Každý konektor má uvnitř „feruli“, která má určitý typ leštění. Díky leštění je možné optické patchcordy, pigtaily a další spojovat. Díky tomu se docílí přenosu optického signálu dále. Rozlišujeme těchto několik typů leštění.
- PC (Physical Contact)– leští se ručně, ploché provedení konektoru, typická ztráta 0.2dB
- SPC (Super Physical Contact)– vyšší kvalita než u PC, leští se strojově
- APC (Angled Physical Contact) – na rozdíl od PC či SPC je konec vlákna pod úhlem 8°. Díky tomu veškerý odražený, nežádoucí signál opouští vlákno. Poskytují nejlepší výsledky, odrazivost může být jak –60 dB, tak –65 dB. Odrazí se tedy méně než jedna desetitisícina signálu.
- UPC (Ultra Physical Contact) – Strojové leštění, odrazivost je -50dB, což je o něco horší než APC.
Jednotlivé konektory včetně leštění lze na fotce výše vidět. Odleva jde o konektor LC-UPC, uprostřed pak SC-UPC a napravo pak jako jediný zelený SC-APC.
Leštění PC, SPC a UPC jsou vzájemně kompatibilní s tím, že UPC dává nejlepší výkon. Konektory jsou také navíc většinou modře označené. APC je proti nim označeno zeleně a není s nimi kompatibilní. To ale neznamená že je do sebe nezacvaknete. Pokud budete mít konektor SC-APC a konektor SC-UPC, tak přes spojku jdou do sebe zacvaknout, nicméně tím zničíte leštění na obou konektorech.
Na této fotce je vidět rozdíl v leštění. Na předchozích je sice také vidět, ale ne tak dobře. Ještě je potřeba ukázat, jak vypadá zacvaknutí přes SC spojku u konektoru SC-APC a SC-UPC.
Na tomto obrázku je dobře vidět, proč v případě zacvaknutí SC-APC a SC-UPC do sebe dojde k poškození ferule. Konektory totiž na sebe musí co nejvíc dosednout, aby přenesly optický signál, ale nesmí se o sebe navzájem poškodit – narazit.