Internet jde velmi pomalu či téměř nejde

Internetové připojení má v dnešní době téměř každá domácnost. Výhody internetu jistě nemusíme představovat, nicméně i internetové připojení může mít řadu problému. Nejčastějším problémem je nízká rychlost a tak načítání webových stránek, stahování či jakákoliv jiná práce s ním může být velmi zdlouhaví či dokonce nemožná.

Dnes se podíváme na několik základních parametrů připojení a zmíníme si zde několik typů spojů, které jsou nejproblémovější. Nicméně začneme parametry, které najdete ve smlouvě s vaším poskytovatelem.

Rychlost internetového připojení

Rychlost internetového připojení je jeden z hlavních parametrů, který udává, jak rychle by měl internet jít. Tato informace je ale velmi často marketingovými odděleními společnosti upravována. Jde o praktiku, kdy se velmi často uvádí název tarifu, ve kterém je uvedena rychlost. Příklad může být třeba tarif se jménem „Internet 500mbits“. Jde v tomto případě o název tarifu, který nic neříká o rychlost. Protože 500mbits může být součet rychlostí 350mbits pro download a 150mbits pro upload. Celkově se tak tarif sice jmenuje „Internet 500mbits“, ale výsledná rychlost je jiná. Přesně uvedená rychlost by nicméně měla být ve smlouvě, nebo alespoň na stránkách poskytovatele internetu. Rychlost ale není jediný parametr, který říká, jak rychle internet jde.

Agregace

Agregace je technický parametr, který má snad jakákoliv smlouva, od vašeho poskytovatele internetového připojení. Tento údaj říká, kolik uživatelů bude v jednom okamžiku sdílet maximální vyhrazenou rychlost. Jde o sdílení linky mezi více uživatelů a díky sdílení je možné mít levnější služby u poskytovatele.

Agregace se nejčastěji udává jako poměr minimálního a maximálního podílu rychlosti. Tedy X:Y. Pokud budeme mít rychlost 100mbits na našem připojení a agregaci 1:4, znamená to, že dynamická rychlost připojení se bude pohybovat v rozmezí 25-100mbits. Linka je v tu chvíli sdílena mezi čtyři uživatele, tedy pokud se každý ve stejném okamžiku pokusí linku vytížit na plno, dosáhnou každý ze čtyř uživatelů maxima agregace, která je v tu chvíli 25mbits. Čím je agregace nižší, tím je dražší internetové připojení. Pokud budete mít tedy 100mbits připojení od dvou různých poskytovatelů, ale jeden bude mít agregaci 1:2 a ten druhý 1:5, ten který bude mít 1:2 bude vždy rychlejší. Ale…

Latence

Latence je česky prodleva, zpoždění či reakční čas. Je to v technice označení pro dobu uplynulou mezi akcí (výzvou) a reakcí (důsledkem výzvy) v pozorovaném systému. Reakční čas se v připojení k internetu měří v ms (milisekundy). U připojení k internetu tato hodnota vyjadřuje časovou prodlevu – tedy zpoždění mezi požadavkem na provedení nějaké akce a okamžikem, kdy je serverem vyřizován. Čím je tato hodnota nižší, tím má uživatel pocit, že je rychlost připojení vyšší.

Pokud se zase vrátíme k našemu slavnému 100mbits připojení a podíváme se na něj z pohledu latence, tak zjistíme následující. U poskytovatele, který nám zajistí latenci okolo 1-5ms budeme mít pocit, že se vše načítá téměř okamžitě a vše rychle reaguje. Pokud ale při stejné rychlosti budeme mít latenci vyšší, jako třeba 20-40ms či dokonce snad ještě více, budeme mít pocit, že internet defakto nefunguje. Dokonce je to i tak, že poskytovatel, který nám nabízí pouze 20mbits (budeme v tomto případě počítat s agregací 1:1) a bude mít latenci 1-5ms, tak nám bude připadat výrazně rychlejší, než poskytovatel, který nám nabízí 200mbits (tedy 10x tolik), ale s latencí 25ms. Tento příklad nicméně počítá s „brouzdáním“ po internetu, ne stahováním, kdy je požadavek vyřízen a jen se využívá rychlosti a ne latence.

Co se latence týče, největší problémy často způsobují bezdrátové spoje. Typicky WiFi připojení může udělat několik milisekund v latenci, i když rychlost bude v pořádku. Dalším důvodem pro zvýšenou latenci je typ internetového připojení. Zde záleží, jakým způsobem je váš router připojen k internetu. Zde internetové připojení vezmu od těch nejhorších k těm nejlepším a popíši, jaké mají nevýhody.

ADSL/VDSL

ADSL případně VDLS či třeba xDSL je vždy nějaká verze DSL (Digital Subscriber Line), tedy digitální uživatelská linka, která díky telefonním rozvodům se snaží do domácnosti přivést internet. U nás je nejrozšířenější ADSL a VDSL. Z pohledu uživatele je asi nejdůležitější rychlost. VDSL je výrazně rychlejší než ADSL a na rozdíl od něj je i symetrické. ADSL totiž nabízí výrazně rychlejší stahování, než odesílání. Nicméně i tak je jeho hodnota pomalejší než u VDSL. Nevýhodou těchto linek je vysoká latence a vysoká agregace. U jednoho nejmenovaného operátora jsem dokonce viděl agregaci 1:16 a průměrná latence byla 42ms. Pravda podotknout, že se jedná o připojení na vesnici. Rychlosti na tomto připojení jsou nejčastěji v jednotkách či desítkách mbits.

