O tom, jak zapojit LED diody víme již snad vše, nepřekvapí nás sériové zapojení, nezapotíme se u paralelního a kombinace obou najednou, je už také za námi. Nyní se ale podíváme na to, jak připojit dvě diody nezávisle na sobě, budeme tedy tvořit dva okruhy, kdy každý bude ovládaný zvlášť. Budeme tedy moci jednu diodu rozsvítit nezávisle na té druhé, což jsme ve všech předchozích dílech nedokázali. Vše bude vycházet z jednoduchého zapojení jedné LED diody a jednoho odporu do obvodu, tedy přesně to, co jsme si ukázali na začátku seriálu, kdy jsme začali mluvit o diodách.
V tomto díle tedy nebudeme potřebovat tak velké množství LED diod, jako v tom předchozím, bohatě nám budou stačit jen dvě. Budeme tedy potřebovat:
- Arduino desku dle vašeho výběru, ale opět platí, že UNO dostačuje
- 2x LED diodu, ty diody, které se s námi vlečou již pár dílů
- Propojovací kabely
- Bastldesku
- 2x odpor, stejný jako v prvním díle kdy jsme se zabývali připojením LED diody, tedy 100 ohm.
Pokud toto všechno máme, můžeme se připojit do zapojování k desce, nicméně jedna věc tentokrát bude jinak, než byla dříve. Nyní budeme vytvářet dva různé okruhy, to znamená, že sice zem budou míti společnou, ale bude zapotřebí připojení ke dvěma digitálním pinům, vždy tedy k anodě diody přivedeme kablík pro připojení k Arduinu, jeden umístíme do pinu 10 a ten druhý třeba do pinu 12. Na druhé straně bude klasicky odpor a z odporu můžeme ještě připojit do postranní lišty oba odpory a pak jedním kabelem vést do desky Arduina do pinu GND anebo oba připojit k GND Arduina, protože jich má více. To je jen na vás, ale doporučil bych si zvyknout na model, kdy odpor ještě navíc připojíte ke straně desky a do Arduina vedete pouze jeden kabel, protože již v příštím díle by zapojení každého odporu zvlášť nemuselo vyjít.
Rozsvícení první diody na prvním okruhu, tedy té co je připojena k pinu číslo 10.
Rozsvícení diody na druhém okruhu. Takto to mezi sebou po dvou vteřinách bude blikat, tedy za předpokladu, že pro to vytvoříme program.
Nyní, když tedy máme připojeny dva samostatné okruhy, pustíme se do programování. Teď to bude vůbec poprvé, co se nám změní funkce setup (), protože do ní přidáme nový řádek, sice se stejnou funkcí, jaká tam byla dříve, ale budou tam dva. Funkce setup() bude nyní vypadat takto:
void setup(){
pinMode(10,OUTPUT);
pinMode(12,OUTPUT);
}
Nyní jsme řekli, že pin 10 a 11 budeme používat jako výstup. To vše nyní osadíme dalšími řádky ve funkci loop(). Jde nám o to, aby diody blikaly na přeskáčku, stejně, jako je tomu například při signalizaci vlaku, tedy jedna bude svítit, druhá ne, když první zhasne, bude svítit druhá. Tímto způsobem se budou měnit donekonečna. Změníme tedy obsah funkce loop() na toto:
void loop(){
digitalWrite(12,LOW);
digitalWrite(10,HIGH);
delay(2000);
digitalWrite(10,LOW);
digitalWrite(12,HIGH);
delay(2000);
}
Tímto kódem docílíme toho, co potřebujeme a vše si nyní vysvětlíme pro lepší pochopení. Vezmeme to tedy popořádku. První volání funkce digitalWrite s parametry 11, LOW udělá to, že vypne diodu na pinu 11. Možná někoho napadne, že proč, když ze začátku je vypnutá… Nicméně si musíme uvědomit, že funce loop() je cyklus, který běží donekonečna, jinak bychom jí museli vypínat na konci celého cyklu. Dále zapneme pin číslo 10 a dvě vteřiny počkáme. Po uplynutí těch dvou vteřin pin 10, na kterém nyní dioda svítila, vypneme a naopak pin 11, na kterém dioda nesvítila, zapneme. Tímto se otočí záření diod, tedy se prohodí ve svícení a budou pokračovat dvě vteřiny. Po tomto se cyklus vrátí zase na začátek a vše bude pokračovat zase od začátku.
Tímto tedy umíme vytvořit jednoduché dva okruhy, které na sobě nejsou závislé. Z tohoto důvodu jsem si pro vás připravil v následujícím díle něco složitějšího. Určitě si někteří z vás pamatují na oblíbený seriál Knight Rider z roku 1982, kde David Hosselhoff, v roli Michaela Knighta řídí super sporťák jménem K.I.T.T. Ti, kteří jej znají, jistě nezapomněli, že měl vepředu takové světlo, které přecházelo z jedné strany na druhou a zase zpět. V příštím díle se podíváme na to, jak tento efekt pomocí několika LED diod, odporů a Arduina vytvořit.