Kategorie UTP kabelu a jejich specifikace

Nestíněný kabel „Twisted Pair“ známý pod označením UTP je zcela jistě nejpopulárnějším kabelem na světě. Kabel UTP se používá nejen k připojení zařízení do sítě, ale také k tradičnímu telefonu (UTP-CAT 1). V současné době existuje sedm různých typů kategorií UTP a jejich použití se liší podle toho, čeho chceme dosáhnout.

V současné chvíli je nejpopulárnějším typem UTP kabelu typ UTP-CAT5e, který nahradil na většině míst starý koaxiální kabel, který nebyl schopen držek krok s dobou a potřebou stále rychlejších a spolehlivějších sítí.

Charakteristika UTP

Vlastnosti UTP kabelu jsou velmi dobré a velmi usnadňují práci i instalaci. Dobře se rozšiřují a odstraňují mnoho problémů, které měli koaxiální kabely. Používají se na připojení tiskáren, počítačů, aktivních prvků sítě, jako jsou routery, switche, přístupové body a mnoho a mnoho dalšího. UTP kabel je měděný drát či lícna a její číslo vždy odkazuje na revizi specifikace. Dále se podíváme na nejrůznější schémata UTP kabelu. V současné chvíli definujeme sedm kategorií a uvedeme si u nich i jejich specifikaci.

KategorieRychlost přenosuMax. délkaAplikace
CAT1až do 1MbitsStaré telefonní kabely
CAT2až do 4Mbitssítě Token Ring
CAT3až do 10Mbits100mToken Ring & 10BASE-T Ethernet
CAT4až do 16Mbits100mToken Ring
CAT5až do 100Mbits100mEthernet, FastEthernet, Token Ring
CAT5eaž do 1Gbits100mEthernet, FastEthernet, GigabitEthernet
CAT6až do 10Gbits100mGigabitEthernet, 10G Ethernet (55m)
CAT6aaž do 10Gbits100mGigabitEthernet, 10G Ethernet (55m)
CAT7až do 10Gbits100mGigabitEthernet, 10G Ethernet (100m)

CAT1

Obvykle se používá pro telefonní vedení. Tento typ drátu není schopen provozovat provoz v počítačové síti a není zkroucený. CAT1 používají telekomunikační společnosti poskytující služby ISDN a PSTN.

CAT2

Tento typ specifikace se již dá použít na počítačovou síť a telefonní provoz. CAT2 se používá hlavně pro sítě typu Token Ring a podporuje rychlost přenosu až 4 Mbits.

CAT3

Stejné jako předchozí, jen se zvýšila přenosová rychlost až na 10 Mbits. Postupně se začali páry vodičů do sebe kroutit. Čím vyšší specifikace, tím jsou vodiče do sebe více zakroucené. Tento typ vodiče na rozdíl od předchozí specifikace obsahuje již čtyři páry kroucených vodičů. Maximální délka vodiče je 100m. Také se objevoval v sítích typu 10Base-T Ethernet a Token Ring.

CAT4

Také tvořen čtyřmi páry kroucených vodičů, maximální rychlost se ale zvýšila až na 16 Mbits. Také kroucení má více zákrutů na palec, proto může běžet větší rychlostí. Maximální délka vodiče je 100m. Objevuje se ale jen v sítích Token Ring.

CAT5

Jako vůbec první dosahují rychlosti sítě 100 Mbits a opět mají více zákrutu na palec než předchozí kategorie. Používá se v sítích Ethernet, FastEthernet a Token Ring.

CAT5e

Vodič je nepatrně silnější, a pomocí Full Duplexu se dosahuje rychlostí až 1 Gbits. Už se nepoužívá pro sítě typu Token Ring. K Ethernet a FastEthernet se přidal ještě GigabitEthernet. Tento typ kabeláže je celosvětově nejrozšířenější a v dnešní době na většinu instalací po bytech či firmách je dostatečný.

