Komunikační protokol Matter

HomeKit a zařízení Apple jsou od aktualizace 16.2 kompatibilní a podporují standard Matter a určitě by si to k protokolu chtělo něco říct. Díky tomuto protokolu bude možné připojit zařízení nejrůznějších výrobců rovnou spolu. Cílem standardu Matter, dříve se projekt jmenoval CHIP (Connected Home over IP), je vytvoření standardu pro domácí automatizaci.

Matter se zaměřuje na bezpečnost, spolehlivost a bezproblémovou použitelnost napříč zařízeními. Matter byl uvolněn pod licencí Apache 2.0. Aby mohli výrobky výrobců nést logo Matter, musí být certifikovýny CSA (Connectivity Standards Alliance).

U vzniku byli společnosti Apple, Alphabet (Google), Amazon a několik dalších. Ke konci roku 2019 vytvořili nezávislou pracovní skupinu pro celý projekt. Cílem bylo dosáhnout většího vzájemného propojení, předání zkušeností a dosáhnout kompatibility napříč systémy, které používají domácí automatizaci. Celý standard staví na protokolu IP i přes to, že jej ze začátku spravovala ZigBee Aliance. V květnu 2021 ale došlo k přejmenování na CHIP a CHIP byla přejmenovaná na Matter.

K čemu protokol Matter bude primárně sloužit

V systémech chytré domácnosti se nachází mnoho různých IoT / SmartThings zařízení a systému, který vzájemně nejsou schopni komunikovat. Je to tak, že Alexou ovládat HomePod prostě nejde a podobně. To má právě nadcházející platforma Matter změnit. V praxi to má fungovat tak, aby pres Siri šly ovládat zařízení s Alexou či Google Home platformou a opačně. Půjde tedy o to, aby kterékoliv podporované zařízení šlo ovládat kterýmkoliv asistentem, který v domácnosti používáte.

Matter by se tedy měl stát hlavním centrem chytré domácnosti pro všechny chytré produkty bez ohledu na výrobce. Celý projekt ale není závislý na hardwaru. Mnoho zařízení různých výrobců tedy bude pravděpodobně do budoucna aktualizováno a zařízení, které nebyly podporovány mohou podporu dostat. Nicméně to nemusí být nutně pravidlo. Pravděpodobně se najde i skupina výrobců, kteří aby zvedli prodeje své starší zařízení aktualizovat již nebudou, i když by v případě hardwaru tomu nic nebránilo.

Hlavní výhoda celého projektu tkví v tom, že již nebudeme muset kupovat konkrétní produkty přímo pro náš ekosystém, ale budeme si moci vybrat napříč všemi zařízeními. Do systému HomeKit tak dostaneme spoustu nových zařízení a pokud nám u některých produktů nevyhovoval design, jiný výrobce to určitě zlepší. Jde tedy o výrazný krok směrem k uživatelům.

Princip funkce platformy Matter

Jak celá platforma funguje je celkem komplikované. Hodně zjednodušeně řečeno bude Matter fungovat pomocí běžné WiFi sítě, tak pomocí stávající techologie Thread (u bateriově poháněných zařízení). Dostupná bude ale i komunikace přes síť ethernet a bude také zahrnuta technologie Bluetooth Low Energy (BLE) – využívat se bude hlavně při nastavování nových zařízení.
Úvod do Apple HomeKitu

V tomto díle si řekneme nějaký úvod do domácího centra a zjistíme, co je jeho základem a co jej celé řídí.

Kompatibilní zařízení

V tomto díle si řekneme něco o kompatibilitě zařízení a jak jednoznačně poznat, že nově koupené zařízení bude bez problému s aplikací Domácnost fungovat.

Organizace Domácnosti

Organizace domácnosti je velmi důležitá pro náš přehled a usnadní nám orientaci v nově připojených chytrých zařízeních.

Připojení prvního kompatibilního zařízení

V tomto článku si připojíme spínač světla v obýváku. Vše bude velmi snadné a použijeme na to průvodce.

