HomeBridge: Přidáváme nepodporované kamery Ubiquity

V tomto díle se podíváme na kamery, které nejsou vůbec kompatibilní s Apple HomeKitem. Existují totiž způsoby, jak přidat. Obdobným způsobem jde přidat další příslušenství, které vůbec není podporované. Zároveň budu počítat s tím, že již funkční řešení od UBNT máte rozchozené. V tomto díle se totiž budu zaměřovat pouze na způsob propojení s Apple HomeKitem, nikoliv konfigurací UBNT sítě.

Hlavním mostem, který nám bude zprostředkovávat přenos obrazu mezi nepodporovanými kamerami a Apple HomeKitem bude systém HomeBridge, který jsme si v předchozím díle nainstalovali.

V tomto článku budeme používat kamery od společnosti Ubiquity (Unifi/UBNT). Model, který jsem zvolil je UVC-G3-Bullet. Jde o starší fullHD kamery které umožňují nahrávat i zvuk a dokáží detekovat pohyb. Jejich veliká výhoda je v podpoře RTSP a relativně nízké pořizovací ceně. Navíc jde o kamery, které jsou určené pro venkovní použití, operační teplotu mají od -20 do +50 stupňů, nicméně by na ně nemělo přímo pršet – stupeň IP krytí výrobce neuvádí, nicméně novější verze PRO mají IP67. Kamery je také možné napájet přímo po datovém kabelu. Mají tedy 802.3af PoE nebo 24V Passive PoE podporu. Jdou tedy napájet například ze switchů UBNT, což je výhodné a rozhodně doporučuji.

Kamery mám nastavené tak, aby ukládali na UBNT Cloud Key gen2 Plus. Jde o chytré zařízení, co má v sobě disk a podporu přímo pro aplikaci UniFi Protect a kamery se z něj dají přímo ovládat. Navíc díky tomuto zařízení se dá velmi pohodlně nastavit WiFi síť, pokud od nich máte i další části.

Vše co tedy budeme potřebovat bude funkční propojení s UBNT Cloud Key a rozchozené kamery přes jejich aplikaci. Další co budeme používat bude rozchozený systém HomeBridge z předchozího dílu.

Přihlásíme se tedy do HomeBridge a v horním menu na levé straně zvolíme možnost Pluginy. Hned do prvního řádku napíšeme „unifi protect“ a dáme vyhledat. Po vyhledání klikneme na tlačítko nainstalovat u pluginu s názvem: „Homebridge UniFi Protect“.

Po instalaci, která vypadá jen jako terminál přejdeme opět do pluginů, kde uvidíme náš nový plugin nainstalovaný. Klikneme tedy v jeho levé spodní části na nastavení. Zde rozklikneme volbu UniFi Protect Controllers a vyplníme IP, login a heslo.

Pokud toto vyplníme dobře, vše se spolu spojí a na iPhone v domácnosti vyskočí průvodce týkající se kamer. Nové kamery mají své vlastní oddělení stejně jako místnosti. Můžete si je tedy přidat do konkrétní místnosti a v případě, že používáte stejné nebo lepší kamery, jde jejich čidla pohybu používat pro automatizaci.

Co se kamer týče, je vhodné je čas od času otřít od nejrůznějších pavučin a jiného bordelu, aby nevypadali v noci takto. Tyto kamery mají navíc noční přísvit až do 30m, takže vše bílé na tom krásně svítí.




Úvod do Apple HomeKitu

V tomto díle si řekneme nějaký úvod do domácího centra a zjistíme, co je jeho základem a co jej celé řídí.

Kompatibilní zařízení

V tomto díle si řekneme něco o kompatibilitě zařízení a jak jednoznačně poznat, že nově koupené zařízení bude bez problému s aplikací Domácnost fungovat.

Komunikační protokol Matter

Základní informace k novému komunikačnímu protokolu Matter, na kterém spolupracuje mnoho výrobců chytrých zařízení

Organizace Domácnosti

Organizace domácnosti je velmi důležitá pro náš přehled a usnadní nám orientaci v nově připojených chytrých zařízeních.

