5. díl o Arduinu – Seznamujeme se s deskou UNO

Než se pustíme do jakéhokoliv programování, popíšeme si trochu jednu z těch desek, kterou budeme ze začátku používat pro projekty. Touto deskou bude Arduino Uno. Arduino Uno je základní deska, která dovede pohánět všechny projekty, na kterých se budeme s Arduinem seznamovat. Zároveň toho umí dostatek a má dostatek pinů na připojení i něčeho složitějšího. Nicméně pokud už teď víte, že budete chtít tvořit něco miniaturního, klidně zvolte již teď některou z malých desek, jako jsou Mini, Nano či Micro, popřípadě pokud budete potřebovat vysoký výkon, jsou tu modely DUE či Intel Galileo. Nám ale bude stačit prozatím UNO a později přejdeme na Mega 2560.

Nyní si tedy detailně řekneme něco o této desce, protože to, co má UNO, má i většina ostatních desek, jen třeba v trošku jiné podobě.

arduino-uno-r3

Začneme tedy pěkně popořadě.

 1. Tlačítko na restartování. Používá se, pokud chceme program spustit znovu od začátku.
 2. USB konektor, v tomto případě jde o typ B. Mnoho Arduino desek místo něj má microUSB či sériový port. U této desky slouží pro napájení a na programování čipu.
 3. Napájecí konektor. V případě že Arduino nenapájíme z USB, je možné jej napájet takto. Lze napájet čímkoliv, co dává mezi 7-12 volty, klidně 9V baterií.
 4. Pouze u desek s převodníkem, jedná se o ICSP hlavici sériového převodníku, běžný uživatel jí nepoužije, pokud nepotřebuje přeprogramovat USB-serial převodník.
 5. USB-serial převodník. Zajišťuje komunikaci čipu s PC. Pokud má deska jen sériový port, převodník na sobě nemá.
 6. Indikační LED diody
  1. L – je připojena k pinu 13, lze tedy pomocí ní otestovat blikání diody bez použití externí Led diody
  2. TX a RX  -blikají, když probíhá komunikace po sériové lince
 7. Hlavní čip desky. Každá deska jej má, jen má jiný tvar, rychlost, velikost a mnoho dalších parametrů, kterými se od tohoto liší.
 8. Led dioda, která signalizuje, že je připojené napájení.
 9. ICSP hlavice hlavního čipu, slouží pro přeprogramování hlavního čipu a občas ji využívá některý Shield.
 10. Digitální piny. Sem se připojují všechny možné obvody.
  1. Obvody označené vlnovkou podporují PWM modulaci, o které si v některém z následujících dílů povíme…
 11. Většina těchto pinů jsou napájecí, z těch nejpoužívanějších zmíním 3.3V a 5V
 12. Analogové vstupy. Lze na nich měřit analogovou hodnotu z různých čidel. Dají se ale použít zároveň jako digitální vstupy či výstupy. Na to se také podíváme později

Takto vypadá tedy celá deska a je na ní popsáno vše, co by nás nějakým způsobem mohlo zajímat a co budeme někdy v budoucnu využívat. Příště se podíváme na to, jak Arduino správně připojit k počítači, protože to pro někoho nemusí být zase až tak jednoduché.