou Shelly 1PM firmwarem Tasmota a provádíme základní konfiguraci, aby vše fungovalo jak má a to i včetně spotřeby daných zařízení.