CAT6

Původně navržen pro Gigabitový Ethernet, nicméně právě díky technologii Full Duplex to bylo možné na předchozí specifikaci. Tento kabel je specifický tím, že uvnitř kabelu se nachází většinou plastový oddělovač jednotlivých propletených párů a průměr vodičů je o něco silnější. Díky tomu snižuje elektromagnetické rušení. Tento typ kabelu je na vzdálenost 100 metrů schopen podporovat rychlost 1 Gbits a pro vzdálenost do 55ti metrů až 10 Gbits.

Také vůbec poprvé vodiče v konektoru nejsou přesně vedle sebe, ale sudé mají proti lichým drobný odskok, aby se kvůli průměru vodiče vedle sebe vešly. U CAT6 je nutné si uvědomit, že aby byly splněny parametry, všechny komponenty, jak kabel, konektory i propojovací panely musí splnit certifikaci CAT6, jinak se bude chovat jako nižší kategorie.

CAT6A

Byl představen jako vyšší specifikace v roce 2009, která nabízí lepší imunizaci proti přeslechům a elektromagnetickému záření. Nicméně v praxi je velmi málo používán, protože nic víc, než CAT6 nenabízí.

CAT7

Jedná se o nejnovější specifikaci měděného kabelu, která byla navržena na podporu rychlosti 10 Gbits na délce 100 metrů. Tento kabel má navíc oproti předchozí kategorii krom rozdělení všech čtyř párů navíc stíněný každý kabel zvlášť a i celý kabel. Díky tomu chrání před přeslechy a elektromagnetickým rušením. V praxi používá u některých poskytovatelů internetu než se data dostanou do transportní konektivity. Nicméně dnes se to řeší spíše optikou. Další využití je v data centrech a pro páteřní propojení mezi servery a síťovými přepínači.

Kvůli extrémně vysokým datovým rychlostem musí všechny komponenty, aby splnili certifikaci CAT7 být certifikovány právě CAT7. Jde o konektory, propojovací kabely, patch panely. Pokud nebude dodržováno, dojde ke snížení rychlosti na 1 Gbits.

Efekt „zkroucení“ každého páru v kabelech zajišťuje, že jakékoli rušení prezentované / zachycené na jednom kabelu je zrušeno partnerem kabelu, který se otočí kolem původního kabelu.

Drát či lícna?

Všechny UTP kabely existují ve více provedeních a to jak v provedení drátu, tak jako lícna. Rozdíl v kategoriích nebo přenosu po samotných vodičích není, nicméně se liší v konektoru. Konektory na všechny tyto typy kabelů jsou RJ-45, jen u prvních dvou se často používá RJ-11/RJ-12. Rozdíl v konektoru, který pasuje na lícnu je ve způsobu upevnění do lícny. Ten totiž obsahuje dva zoubky a do drátu pak tři, které jej jakoby obepnou. Pokud konektor do lícny upevníte na drát, nebude moc dobře držet a celý konektor dost pravděpodobně při manipulaci brzo přestane fungovat. Na fotografiích níže je pak nahoře konektor lícnu, dole pak pro drát.

Zapojení konektoru

Dalším důležitým faktem je kategorie samotného kabelu a konektoru. Pokud budete mít například konektor RJ-45 CAT5e a kabel typu CAT6, do konektoru se vám nevejde. CAT6 konektor má totiž oproti předchozí specifikaci sudé a liché vodiče od sebe odskočené. Je to z toho důvodu, že šířka vodičů je větší a tak když je dáte vedle sebe, jen těžko by se tam vešli. Zároveň s tím také konektor od specifikace CAT6 bývá dvoudílný.

Konektor RJ-11 a RJ-12 jde zacvaknout do patchpanelu nebo zařízení, kde je konektor RJ-45. Bude zprovozněn ale jen prostřední pár vodičů.

