Synology NAS: Instalujeme Hoobs přes Docker

Virtualizace je mocný nástroj, který nám umožňuje spouštět nejrůznější systémy pod jiným systémem. Docker se dá nainstalovat jak na MacOSX, Windows, tak právě do DMS běžící na Synology.

Jako první budeme potřebovat v registru vyhledat systém HOOBS. Klikneme tedy v Dockeru v levém menu Registr a vyhledáme „Hoobs“. Klikneme na hoobs/hoobs a dáme stáhnout.

Po stažení – v levém menu „Obrázek“ a klikneme na „hoobs/hoobs:latest“ a vlevo nahoře klikneme na spustit.

Zvolíme si název našeho kontejneru a klikneme na rozšířená nastavení. Nejdůležitějším nastavením je navázání svazku, tedy složka, kam se může obsah kontejneru ukládat. Ukládám vždy do složky „Docker/hoobs“ a cestu pro navázání nastavíme /hoobs.

Pak je vhodné nastavit porty, osobně jsem si přehodil port 80 na 8080, 51826 tam být nemusí, ale z nějakého důvodu nefungovalo propojení s Homekitem bez toho.

Posledním vhodným nastavením je v prostředí přidat proměnou TZ s hodnotou „Europe/Prague“.

Nyní můžeme už všechny nastavení uložit a kontejner spustit. Pokud vše dopadne dobře, na IP adrese serveru pod portem 8080 bude skryta administrace Hoobsu.

Pokud se do Hoobsu přihlašujete poprve, bude chtít vytvořit uživatelské jméno a heslo, pokud již jste Hoobs někdy spustili, vypadá přihlášení takto.

Po přihlášení do Hoobsu se v levé straně objeví QR kod. Nyní nastal čas most přidat do HomeKitu. Otevřeme ideálně v iPhone aplikaci Domácnost a klikneme v pravém horním rohu na „plus“ a vybereme přidat příslušenství a naskenujeme QR kod.

Vyskočí informace o tom, že se snažíte do domácnosti přidat most. Kliknete tedy na volbu „Přidat do ekosystému Apple Home“.

V tuto chvíli vyskočí hláška, že jde o necertifikované příslušenství. Klikneme na volbu „Přesto přidat“

Dále vybereme místnost, ve které se příslušenství nachází. V mém případě jde o Garáž, kde mám i Synology NAS.

Pak zvolíme název mostu. V mém případě je to HOOBS.

Pokud vše dopadlo jak mělo, zobrazí se informace o přidání mostu do vaší domácnosti.
Úvod do Apple HomeKitu

V tomto díle si řekneme nějaký úvod do domácího centra a zjistíme, co je jeho základem a co jej celé řídí.

Kompatibilní zařízení

V tomto díle si řekneme něco o kompatibilitě zařízení a jak jednoznačně poznat, že nově koupené zařízení bude bez problému s aplikací Domácnost fungovat.

Komunikační protokol Matter

Základní informace k novému komunikačnímu protokolu Matter, na kterém spolupracuje mnoho výrobců chytrých zařízení

Organizace Domácnosti

Organizace domácnosti je velmi důležitá pro náš přehled a usnadní nám orientaci v nově připojených chytrých zařízeních.

Připojení prvního kompatibilního zařízení

V tomto článku si připojíme spínač světla v obýváku. Vše bude velmi snadné a použijeme na to průvodce.

Vytváříme první automatizaci

V tomto díle se budeme věnovat vytvoření automatizací. Zkusíme si vytvořit automatizaci, která každý všední den pustí hudbu a rozsvítí v ložnici.

Přidáváme členy do naší Domácnosti

Být sám je nuda a ve dvou se to vždy líp táhne. Přidáme si tedy do naší domácnosti další uživatele, aby jsme jí nemuseli ovládat sami.

Speciál: Stavíme čidlo teploty a vlhkosti

V tomto díle se podíváme na výrobu vlastního čidla se senzorem DHT11 a čipem ESP8266, kterým budeme celý projekt připojovat k WiFi.

Synology NAS: Instalujeme HomeBridge přes Docker

V tomto díle si zprovozníme HomeBridge jako kontejner v Dockeru na Synology serveru. Tato kombinace je pro spuštění velice jednoduchá a její nastavení a spuštění je otázkou pár minut.

Co je to HomeBridge a k čemu jí potřebujeme

V tomto díle si obecně řekneme o systému HomeBridge a ukážeme si pár příkladu, proč je systém potřeba alespoň trochu ovládat.

HomeBridge: Přidáváme virtuální vypínač

V tomto díle budeme vytvářet virtuální vypínač, kterým budeme ovládat několik světel najednou. Budeme používat rozšíření skrze HomeBridge.

HomeBridge: Přidáváme nepodporované kamery Ubiquity

Budeme nastavovat nekompatibilní kamery. Jde o kamery od společnosti UniFi, které jsou starší a s Homekitem nemají nic společného. Přes to je ale dokážeme díky Homebridge v aplikaci Domácnost zobrazit a dokonce je nahrávat na iCloud.

HomeBridge: Přidáváme čističku vzduchu Xiaomi Smart Air Purifier 4

Přidáváme čističku od značky Xiaomi model Mi Air Purifier 4. Tato čistička nemá přímou podporu pro Apple Homekit, takže budeme potřebovat HomeBridge

Homebridge: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1

Zařízení od společnosti Shelly jsou stále oblíbenější a tak by jsme je neměli vynechat. Vzhledem k rozměrům se celkem na pohodu vejdou do krabičky pod běžný vypínač a i z hloupého vypínače udělají chytrý, jen na první dojem tak nepůsobí.

Homebridge: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1PM

Dalším zařízení z rodiny Shelly je modul Shelly 1PM. Jde o identicky vypadající zařízení, jako jeho bratříček Shelly 1. Jediný rozdíl mezi nimi je barva (1PM je červená a 1 modrá). A také 1PM dokáže měřit spotřebu připojeného zařízení.

HOOBS: Přidáváme virtuální vypínač

V tomto díle budeme vytvářet virtuální vypínač, kterým budeme ovládat několik světel najednou. Budeme používat rozšíření skrze systém HOOBS.

HOOBS: Přidáváme čističku vzduchu Xiaomi Smart Air Purifier 4

Přidáváme čističku od značky Xiaomi model Mi Air Purifier 4. Tato čistička nemá přímou podporu pro Apple Homekit, takže budeme potřebovat systém HOOBS

HOOBS: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1

Zařízení od společnosti Shelly jsou stále oblíbenější a tak by jsme je neměli vynechat. Vzhledem k rozměrům se celkem na pohodu vejdou do krabičky pod běžný vypínač a i z hloupého vypínače udělají chytrý, jen na první dojem tak nepůsobí.

Tasmota: Flashujeme Shelly 1

Flashujeme oblíbenou Shelly 1 firmwarem Tasmota a provádíme základní konfiguraci, aby vše fungovalo jak má.

Tasmota: Flashujeme Shelly 1PM

Flashujeme oblíbenou Shelly 1PM firmwarem Tasmota a provádíme základní konfiguraci, aby vše fungovalo jak má a to i včetně spotřeby daných zařízení.