Dalším zařízení z rodiny Shelly je modul Shelly 1PM. Jde o identicky vypadající zařízení, jako jeho bratříček Shelly 1. Jediný rozdíl mezi nimi je barva (1PM je červená a 1 modrá). A také 1PM dokáže měřit spotřebu připojeného zařízení.
Shelly 1PM je opravdu miniaturní zařízení. Při vyndání z krabičky mě ta velikost opravdu hodně překvapila a zapojení je také velmi jednoduché a na modulu je přímo napsáno.
Důležité je zmínit, že zapojení je potřeba udělat správně, aby nedošlo k poškození modulu. Také Shelly 1PM na rozdíl od Shelly 1 není určeno pro DC12V.
Nutné podotknout, že Shelly 1 má více možností zapojení. Následující zapojení je jen a pouze pro střídavý proud (případně pro DC 24-60v). Shelly 1 je totiž určená i pro spínání 12v stejnosměrného proudu, je potřeba ale přehodit piny na jejím boku.
- O – výstupní pin (přívod fáze k žárovce)
- SW – signál od klasického vypínače
- L – Přívod fáze pro spínač (černý/hnědý drát)
- L1 – Přívod napájeno modulu/spotřebiče (hnědý/černý)
- N – Neutrální – modrý drát (ve vypínači běžně není – je potřeba jej přivést)
Pokud chceme tedy zapojit spínač, provedeme zapojení následujícím způsobem (omlouvám se že je to takto na prase přes čokolády, ale bohužel wagovky mi došly).
Pokud máme zapojeno, nainstalujeme aplikaci Shelly. Bohužel zařízení není přímo podporováno pro připojení přes Apple Homekit. Budeme tedy muset použít aplikaci pro Shelly a následně provést připojení skrze HomeBridge.
V aplikaci Shelly dáme v pravém horním rohu menu a vybereme volbu přidat zařízení (aplikace je bohužel v angličtině a několika dalších jazycích. Čeština zde ale není).
Zadáme údaje, ke které WiFi síti se má Shelly připojovat.
Vybereme model (v našem případě 1PM) a aplikace již Shelly modul v blízkosti vyhledá.
Vybereme volbu Připojit. Nyní aplikaci můžete klidně ukončit, už nebude potřeba.
Nastavení v Homebridge
Nyní už se přesuneme do naší instance Homebridge. Budu stejně, jako v ostatních dílech, kdy přidáváme nepodporované zařízení počítat s tím, že instantce Homebridge vám už někde běží. Bez toho nebude možné přidání do Apple Homekitu.
V Homekitu se přesuneme do části Pluginy a vyhledáme plugin s názvem Shelly. Z nabídky vybereme plugin Homebridge Shelly a ten nainstalujeme.
Po instalaci se objeví konfigurace pluginu.
Vybereme jméno, které bude použito v logu. Nejdůležitější části zde je přihlašovací jméno a heslo. To je to jméno a heslo, co používáte na přihlášení do Shelly aplikace. Pokud vše dopadne tak jak má, přidají se automaticky všechny zařízení, které máte k účtu přiřazené.
Zde se dá nastavit, jestli spínače budou přiřazeny jako podřízený most. Pokud tuto volbu vyberete, budete muset samostatně spárovat spínač. Další spínače se pak v této instanci zobrazí. Pokud tedy máte více Shelly účtů, lze je takto od sebe odlišit.
Pokud nechcete přidávat spínače z každé instance instalace jako samostatný most, doporučuji volbu na předchozím obrázku nezaškrtávat. Jinak budete muset každé příslušenství takto samostatně přidat, což je zdlouhavé a hodně nepohodlné.
Na druhou stranu, pokud přidáváte spínač jako most a dáte jej rovnou do místnosti, kde jsou i detektory pohybu, rovnou během instalace nabídne automatizaci.
Tímto postupem máme spínac Shelly přidán do naší instance HomeBridge i do naší domácnosti v Apple HomeKitu.
Spínač tedy funguje úplně stejně, jako jakýkoliv jiný spínač. Jdou na něj nasadit automatizace, vybrat jak se má zobrazovat a spousta dalších informací. Výhoda je ještě nechat nainstalovanou aplikaci Shelly. V ní se totiž zobrazují logy, kdy byl spínač zapnutý/vypnutý a v případě Shelly 1PM i spotřeba za zařízení, které napájí. Ty bohužel v Apple HomeKitu nejsou dostupné.