Co se pak zapojení jednotlivých páru týče, jsou rozděleny do čtyř barev a vždy jeden z páru je navíc pruhovaný bílou. Máme zde tedy pár modrá a modro-bílá, oranžová a oranžovo-bílá, zelená a zeleno-bílá a hnědá s hnědo-bílou. Standardně se zapojuje na „B“, pokud chceme docílit „rovného“ kabelu. Tento typ zapojení se používá když potřebujete propojit mezi sebou síťové prvky, počítač s routerem a podobně. Zapojení pak v konektoru vypadá takto:

Tento typ zapojení je nejčastější. Bohužel ne všude je standardem. Například v Německu se velmi často setkávám, že jeden pár je úmyslně prohozený. Pro funkčnost kabelu pro datovou síť je nicméně potřeba, aby vodiče 1,2,3 a 6 byli funkční a zapojeny správně. Ostatní když nefungují nebo nejsou vůbec připojeny, stejně z kabelu typu CAT5e dostanete funkční připojení ale jen v maximální rychlosti 100Mbits. Pokud zapojíte zbyle čtyři vodiče, rychlost se pak vyhoupne na 1Gbits.

Díky tomu, že stačí zapojení jen čtyř vodičů, můžeme se u mnoha poskytovatelů setkat s „rozdvojkou“ UTP kabelu, kdy na jednom kabelu mohou být připojeny dvě zařízení. Rozhodně to není ideální, nicméně je to funkční. V horším případě na konci jednoho kabelu máte rovnou dva konektory.

Další, čeho si lze všimnout, že velké množství routeru, které mají síťové porty jen 100mbits mají osazené právě jen čtyři piny v konektoru a zbytek tam nemají vůbec. Typickým příkladem takového routeru je Netis 2411 nebo TP-Link 840N/850N

Zapojení na A, tedy „kroucený“ se používá pouze mezi propojení dvou počítačů na přímo. Dnes se už téměř nepoužívá, protože většina síťových karet si s tím už umí poradit, nicméně ještě před pár lety to nebyl úplně standard.

Další články

Jak přenastavit WordPress na HTTPS protokol

Důvod, pro používat na webových stránkách HTTPS protokol místo nezabezpečeného HTTP může být mnoho. Jde to od zabezpečení přenesených dat až k SEO nebo... [ pokračovat ve čtení ]

Přidání editoru Gutenberg do vlastních typů příspěvků ve WordPressu

Pokud používáte nějakou dobu Wordpress, určitě jste se setkali s vlastními typy příspěvků. Hodně majitelů webu se pro ně rozhodli, protože standardní příspěvky jsou... [ pokračovat ve čtení ]

Internet jde velmi pomalu či téměř nejde

Internetové připojení má v dnešní době téměř každá domácnost. Výhody internetu jistě nemusíme představovat, nicméně i internetové připojení může mít řadu problému. Nejčastějším problémem... [ pokračovat ve čtení ]

Vypadává WiFi síť

WiFi má v domácnosti snad každý uživatel, který vlastní nějaké to chytré zařízení, notebook či cokoliv dalšího. Proto dokáže být celkem nepříjemné, když toto... [ pokračovat ve čtení ]

Měníme IP adresu v příkazové řádce Windows a Linux Terminálu

Změna IP adresy se může občas hodit. A ne vždy je k dispozici grafické prostředí. To se sice týká spíše Linux uživatelů, nicméně i... [ pokračovat ve čtení ]

Hledáme soubory přes příkazovou řádku Windows a terminál Linuxu

Sami jste se s tím nejspíše někdy také setkali. Potřebujete najít nějaký soubor v počítači ale nevíte, kam jste ho uložili. Možností jak něco... [ pokračovat ve čtení ]

ASCII tabulka

ASCII tabulka je kódová tabulka, která definuje standardní znaky anglické abecedy a další znaky používané v informatice. Zkratka vychází z anglického American Standard Code... [ pokračovat ve čtení ]

Mažeme mezipaměť DNS

Vymazání mezipaměti DNS nepatří k činnostem, co by jsme potřebovali každý den. Jsou ale chvíle, kdy se to hodí a tuto operaci je potřeba... [ pokračovat ve čtení ]

Linux terminál – slučujeme PDF soubory do jednoho

Soubory PDF jsou velmi oblíbené a jejich tisk může v případě většího množství souborů udělat vrásky na čele nejednomu uživateli. Jak je ale jednoduše... [ pokračovat ve čtení ]

Wifi síť nefunguje jak má

Určitě to znáte, chodíte po bytě, hledáte místa kde je nejlepší WiFi signál ale ve většině případů narážíte na fakt, že internet nejede tak,... [ pokračovat ve čtení ]