V minulém díle jsme se zaměřili na základní typy desek, na kterých je možné stavit projekty Arduino. Nyní se však pokusím zaměřit na speciální typy desek, které svůj účel mají, dá se říci svým způsobem předurčen. Jde totiž o desky, které nebudete potřebovat tak často, jako ty předchozí, ale v případě některých je dobré vědět, že existují, protože výsledné prototypování je díky nim o dost jednodušší.
Arduino Esplora
Když se podíváte na Arduino Esplora, jedno vám na první pohled musí být jasné. Je to hodně zjednodušený ovládač na Xbox, nebo alespoň mě to napadlo jako první. Tato deska patří do kategorie hybridních. Je osazena joystickem, tlačítky, posuvným potenciometrem, biezzo bzučákem, teploměrem, tříosým akcelerometrem a navíc na sobě má i piny na připojení LCD. Tato deska je totiž navržena pro to, aby si majitelé na ní vytvořili buď vlastní herní set, nebo vlastní konzoli, nebo jakýkoliv ovladač pro hraní her. To také potvrzuje i to, že je deska osazena procesorem ATmega32u4. O tomto procesoru jsme si řekli již v minulém díle, že se v PC hlásí jako klávesnice či myš.
Arduino Robot
konkrétní věci. Jak již název napovídá, je určena pro vytvoření vlastního chytrého robota. Deska má ale oproti všem ostatním jednu zvláštnost. Na desce je přítomný kompas, tedy pokud se rozhodnete stavět robota, kompas by vám mohl hodně zjednodušit práci. Čip, který je na této desce osazen nese název ATmega32u4.
Arduino Intel Galileo
Arduino Intel Galileo je jednou z desek, která vznikla spoluprací se společností Intel. Jde o první desku, která běží na 32 bitovém čipu Intel Quark SoC X1000. Tento čip má neuvěřitelnou frekvenci 400MHz.
Tato deska je dá se říci takový malý počítač. Krom opravdu výkonného čipu obsahuje dvojici USB, slot pro microSD karty, Ethernetový port a dokonce je na desce přítomný i mini-PCI Express slot.
Využití této desky bude pravděpodobně někde, kde bude zapotřebí vysoký výpočetní výkon na něco, co klasická deska nemá šanci zvládnout.
Na tuto desku přímo navazuje ještě jedna poslední, ale ta existuje prozatím jen na papíře.
3Arduino Tre
Arduino Tre je zatím jedno z těch, které existují jen jako návrh, ale je pravděpodobné, že se s ní brzy setkáme, protože již delší dobu je o ní zpráva na oficiálních stránkách Arduina. Tato deska je už dá se říci počítač, protože obsahuje 1 GHz procesor, který svede opravdu ty nejnáročnější úkony a navíc je deska rozdělena stejně, jako v případě Arudino Yun, tedy obsahuje dva procesory.
Jeden pro Arduino, to bude Atmel ATmega32u4 a druhý pro Linux, tedy ARM Cortex-A8. Navíc je deska osazena už rovnou HDMI konektorem, který zvládne rozlišení fullHD, má navíc dva audio konektory, USB pro programování a navíc čtyři USB porty pro jádro Linuxu. Pokud tedy toto Arduino vyjde, pravděpodobně se pokusí zaútočit na menší počítače, jako je například Raspberry Pi.
Vydání této desky zatím není úplně jasné, nicméně už více než rok se o ní mluví…