Speciál: Přidáváme virtuální vypínač

Dnes si ukážeme jednu neobvyklou situaci, která nám v případě automatizace může velmi pomoci. Vytvoříme si virtuální vypínač, kterým budeme ovládat několik světel najednou.

V předchozím díle jsme nainstalovali HomeBridge na Synology NAS. HomeBridge budeme i dnes používat. Budu tedy vycházet z toho, že již instanci HomeBridge máte rozchozenou a přidanou do Apple Homekitu.

V HomeBridge klikneme na Pluginy a dáme vyhledat Dummy. Po vyhledávání zvolíme „Homebridge Dummy“ a ten nainstalujeme.

Po instalaci vyskočí rovnou nastavení, zde zvolíme název vypínače a zaklikneme Stateful. To je vše, scrollneme dolu a uložíme.

Nyní vidíme v příslušenství náš nový vypínač. Stejně tak když otevřete aplikace Domácnost v iPhone/MacBooku, tak se v místnosti, kde máte přiřazenou HomeBridge zobrazí spínač.

Swipneme dolu na přidání automatizace a klikneme na „Přidat automatizaci“. Vybereme událost, což je „změna stavu příslušenství“.

Vybereme příslušenství, které když změní stav, tak se automatizace bude provádět. Vybraný bude tedy náš vypínač.

Vybereme akci – momentálně nastavujeme vypnutí.

Vybereme světla, kterých se naše automatizace bude týkat.

Vypnu si světla kliknutím na jejich ikonky, aby při automatizaci se vypínali a uložím. To samé provedu ještě jednou, tentokrát se zapnutím.

Když máme dokončeno, jsou u spínače vidět obě automatizace, tedy když se vypne, vypne 3 světla a když se zapne, zapne tři světla.

Tím máme hotovo, můžeme takto snadno a jednoduše jedním spínačem ovládat více příslušenství najednou.

Občas se stává, pokud přidáváte na jedno příslušenství více automatizací, že na poprvé, než se to rozchodí to chvilku trvá. Tyto změny se musí totiž uložit i na centrum které domácnost spravuje (např AppleTV, HomePod atd…), Není to hned, ale pár vteřin to prostě trvá.

Úvod do Apple HomeKitu

V tomto díle si řekneme nějaký úvod do domácího centra a zjistíme, co je jeho základem a co jej celé řídí.

Kompatibilní zařízení

V tomto díle si řekneme něco o kompatibilitě zařízení a jak jednoznačně poznat, že nově koupené zařízení bude bez problému s aplikací Domácnost fungovat.

Organizace Domácnosti

Organizace domácnosti je velmi důležitá pro náš přehled a usnadní nám orientaci v nově připojených chytrých zařízeních.

Připojení prvního kompatibilního zařízení

V tomto článku si připojíme spínač světla v obýváku. Vše bude velmi snadné a použijeme na to průvodce.

Vytváříme první automatizaci

V tomto díle se budeme věnovat vytvoření automatizací. Zkusíme si vytvořit automatizaci, která každý všední den pustí hudbu a rozsvítí v ložnici.

Přidáváme členy do naší Domácnosti

Být sám je nuda a ve dvou se to vždy líp táhne. Přidáme si tedy do naší domácnosti další uživatele, aby jsme jí nemuseli ovládat sami.

Speciál: Instalujeme HomeBridge přes Docker do Synology NASu

V tomto díle si zprovozníme HomeBridge jako kontejner v Dockeru na Synology serveru. Tato kombinace je pro spuštění velice jednoduchá a její nastavení a spuštění je otázkou pár minut.

Speciál: Instalujeme Hoobs přes Docker do Synology NASu

V tomto díle budeme spouštět systém Hoobs přes virtualizační nástroj Docker v Synology NASu

Speciál: Přidáváme nepodporované kamery Ubiquity

Budeme nastavovat nekompatibilní kamery. Jde o kamery od společnosti UniFi, které jsou starší a s Homekitem nemají nic společného. Přes to je ale dokážeme díky Homebridge v aplikaci Domácnost zobrazit a dokonce je nahrávat na iCloud.

Speciál: Stavíme čidlo teploty a vlhkosti

V tomto díle se podíváme na výrobu vlastního čidla se senzorem DHT11 a čipem ESP8266, kterým budeme celý projekt připojovat k WiFi.