HOOBS: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1

Zařízení od společnosti Shelly jsou stále oblíbenější a tak by jsme je neměli vynechat. Vzhledem k rozměrům se celkem na pohodu vejdou do krabičky pod běžný vypínač a i z hloupého vypínače udělají chytrý, jen na první dojem tak nepůsobí.

Shelly 1 je opravdu miniaturní zařízení. Při vyndání z krabičky mě ta velikost opravdu hodně překvapila a zapojení je také velmi jednoduché a na modulu je přímo napsáno. Nicméně i přes to se setkávám velmi často s dotazy, co a jak zapojit. Podíváme se tedy společně na jednotlivé piny, které se na zařízení nacházejí.

Nutné podotknout, že Shelly 1 má více možností zapojení. Následující zapojení je jen a pouze pro střídavý proud (případně pro DC 24-60v). Shelly 1 je totiž určená i pro spínání 12v stejnosměrného proudu, je potřeba ale přehodit piny na jejím boku.

  • O – výstupní pin (přívod fáze k žárovce)
  • I – fáze pro zařízení na výstupním pinu (tedy třeba žárovka)
  • SW – signál od klasického vypínače
  • L – Napájení Shelly jednotky – připojíme fázi (černý/hnědý drát)
  • N – Neutrální – modrý drát (ve vypínači běžně není – je potřeba jej přivést)

Pokud chceme tedy zapojit spínač, provedeme zapojení následujícím způsobem (omlouvám se že je to takto na prase přes čokolády, ale bohužel wagovky mi došly).

Pokud máme zapojeno, nainstalujeme aplikaci Shelly. Bohužel zařízení není přímo podporováno pro připojení přes Apple Homekit. Budeme tedy muset použít aplikaci pro Shelly a následně provést připojení skrze systém HOOBS.

V aplikaci Shelly dáme v pravém horním rohu menu a vybereme volbu přidat zařízení (aplikace je bohužel v angličtině a několika dalších jazycích. Čeština zde ale není).

Zadáme údaje, ke které WiFi síti se má Shelly připojovat.

Vybereme model (v našem případě 1) a aplikace již Shelly modul v blízkosti vyhledá.

Vybereme volbu Připojit. Nyní aplikaci můžete klidně ukončit, už nebude potřeba.

Nastavení v systému HOOBS

Nyní už se přesuneme do naší instance HOOBSu. Budu stejně, jako v ostatních dílech, kdy přidáváme nepodporované zařízení počítat s tím, že instantce HOOBSu vám už někde běží. Bez toho nebude možné přidání do Apple Homekitu.

V HOOBSu se přesuneme do části Pluginy (ikonka dílku puzzle) a vyhledáme plugin s názvem Shelly. Z nabídky vybereme plugin Shelly a ten nainstalujeme.

Po instalaci se objeví konfigurace pluginu.

Vybereme jméno, které bude použito v logu. Nejdůležitější části zde je přihlašovací jméno a heslo. To je to jméno a heslo, co používáte na přihlášení do Shelly aplikace. Pokud vše dopadne tak jak má, přidají se automaticky všechny zařízení, které máte k účtu přiřazené.

Tímto postupem máme spínac Shelly přidán do naší instance HOOBSu i do naší domácnosti v Apple HomeKitu. Zde se všechny spínače objeví automaticky v místnosti, ve které máme náš most přidán.

Spínač tedy funguje úplně stejně, jako jakýkoliv jiný spínač. Jdou na něj nasadit automatizace, vybrat jak se má zobrazovat a spousta dalších informací. Výhoda je ještě nechat nainstalovanou aplikaci Shelly. V ní se totiž zobrazují logy, kdy byl spínač zapnutý/vypnutý a tak podobně.




Úvod do Apple HomeKitu

V tomto díle si řekneme nějaký úvod do domácího centra a zjistíme, co je jeho základem a co jej celé řídí.

Kompatibilní zařízení

V tomto díle si řekneme něco o kompatibilitě zařízení a jak jednoznačně poznat, že nově koupené zařízení bude bez problému s aplikací Domácnost fungovat.

Komunikační protokol Matter

Základní informace k novému komunikačnímu protokolu Matter, na kterém spolupracuje mnoho výrobců chytrých zařízení

Organizace Domácnosti

Organizace domácnosti je velmi důležitá pro náš přehled a usnadní nám orientaci v nově připojených chytrých zařízeních.