Připojení prvního kompatibilního zařízení

V tomto článku si připojíme spínač světla v obýváku. Vše bude velmi snadné a použijeme na to průvodce.

Vytváříme první automatizaci

V tomto díle se budeme věnovat vytvoření automatizací. Zkusíme si vytvořit automatizaci, která každý všední den pustí hudbu a rozsvítí v ložnici.

Přidáváme členy do naší Domácnosti

Být sám je nuda a ve dvou se to vždy líp táhne. Přidáme si tedy do naší domácnosti další uživatele, aby jsme jí nemuseli ovládat sami.

Speciál: Stavíme čidlo teploty a vlhkosti

V tomto díle se podíváme na výrobu vlastního čidla se senzorem DHT11 a čipem ESP8266, kterým budeme celý projekt připojovat k WiFi.

Synology NAS: Instalujeme HomeBridge přes Docker

V tomto díle si zprovozníme HomeBridge jako kontejner v Dockeru na Synology serveru. Tato kombinace je pro spuštění velice jednoduchá a její nastavení a spuštění je otázkou pár minut.

Synology NAS: Instalujeme Hoobs přes Docker

V tomto díle budeme spouštět systém Hoobs přes virtualizační nástroj Docker v Synology NASu

Co je to HomeBridge a k čemu jí potřebujeme

V tomto díle si obecně řekneme o systému HomeBridge a ukážeme si pár příkladu, proč je systém potřeba alespoň trochu ovládat.

HomeBridge: Přidáváme virtuální vypínač

V tomto díle budeme vytvářet virtuální vypínač, kterým budeme ovládat několik světel najednou. Budeme používat rozšíření skrze HomeBridge.

HomeBridge: Přidáváme čističku vzduchu Xiaomi Smart Air Purifier 4

Přidáváme čističku od značky Xiaomi model Mi Air Purifier 4. Tato čistička nemá přímou podporu pro Apple Homekit, takže budeme potřebovat HomeBridge

Homebridge: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1

Zařízení od společnosti Shelly jsou stále oblíbenější a tak by jsme je neměli vynechat. Vzhledem k rozměrům se celkem na pohodu vejdou do krabičky pod běžný vypínač a i z hloupého vypínače udělají chytrý, jen na první dojem tak nepůsobí.

Homebridge: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1PM

Dalším zařízení z rodiny Shelly je modul Shelly 1PM. Jde o identicky vypadající zařízení, jako jeho bratříček Shelly 1. Jediný rozdíl mezi nimi je barva (1PM je červená a 1 modrá). A také 1PM dokáže měřit spotřebu připojeného zařízení.

HOOBS: Přidáváme virtuální vypínač

V tomto díle budeme vytvářet virtuální vypínač, kterým budeme ovládat několik světel najednou. Budeme používat rozšíření skrze systém HOOBS.

HOOBS: Přidáváme čističku vzduchu Xiaomi Smart Air Purifier 4

Přidáváme čističku od značky Xiaomi model Mi Air Purifier 4. Tato čistička nemá přímou podporu pro Apple Homekit, takže budeme potřebovat systém HOOBS

HOOBS: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1

Zařízení od společnosti Shelly jsou stále oblíbenější a tak by jsme je neměli vynechat. Vzhledem k rozměrům se celkem na pohodu vejdou do krabičky pod běžný vypínač a i z hloupého vypínače udělají chytrý, jen na první dojem tak nepůsobí.

Tasmota: Flashujeme Shelly 1

Flashujeme oblíbenou Shelly 1 firmwarem Tasmota a provádíme základní konfiguraci, aby vše fungovalo jak má.

Tasmota: Flashujeme Shelly 1PM

Flashujeme oblíbenou Shelly 1PM firmwarem Tasmota a provádíme základní konfiguraci, aby vše fungovalo jak má a to i včetně spotřeby daných zařízení.