HomeKit a zařízení Apple jsou od aktualizace 16.2 kompatibilní a podporují standard Matter a určitě by si to k protokolu chtělo něco říct. Díky tomuto protokolu bude možné připojit zařízení nejrůznějších výrobců rovnou spolu. Cílem standardu Matter, dříve se projekt jmenoval CHIP (Connected Home over IP), je vytvoření standardu pro domácí automatizaci.
Matter se zaměřuje na bezpečnost, spolehlivost a bezproblémovou použitelnost napříč zařízeními. Matter byl uvolněn pod licencí Apache 2.0. Aby mohli výrobky výrobců nést logo Matter, musí být certifikovýny CSA (Connectivity Standards Alliance).
U vzniku byli společnosti Apple, Alphabet (Google), Amazon a několik dalších. Ke konci roku 2019 vytvořili nezávislou pracovní skupinu pro celý projekt. Cílem bylo dosáhnout většího vzájemného propojení, předání zkušeností a dosáhnout kompatibility napříč systémy, které používají domácí automatizaci. Celý standard staví na protokolu IP i přes to, že jej ze začátku spravovala ZigBee Aliance. V květnu 2021 ale došlo k přejmenování na CHIP a CHIP byla přejmenovaná na Matter.
K čemu protokol Matter bude primárně sloužit
V systémech chytré domácnosti se nachází mnoho různých IoT / SmartThings zařízení a systému, který vzájemně nejsou schopni komunikovat. Je to tak, že Alexou ovládat HomePod prostě nejde a podobně. To má právě nadcházející platforma Matter změnit. V praxi to má fungovat tak, aby pres Siri šly ovládat zařízení s Alexou či Google Home platformou a opačně. Půjde tedy o to, aby kterékoliv podporované zařízení šlo ovládat kterýmkoliv asistentem, který v domácnosti používáte.
Matter by se tedy měl stát hlavním centrem chytré domácnosti pro všechny chytré produkty bez ohledu na výrobce. Celý projekt ale není závislý na hardwaru. Mnoho zařízení různých výrobců tedy bude pravděpodobně do budoucna aktualizováno a zařízení, které nebyly podporovány mohou podporu dostat. Nicméně to nemusí být nutně pravidlo. Pravděpodobně se najde i skupina výrobců, kteří aby zvedli prodeje své starší zařízení aktualizovat již nebudou, i když by v případě hardwaru tomu nic nebránilo.
Hlavní výhoda celého projektu tkví v tom, že již nebudeme muset kupovat konkrétní produkty přímo pro náš ekosystém, ale budeme si moci vybrat napříč všemi zařízeními. Do systému HomeKit tak dostaneme spoustu nových zařízení a pokud nám u některých produktů nevyhovoval design, jiný výrobce to určitě zlepší. Jde tedy o výrazný krok směrem k uživatelům.
Princip funkce platformy Matter
Jak celá platforma funguje je celkem komplikované. Hodně zjednodušeně řečeno bude Matter fungovat pomocí běžné WiFi sítě, tak pomocí stávající techologie Thread (u bateriově poháněných zařízení). Dostupná bude ale i komunikace přes síť ethernet a bude také zahrnuta technologie Bluetooth Low Energy (BLE) – využívat se bude hlavně při nastavování nových zařízení.