Připojení prvního kompatibilního zařízení

V tomto článku si připojíme spínač světla v obýváku. Vše bude velmi snadné a použijeme na to průvodce.

Vytváříme první automatizaci

V tomto díle se budeme věnovat vytvoření automatizací. Zkusíme si vytvořit automatizaci, která každý všední den pustí hudbu a rozsvítí v ložnici.

Přidáváme členy do naší Domácnosti

Být sám je nuda a ve dvou se to vždy líp táhne. Přidáme si tedy do naší domácnosti další uživatele, aby jsme jí nemuseli ovládat sami.

Speciál: Stavíme čidlo teploty a vlhkosti

V tomto díle se podíváme na výrobu vlastního čidla se senzorem DHT11 a čipem ESP8266, kterým budeme celý projekt připojovat k WiFi.

Synology NAS: Instalujeme HomeBridge přes Docker

V tomto díle si zprovozníme HomeBridge jako kontejner v Dockeru na Synology serveru. Tato kombinace je pro spuštění velice jednoduchá a její nastavení a spuštění je otázkou pár minut.

Synology NAS: Instalujeme Hoobs přes Docker

V tomto díle budeme spouštět systém Hoobs přes virtualizační nástroj Docker v Synology NASu

Co je to HomeBridge a k čemu jí potřebujeme

V tomto díle si obecně řekneme o systému HomeBridge a ukážeme si pár příkladu, proč je systém potřeba alespoň trochu ovládat.

HomeBridge: Přidáváme virtuální vypínač

V tomto díle budeme vytvářet virtuální vypínač, kterým budeme ovládat několik světel najednou. Budeme používat rozšíření skrze HomeBridge.

HomeBridge: Přidáváme nepodporované kamery Ubiquity

Budeme nastavovat nekompatibilní kamery. Jde o kamery od společnosti UniFi, které jsou starší a s Homekitem nemají nic společného. Přes to je ale dokážeme díky Homebridge v aplikaci Domácnost zobrazit a dokonce je nahrávat na iCloud.

HomeBridge: Přidáváme čističku vzduchu Xiaomi Smart Air Purifier 4

Přidáváme čističku od značky Xiaomi model Mi Air Purifier 4. Tato čistička nemá přímou podporu pro Apple Homekit, takže budeme potřebovat HomeBridge

Homebridge: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1

Zařízení od společnosti Shelly jsou stále oblíbenější a tak by jsme je neměli vynechat. Vzhledem k rozměrům se celkem na pohodu vejdou do krabičky pod běžný vypínač a i z hloupého vypínače udělají chytrý, jen na první dojem tak nepůsobí.

Homebridge: Přidáváme WiFi spínač Shelly 1PM

Dalším zařízení z rodiny Shelly je modul Shelly 1PM. Jde o identicky vypadající zařízení, jako jeho bratříček Shelly 1. Jediný rozdíl mezi nimi je barva (1PM je červená a 1 modrá). A také 1PM dokáže měřit spotřebu připojeného zařízení.

HOOBS: Přidáváme virtuální vypínač

V tomto díle budeme vytvářet virtuální vypínač, kterým budeme ovládat několik světel najednou. Budeme používat rozšíření skrze systém HOOBS.

HOOBS: Přidáváme čističku vzduchu Xiaomi Smart Air Purifier 4

Přidáváme čističku od značky Xiaomi model Mi Air Purifier 4. Tato čistička nemá přímou podporu pro Apple Homekit, takže budeme potřebovat systém HOOBS

Tasmota: Flashujeme Shelly 1

Flashujeme oblíbenou Shelly 1 firmwarem Tasmota a provádíme základní konfiguraci, aby vše fungovalo jak má.

Tasmota: Flashujeme Shelly 1PM

Flashujeme oblíbenou Shelly 1PM firmwarem Tasmota a provádíme základní konfiguraci, aby vše fungovalo jak má a to i včetně spotřeby daných zařízení.

.

PHGame.cz je podporován Vavada online kasino. Zaregistrujte se prostřednictvím odkazu a získejte uvítací bonus 100 freespinů.

.