8. díl o Arduinu – Bastldeska

V minulém díle jsme si představili jednoduchou aplikaci. Byl to, dá se říci počátek všeho, co je zapotřebí pro to, abychom na Arduinu začali cokoliv dělat. A tak po stopách předchozího dílu se nyní podíváme na to, jak k Arduinu připojit skutečnou LED diodu, abychom nebyli omezeni pouze na tu jednu, která je připojena k pinu číslo 13 v případě desky UNO.

Než toto vše ale začneme, povíme si ještě něco důležitého. Něco, čemu s oblibou říkám bastldeska. Bastldeska je „nepájivé“ kontaktní pole, které slouží k rychlému vytvoření obvodů a nemusí jít jen o kombinaci s Arduinem. Na tomto poli dovedete vytvořit mnoho projektů, které budou fungovat samy o sobě, my jej ale budeme používat jen ve spojení s Arduinem.

pajive_nekontaktni_pole

Toto je příklad pole, které v mých fotkách velmi často uvidíte, protože pro začátek je toto více než dostačující. Budu se snažit k různým připojením dát co nejvíce fotek, aby bylo každému jasné, co a jak je k čemu připojeno. Ale nyní k tomuto „nepájivému“ poli. Jedná se o desku, která má 630 pinů na propojení. Pole má na obou dlouhých stranách dvě řady, označeny plusem a mínusem. Tyto dvě řady se používají buď pro uzemnění, nebo pro napájení. Body mezi nimi jsou k těmto propojeny kolmo, tedy vždy vytváří řadu pěti bodů, které jsou spolu propojeny. To jak pole funguje, je důležité vědět, protože pokud to budete vždy při navrhování hledat, bude vás to jen zdržovat a efektivita práce bude tatam.

bastldeska

Toto pole má všechny body od sebe vzdáleny 2.54mm. To znamená, že když koupíte jakoukoliv součástku, do tohoto pole jí pohodlně umístíte a nemusíte, dá se říci nic ohýbat ani vymýšlet jinak. Proto doporučuji si takovéto pole, nebo menší či větší sehnat. Na projekty, se kterými se v tomto seriálu budeme zabývat, bude rozhodně potřeba.