Vytváříme první automatizaci

V tomto díle se budeme věnovat vytvoření automatizací. Zkusíme si vytvořit automatizaci, která každý všední den pustí hudbu a rozsvítí v ložnici.

Přidáváme členy do naší Domácnosti

Být sám je nuda a ve dvou se to vždy líp táhne. Přidáme si tedy do naší domácnosti další uživatele, aby jsme jí nemuseli ovládat sami.

Speciál: Stavíme čidlo teploty a vlhkosti

V tomto díle se podíváme na výrobu vlastního čidla se senzorem DHT11 a čipem ESP8266, kterým budeme celý projekt připojovat k WiFi.

Synology NAS: Instalujeme HomeBridge přes Docker

V tomto díle si zprovozníme HomeBridge jako kontejner v Dockeru na Synology serveru. Tato kombinace je pro spuštění velice jednoduchá a její nastavení a spuštění je otázkou pár minut.

Synology NAS: Instalujeme Hoobs přes Docker

V tomto díle budeme spouštět systém Hoobs přes virtualizační nástroj Docker v Synology NASu

Co je to HomeBridge a k čemu jí potřebujeme

V tomto díle si obecně řekneme o systému HomeBridge a ukážeme si pár příkladu, proč je systém potřeba alespoň trochu ovládat.

HomeBridge: Přidáváme virtuální vypínač

V tomto díle budeme vytvářet virtuální vypínač, kterým budeme ovládat několik světel najednou. Budeme používat rozšíření skrze HomeBridge.

HomeBridge: Přidáváme nepodporované kamery Ubiquity

Budeme nastavovat nekompatibilní kamery. Jde o kamery od společnosti UniFi, které jsou starší a s Homekitem nemají nic společného. Přes to je ale dokážeme díky Homebridge v aplikaci Domácnost zobrazit a dokonce je nahrávat na iCloud.

HomeBridge: Přidáváme čističku vzduchu Xiaomi Smart Air Purifier 4

Přidáváme čističku od značky Xiaomi model Mi Air Purifier 4. Tato čistička nemá přímou podporu pro Apple Homekit, takže budeme potřebovat HomeBridge

Homebridge: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1

Zařízení od společnosti Shelly jsou stále oblíbenější a tak by jsme je neměli vynechat. Vzhledem k rozměrům se celkem na pohodu vejdou do krabičky pod běžný vypínač a i z hloupého vypínače udělají chytrý, jen na první dojem tak nepůsobí.

Homebridge: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1PM

Dalším zařízení z rodiny Shelly je modul Shelly 1PM. Jde o identicky vypadající zařízení, jako jeho bratříček Shelly 1. Jediný rozdíl mezi nimi je barva (1PM je červená a 1 modrá). A také 1PM dokáže měřit spotřebu připojeného zařízení.

HOOBS: Přidáváme virtuální vypínač

V tomto díle budeme vytvářet virtuální vypínač, kterým budeme ovládat několik světel najednou. Budeme používat rozšíření skrze systém HOOBS.

HOOBS: Přidáváme čističku vzduchu Xiaomi Smart Air Purifier 4

Přidáváme čističku od značky Xiaomi model Mi Air Purifier 4. Tato čistička nemá přímou podporu pro Apple Homekit, takže budeme potřebovat systém HOOBS

HOOBS: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1

Zařízení od společnosti Shelly jsou stále oblíbenější a tak by jsme je neměli vynechat. Vzhledem k rozměrům se celkem na pohodu vejdou do krabičky pod běžný vypínač a i z hloupého vypínače udělají chytrý, jen na první dojem tak nepůsobí.

Tasmota: Flashujeme Shelly 1

Flashujeme oblíbenou Shelly 1 firmwarem Tasmota a provádíme základní konfiguraci, aby vše fungovalo jak má.

Tasmota: Flashujeme Shelly 1PM

Flashujeme oblíbenou Shelly 1PM firmwarem Tasmota a provádíme základní konfiguraci, aby vše fungovalo jak má a to i včetně spotřeby daných zařízení.