PHP se poprvé objevilo v roce 1994, kdy se pan Rasmus Lerdorf rozhodl, že si udělá jednoduchý systém, který mu bude započítávat přístup na stránky. První verze PHP byla napsána v PERLu, nicméně vzhledem ke značnému zatížení serveru bylo později přepsáno do jazyka C. Sada scriptů byla tento rok vydána pod názvem „Personal Home Page Tools“, pozdější název byl „Personal Home Page Construction Kit“.
Nicméně toto nestačilo a tak se v polovině roku 1995 ten samý autor rozhodl, že systém PHP propojí s nástrojem „Form Interpreter“, vzniklo tak první PHP/FI 2.0.
Dále v roce 1998 vyšla verze 3.0, oproti předchůdci toho obsahovala o mnoho více a byla daleko rychlejší, ten pravý „bum“ přišel ale až v roce 2000, byla totiž uvolněna verze 4.0, obsahovala již takové věci jako HTTP sessions, buffering výstupu, podporu pro mnoho WWW serverů a tak podobně.
Betaverze PHP5 byla oficiálně uvolněna v roce 2003, největší změna byla v objektovém modelu, tedy PHP se přibližuje postupně ostatním jazykům podporující OOP.
Nyní si uvedeme několik důvodů, proč PHP používat, jaké má výhody a jaké nevýhody.
PHP je relativně jednoduché na pochopení, dá se bez problému říci, že i žák v deváté třídě by jej měl pochopit, sám jsem s PHP v roce 2005 začal a to jsem byl teprve v sedmé třídě. Pokud se naučíte jazyk PHP, nebudete mít příliš velký problém porozumět třeba jazyku C, protože má velmi podobnou syntaxi a proto je většině vývojářů velmi blízký. Další co jistě stojí za zmínku je fakt, že na internetu se pohybuje mnoho již hotových, napsaných projektů v PHP, které se dají rovnou nasadit do vašeho kódu.
Nicméně PHP nemá jen výhody, asi největší nevýhodou je to, že jazyk je interpretovaný, ne kompilovaný, to znamená, že při jakémkoliv spuštění i toho nejmenšího PHP scriptu musí server soubor znova kompilovat, při velmi vysokém přístupu uživatelů na server je lepší zvolit do PHP nějaký framework, který tento fakt odstraňuje, nicméně si myslím, že pro všechny Vaše projekty čisté PHP bohatě postačí a že snad nikoho nenapadne dělat něco dalšího, jako je třeba Facebook.
Další nevýhodou PHP je, že objektové programování není moc na dobré úrovni, nicméně v novějších verzích to jistě bude lepší.
Asi mnoho z Vás napadne, co vlastně se dá v PHP všechno napsat, odpověď je, že skoro vše. Je jedno, jestli PHP použijete na internetový obchod, diskusní fórum, redakční systém, vyhledávač, katalog, počítadla nebo webové poštovní či databázové klienty, se vším si PHP v klidu poradí.
Pokud Vás PHP zaujalo, a rádi byste se jej naučili, jistě si náš seriál o něm přečtěte.