Arduino samo o sobě v některých verzích obsahuje různá vylepšení základní verze, viz mutace Arduina Uno na desky Ethernet nebo Bluetooth. Jako příklad si uvedeme připojení k Wi-Fi u stolního počítače. Pokud náš stolní počítač není schopen přijmout Wi-Fi, jdeme do obchodu a koupíme rozšiřující kartu. Stejně to funguje i u Arduina a nejen pro Wi-Fi.
Arduino obsahuje celou řadu nejrůznějších rozšiřujících karet, kterým se správně v Arduinu říká Shieldy. Shieldů je celá řada, například Ethernet Shield, Wifi Shield, Motor Shield, takto by se to dalo jmenovat asi do nekonečna. Důležité je ale dát si pozor, aby ten konkrétní Shield byl kompatibilní s verzí Arduina, které máte právě doma, protože pokud nebude, nebude vám fungovat.
Arduino Shield -Wi-Fi
Arduino Shield WiFi je rozšiřující modul, který umožní vašemu Arduinu bezdrátovou komunikaci přes Wi-Fi. Tento Shield je kompatibilní s UNO, Leonardo, Mega, Ethernet a ještě určitě několika dalšími, nicméně u těchto mám kompatibilitu ověřenou.
Tento Shield pracuje s Wi-Fi na frekvenci 2.4 GHz ve standardu 802.11b/g. Podporované šifrování Wi-Fi sítě je WEP a WPA2 Personal, což i na dnešní poměry stačí. A krom integrované antény tento modul nabízí i slot pro paměťovou kartu micro SD.
Na tuto kartu je tak možné například logovat provoz na síti a mnoho dalších věcí.
Arduino Shield – Motor modul
Arduino Shield – Motor modul, jak již název napovídá je rozšiřující modul, který umožňuje připojení motorů. Ty slouží například pro pohyb robota, či pokud děláte autíčko na dálkové ovládání, tak pro jeho pohon.
Tento Shield umožňuje připojení dvou nezávislých DC motůrků anebo použití jednoho krokového. U každého z nich lze řídit směr, kterým se otáčí a rychlost, kterou bude otáčen.
Shield zvládá pracovní napětí motorů mezi 5 – 12 volty a maximální proud na jeden motor je až 2A.
Ověřenou kompatibilitu mám u: Arduino UNO, Leonardo a Ethernet. Ale není vyloučená ani pro další modely.
Arduino Ethernet Shield
Arduino Ethernet Shield je rozšiřující karta, která vašemu Arduinu přidá možnost komunikace prostřednictvím LAN sítě. Na tomto Shieldu se tedy nalézá klasický port pro připojení kabelu s koncovkou RJ-45 a podporuje rychlost přenosu 10/100Mb.
Díky tomuto připojení je Shield schopný logovat veškerou komunikaci v síti anebo naměřené hodnoty ukládat na vzdálené uložiště, jakým je třeba webový server.
Tento Shield také krom připojení k LAN síti obsahuje i slot pro paměťovou kartu micro SD, na kterou je schopen ukládat naměřené hodnoty či další věci, které se mu zadají. Kompatibilita je s UNO, Leonardo a Mega. Nezkoušel jsem připojení k Arduino Ethernet, ale pravděpodobně by to fungovalo také, i když zde není potřeba používat Shield.
Arduino Relé Shield
Arduino Relé Shield je trochu speciální typ Shieldu, který umožňuje spínat další, na Arduinu nezávislý obvod. Některé Shieldy jsou schopny pracovat a spínat i 230V. Přes Arduino lze tedy pohodlně vytvořit spínač na lampičku, kterou máte na stole či cokoliv jiného.
Tyto Shieldy se dají sehnat v několika různých podobách, od jednoho samotného relé, až třeba po 8 vzájemně nezávislých. Zde se meze využití opravdu nekladou. V jednom z dílů se zcela určitě podíváme na to, jak využít právě tento Relé Shield pro něco užitečnějšího, než je primitivní zapnutí/vypnutí lampičky.
Arduino GMS Shield
Arduino GMS Shield je rozšiřující modul pro Arduino, který umí komunikovat prostřednictvím GSM sítě. Navíc zvládá i GPRS o maximální rychlosti 85.6 kbps. Tento modul tedy dokáže například odesílat SMSky, s naměřenými hodnotami anebo jej lze pomocí SMS ovládat.
Navíc spojení tohoto Shieldu, Relé Shieldu a například Arduino Uno by zcela jistě šlo vytvořit zařízení, které na dálku vypne/zapne nějaké zařízení. Napadlo vás někdy pomocí SMSky zapnout na chatě topení, když tam zrovna chcete jet? Pomocí těchto modulů by to šlo vytvořit opravdu velmi jednoduše.
Rozšiřujících modulů pro Arduino je celá řada a je více než zbytečné se je pokusit vypsat všechny. Tyto jsou jedny z těch základních, je jich ale daleko více. V podstatě každý Shield má nějaký účel pro který byl stvořen. Tyto čtyři moduly se pokusím vám přiblížit a vytvořit s nimi nějaké užitečné projekty, které za to stojí.