Organizace Domácnosti

V aplikace Domácnost můžete spravovat větší množství domácností, nicméně v tuto chvíli si zařídíme pouze jednu jedinou a z ní budeme vycházet. Hlavní rozdělení domácnosti (když pomineme její pojmenování) je její rozdělení do oddílu především, díky místnostem. Každé zařízení, tedy světlo, ventilátor, čidlo atd. vždy patří do nějaké místnosti a v ní plní svou funkci.

Toto rozdělení ale není fyzické nýbrž logické. Jde tedy a jen čistě o vás a vaše spotřebiče. Pokud si někdo světlo v ložnici přidá do obýváku a bude si pamatovat, že když klikne na světlo v obýváku, rozsvítí se v ložnici, je to na něm. Osobně ale preferuji nastavení tak, jak to v reálném světě máte. Domácnosti je totiž úplně jedno, kam jste si dané čidlo či světlo fyzicky umístili. Prostě zná jeho adresu v síti a způsob, jak s ním komunikovat a to je vše. Pracovat bude i když s ním budete chodit po baráku.

Když jsme si tedy něco řekli o tom, jak by jsme si měli domácnost organizovat, půjdeme si první místnost přidat. Vše probíhá přes „plus“ v horní části obrazovky, kde vyberete možnost „Přidat místnost“.

V novém okně vyberete pojmenování místnosti a jaké bude mít pozadí a dáte uložit.

Tímto jednoduchým postupem si vytvoříte první místnost, která zatím bude úplně prázdná, jako naše nově vytvořená garáž.

Ideálním postupem je si všechny místnosti, do kterých chcete instalovat chytré zařízení co podporují Apple HomeKit vytvořit a postupně do nich přidávat nové zařízení.

Nové zařízení si přidáme v dalším díle.


Úvod do Apple HomeKitu

V tomto díle si řekneme nějaký úvod do domácího centra a zjistíme, co je jeho základem a co jej celé řídí.

Kompatibilní zařízení

V tomto díle si řekneme něco o kompatibilitě zařízení a jak jednoznačně poznat, že nově koupené zařízení bude bez problému s aplikací Domácnost fungovat.

Připojení prvního kompatibilního zařízení

V tomto článku si připojíme spínač světla v obýváku. Vše bude velmi snadné a použijeme na to průvodce.

Vytváříme první automatizaci

V tomto díle se budeme věnovat vytvoření automatizací. Zkusíme si vytvořit automatizaci, která každý všední den pustí hudbu a rozsvítí v ložnici.

Přidáváme členy do naší Domácnosti

Být sám je nuda a ve dvou se to vždy líp táhne. Přidáme si tedy do naší domácnosti další uživatele, aby jsme jí nemuseli ovládat sami.

Speciál: Instalujeme HomeBridge přes Docker do Synology NASu

V tomto díle si zprovozníme HomeBridge jako kontejner v Dockeru na Synology serveru. Tato kombinace je pro spuštění velice jednoduchá a její nastavení a spuštění je otázkou pár minut.

Speciál: Instalujeme Hoobs přes Docker do Synology NASu

V tomto díle budeme spouštět systém Hoobs přes virtualizační nástroj Docker v Synology NASu

Speciál: Přidáváme nepodporované kamery Ubiquity

Budeme nastavovat nekompatibilní kamery. Jde o kamery od společnosti UniFi, které jsou starší a s Homekitem nemají nic společného. Přes to je ale dokážeme díky Homebridge v aplikaci Domácnost zobrazit a dokonce je nahrávat na iCloud.

Speciál: Stavíme čidlo teploty a vlhkosti

V tomto díle se podíváme na výrobu vlastního čidla se senzorem DHT11 a čipem ESP8266, kterým budeme celý projekt připojovat k WiFi.

Speciál: Přidáváme virtuální vypínač

V tomto díle budeme vytvářet virtuální vypínač, kterým budeme ovládat několik světel najednou. Budeme používat rozšíření skrze HomeBridge.