Nastavení prostorového zvuku

Mnoho z vás se s tím jistě už setkalo. Zakoupíte nový prostorový zvuk, vše připojíte ale výsledný efekt není takový, jak by jste předpokládali a co hůr... ve vašem oblíbeném internetovém prohlížeči jdete na server Youtube, kde si chcete pustit vaší oblíbenou písničku ale ejhle.

Zvuk na vašem domácím kině či jiném prostorovém zařízení jde jen ze dvou předních beden a subwoofer či zadní naprosto nereagují. Jak to ale vyrešit?

Mnoho uživatelů to reší tak, že vše připojí, jako by se jednalo o dvě bedničky, což je naprostá kravina a o požitek prostorového zvuku tak přijdete, vše je jen v nastavení. Pojďme se tedy jako první ujistit, že máte správně nastavené reproduktory.

Otevřeme tedy nastavení zvuku. Do toho se dostaneme pravým klikem na ikonku reproduktoru v oznamovací oblasti a kliknutím na volbu „Zařízení pro přehrávání“

nastaveni_zvuku-nabidka
nastaveni_zvuku

Pokud tuto volbu vyberete, zobrazí se nové okno „Zvuk“, ve kterém je vidět výchozí zařízení pro přehrávání. Vybrané by měli být reproduktory prostorového zvuku.Pokud nejsou, klikneme na ně pravým a dáme možnost „Nastavit jako výchozí zařízení“. Nyní jsou reproduktory použity jako výchozí zařízení, nicméně pořád ještě nehrají tak jak by měli, budeme je tedy muset nakonfugurovat. Klikneme tedy na reproduktory levým a dole vlevo klikneme na „konfigurovat“.

Zde vybereme typ prostorového zvuku, který máme připojen, tedy:

  • Pokud máme levý a pravý přední, k tomu levý a pravý zadní a navíc ještě středový vepředu a subwoofer, zvolíme možnost 5.1 Surround
  • Pokud máme levý a pravý přední, k tomu levý a pravý zadní, k tomu ještě středový vepředu a subwoofer a navíc do toho levý a pravý boční, zvolíme možnost 7.1 Surround
  • Samozřejmě pokud máte připojeno 9.1 či jiný, který máte a je v nabídce, zvolte jej
nastaveni_zvuku-konfigurace

V tomto okně můžete také rovnou otestovat správnou funkčnost sestavy. Tuto možnost rozhodně doporučuji, aby jste měli správně reproduktory zapojeny. Pokud něco nehraje tak jak má, je velmi pravděpodobné, že máte v PC něco špatně zapojené.

nastaveni_zvuku-zadek_pc

Když se totíž podíváte na to, jak to vzadu u přípojek vypadá, je velmi pravděpodobné, že jste přehodili některý z kabelů, pokud tedy místo předních hrajou zadní, jednoduše ty dva kabely mezi sebou prohoďte. Některé základní desky totiž neumožňují nastavení toho, co z daného výstupu bude hrát. Pokud mezi ně patříte i vy, nyní obrázek nahoře trochu vysvětlím.

  • Šedivý výstup – Side (výstup bočních reproduktorů), používá se pro prostorové zvuky větší než 5.1.
  • Černý výstup – Rear (výstup zadních reproduktorů).
  • Oranžový výstup – C/SUB (výstup středového předního reproduktoru a subwooferu).
  • Růžový vstup – MIC (vstup mikrofonu).
  • Zelený výstup – OUT (výstup pro přední reproduktory), lze použít i pro sluchátka, pokud jsou zapojeny pouze ony. Toto je hlavní výstup pro zvuk všech sestavení.
  • Modrý vstup – IN (vstup zvukového signálu), pokud přehráváte zvuk z jakéhokoliv zařízení (diskman, wallkman, mp3, gramofonová deska), umožňuje tento vstup použití reproduktoru PC.

Pokud základní deska či zvuková karta umožňuje nastavení co kde bude, nemusíte se tímto řidit, nastavte tedy jednoduše zrovna to, co připojujete.

nastaveni_zvuku-zadek_reprosoustavy
nastaveni_zvuku-konfigurace_druhy_krok
nastaveni_zvuku-konfigurace_posledni_krok

