Každý majitel zařízení od společnosti Apple se jistě po aktualizaci na iOS12 dostal do kontaktu s aplikací Domácnost. Jde o aplikaci, díky které můžete ovládat chytrý dům/byt a vůbec v něm nebýt. Nastavovat nejrůznější automatizace a zpříjemnit si každodenní život.
Postupně si tedy jednotlivé části Domácnosti představíme a v dalších dílech tohoto seriálu si ukážeme i několik modelových situací. Občas budeme odkazovat i na jiné seriály na tomto webu, protože například senzorům teploty a vlhkosti jsme se věnovali již před lety v seriálu o Arduinu.
Základ domácího centra
Každé domácí centrum musí mít nějaký mozek, který bude celou domácnost řídit. Základem domácnosti od Apple je například AppleTV (používám jí primárně a budu se ve všech článcích od tohoto odrážet). Základem může být ale klidně HomePod, HomePod mini případně iPad. Nevýhoda je však v tom, že v případe iPadu musí být pořád doma, zapnutý a nikam si jej nevezmete. Další už poměrně zásadní nevýhodou je konec podpory pro iPad, jakožto domácího centra s příchodem iPadOS 16.2.
Nejlepším základem tedy je stále AppleTV, protože na rozdíl od HomePodu se připojuje skrze ethernetový kabel. A ze všech článku o WiFi zde na webu je všem asi jasné, že kabel je kabel a pokud má něco řídit domácnost, je zapotřebí, aby to bylo stabilní.
Osobně používám AppleTV 4K, nicméně i 1080p verze udělá identickou službu. V případě ponechání řízení domácnosti skrze HomePod mini se čas od času na iPhone zobrazí, že něco nereaguje tak jak by mělo, což se na AppleTV naštěstí neděje. Ono sice stejně vůbec nezaznamenáte, že se něco děje, ale už jen samotná notifikace může být nepříjemná a svádí k tomu, vše zkontrolovat. Což stejně uděláte a zjistíte, že je vše v naprostém pořádku.
Příště se podíváme, jak hledat zařízení, které jsou s Apple HomeKit kompatibilní