Pokud se vám nechce lést k zadní části počítače, je ještě možnost přehození kabelů přímo v domácím kině či prostorovém zvuku. Zde je přesně napsáno, co kde musí být, neexistuje nastavení, ale je to zde přesně určeno.Když se tedy podíváme na to, co se kam připojuje, je to naprosto jasné, stejně tak i výstup pro jednotlivé reproduktory. Pokud tedy vše v nastavení zvuku po kliknutí na příslušný reproduktor funguje správně (tedy zazní přesně ten co má), můžeme pokračovat k dalšímu kroku. V tomto kroce vybereme, který bedny máme připojené. Je totiž možné že třeba zrovna nemáte připojené zadní reproduktory či některé používáte jinak. Toto nastavení není důležite, je pouze upřesňující.Třetím a posledním krokem je vybrání reproduktorů, které mají plný rozsah. Plný rozsah znamená, že reproduktory zahrajou vše, co je jim od zvukové karty naservírováno. Plný rozsah nemá třeba subwoofer. Zkuste si na něm někdy schválně přehrát zpěv, rozhodně to nebude to, co by jste čekali. Pokud si ale nejste jisti, nebojte se zakliknout vše. Reproduktory zahrají pouze to co zahrát dovedou a to co v jejich rozsahu není prostě vynechají.Tímto jsme úspěšně dokončili konfiguraci prostorového zvuku. Nyní již ve filmech, které prostorový zvuk podporují (samozřejmně podpora musí být i od přehrávače, který bude používat příslušný kodek, jako třeba AC3) bude prostorový zvuk slyšet. Tedy zvuk se bude snažit o to, aby jste se cítili, jako že jste uvnitř toho filmu, alespoň po zvukové stránce. Nyní nás ještě ale čeká konfigurace, která dost zásadně změní chování právě v prohlížečích.

nastaveni_zvuku-vlastnosti_reproduktoru
nastaveni_zvuku-vlastnosti_doplnky

Dostáváme se tedy opět na kartu „Zvuk“, ve které tentokrát nezvolíme možnost u reproduktorů konfigurovat, ale vlastnosti.Zde vidíme informace o tom, která část zvuku bude přenášena na který konektor na zadní straně počítače (je také vidět, že má zvuková karta umožňuje nastavení toho, co kde bude a nemusím striktně dodržet co kam patří). Zde v tomto okně vybereme kartu „Doplňky“.Zde musíme zakliknout „Okamžitý režim“ a z rolovacího seznamu zaklikněte tyto možnosti:

  • Správa basů – zakliknutím tohoto získáte zvuk pro subwoofer. Můžete hned vyžkoušet zvuk z webových prohlížečů (pokud používáte HTML5 přehrávač, nikoli flash player)
  • Doplnění reproduktorů – pokud chcete používat zbytek reproduktorů pro přehrávání. Opět můžete otevřít video na Youtube a zkusit, že bude slyšet i z ostatních reproduktorů, ne jen subwooferu či předních.
  • Ekvalizér – ten není potřeba zaškrtávat, nicméně je dobré moct si jej nastavit.

Nyní to vše jen potvrdíte a vše je hotové. Funkčnost basů a zbytku prostorového zvuku můžete vyzkoušet třeba na tomto videu:





Další články

Speciální typy sítí

Dnes se podíváme na dva speciální typy sítí, které se ukrývají za zkratkama VLAN a VPN a řekneme si, co jednotlivé zkratky znamenají.

Rozdělení počítačových sítí podle velikosti

Počítačové sítě se dají rozdělit podle své velikosti a určitě by se toto rozdělení nemělo přehlédnout. Mnoho uživatelů se setkává s označením LAN či... [ pokračovat ve čtení ]

Vytváříme .zip archiv s heslem v macOS

Vytvoření .zip archívu není nic neobvyklého. Častým důvodem je odeslání více souboru emailem, zmenšení jejich velikosti a tak podobně. Nicméně existují situace, kdy potřebujete... [ pokračovat ve čtení ]

IP certifikace – co jednotlivé čísla znamenají

IP certifikace je pojem, s jehož značením se setkáme prakticky na každém kroku. Jednotlivé stupně krytí mají mobilní telefony, kamery, spínače světel či světla... [ pokračovat ve čtení ]

Skrytý správce pro optimalizaci uložiště v macOS

V operačním systému macOS je od verze Sierra k dispozici optimalizační utilita, která velmi usnadní a pomůže při uvolnění uložiště. Tato utilita může velmi... [ pokračovat ve čtení ]

Jak pozvolna měnit intenzitu jasu, hlasitost a podsvícení klávesnice

Snad každý uživatel MacBooku někdy měnil podsvícení displeje, hlasitost a nebo intenzitu podsvícení klávesnice klávesovými zkratky. Na MacBooku k tomu slouží klávesy F1, F2,... [ pokračovat ve čtení ]

Zrychlujeme macOS

Uživatelé, kteří vlastní starší MacBooky, hlavně modely Air mohou při aktualizaci na novější verze (hlavně El Capitan a novější) narazit na problém, kdy jejich... [ pokračovat ve čtení ]

Vyjímání, kopírování, vkládání a další běžné zkratky v macOS

V operačním systému macOS existuje velké množství zkratek, nyní se ale podíváme na ty nejběžnější, který by měl každý uživatel systému znát.

Klávesové zkratky v macOS – význam znaků

Operační systém macOS je plný klávesových zkratech. Pokud nějaká volba klávesovou zkratku má, například v horním panelu se zobrazují i klávesy, díky kterým tuto... [ pokračovat ve čtení ]

Jak zobrazit texty písní v Apple Music na Macku

Pokud vlastníte AppleTV, jistě jste si při poslechu hudby všimli jedné zajímavé věci, kterou jsou texty písní, které zobrazují přesně to, co slyšíte. Jde... [ pokračovat ve čtení ]