Bezdrátový spoj

Bezdrátové spoje jsou o něco lepší a nabízí vyšší rychlost, nicméně opět dáleží na technologii. Velmi často se pro takový spoj používají antény umístěné na fasádu či střechu budov. Podmínkou připojení přes tuto technologii je přímá viditelnost na vysílač poskytovatele. Jde to samozřejmě připojit i když přímá viditelnost není, nicméně připojení se tak stává silně nestabilním. Tyto spoje jsou nejčastěji prováděny přes WiFi, tedy 2,4GHz či 5GHz. Velmi často používané zařízení jsou Ubiquity PowerBeam M5-300 či M5-400, dále zde pak Ubiquity NanoStation M5, Ubiquity LiteBeam AC, Mikrotik RBLHG-5HPnD či Mikrotik RBLHG-2nd. Zařízení je opravdu celá řada a všechny pracují na stejném principu a mají stejnou frekvenci. Rychlosti na tomto připojení jsou nejčastěji v desítkách mbits.

Další problémem tohoto připojení je fakt, že jde o WiFi. V našich článcích o WiFi jsme popsali jejich nevýhody a to bohužel pro tyto spoje platí také.

Připojení přes kabelovou televizi

Kdysi dávno někdo vymyslel, že modulovat internet přes kabelovou televizi bude super nápad. Hodně domácností je tímto připojeno, nicméně tato technologie má velký problém s rušením, resp elektromagnetickým zářením a faktem, že po stejných kabelech krom internetu jde také rádio či pozemní vysílání TV. To vše má vliv na latenci a následnou rychlost. Nicméně je tento typ spoje pořád lepší, než cokoliv do bylo popsáno výše. V těchto přípojkách je nejčastěji potřeba používat frekvenční měniče, které odizolují pásmo internetu od TV či FM. Rychlosti ale úplně závratné na tomto připojení nejsou, nicméně se pohybují ve stovkách mbits.

Kabelnet

Jde o datové rozvody, kde internet je tažen UTP kabely. Jde tedy o kabely určené pro datové sítě. Téměř každá firma, co má vlastní síť jí rozvádí právě těmito kabely. Stejně tak od vašeho domácího routeru tyto kabely používáte pro připojení k PC, TV k internetu a podobně. Pokud je u vás v baráku dostupná tato technologie, je dost pravděpodobné, že rychlosti na ní budou v řádech stovek mbits a bude mít velice nízkou latenci a agregaci.

Optický spoj

Nejlepší možnou variantou, co mít doma je optika. Nejčastější pojmy jsou dnes FTTH či FTTB. Jde o optiku přímo do bytové jednotky či do společných prostor baráku. Optika má ze všech připojení nejnižší latenci, nejvyšší rychlost a je nejspolehlivější. Její rychlost může dosahovat i k jednotkám gbits (1gbits je 1000mbits). Pokud máte možnost si optiku připojit do bytu a máte jakékoliv jiné připojení, určitě neváhejte. Optika je zatím nepřekonaná a vyšší rychlost než je možné dosáhnout na optice vám nikdo nedá. Navíc díky způsobu fungování je extrémně nízká i latence. Nejsou výjimkou spoje, které mají latenci nižší než je 1ms.

Nic není na první pohled tak, jak se zdá

Aby se vše trochu zkomplikovalo, je celá situace ale ještě daleko složitější. Poskytovatele internetu používají velmi často různých technologií, jak data od zákazníka přenesou skrze svojí síť do transportní konektivity. A bohužel se dá na přenos využít jakákoliv technologie. To že máte doma optický internet ještě nemusí znamenat, že jde optika celou trasu od vás k poskytovateli. Může jít například jen o zasíťování optikou ve vaší ulici či bytovém domě a z jednoho centrálního bodu může být přenos dál realizován bezdrátově. Výsledné připojení má pak vlastnosti toho připojení, které je v tomto řetězu nejslabší. V tomto příkladě je to tak bezdrátový spoj. Optika tak bude, i přesto že vidíte u sebe doma optické vlákno trpět na povětrnostní vlivy, vyšší latencí a nižší rychlost spojenou často s vyšší agregací.

Způsobu jak dostat data od vás je celá řada a technologií se za celou trasu může vystřídat několik a to klidně i opakovaně. Můžete tedy doma mít optiku, ta od vás z baráku či vesnice půjde bezdrátovým spojem do vedlejší vesnice. V ní to chvíli bude pokračovat datovými kabely a pak to přejde opět třeba na bezdrátový spoj atd. Sluší se zde ale podotknout, že bezdrátové spoje, které se používají na tyto páteřní spoje jsou výrazně silnější a energeticky náročnější a také větší, než je tomu v případě těch, které vám poskytovatel montuje na střechu. Tyto antény dokáží stabilně držet klidně i gigabitové spojení na vzdálenost několika kilometrů. Také váha těchto antén může jít klidně i k desítkám kilogramů a cena je zde ve stovkách tisíc korun za spoj.

Další články

Kategorie UTP kabelu a jejich specifikace

Nestíněný kabel „Twisted Pair“ známý pod označením UTP je zcela jistě nejpopulárnějším kabelem na světě. Kabel UTP se používá nejen k připojení zařízení do... [ pokračovat ve čtení ]

Jak přenastavit WordPress na HTTPS protokol

Důvod, pro používat na webových stránkách HTTPS protokol místo nezabezpečeného HTTP může být mnoho. Jde to od zabezpečení přenesených dat až k SEO nebo... [ pokračovat ve čtení ]

Přidání editoru Gutenberg do vlastních typů příspěvků ve WordPressu

Pokud používáte nějakou dobu Wordpress, určitě jste se setkali s vlastními typy příspěvků. Hodně majitelů webu se pro ně rozhodli, protože standardní příspěvky jsou... [ pokračovat ve čtení ]

Vypadává WiFi síť

WiFi má v domácnosti snad každý uživatel, který vlastní nějaké to chytré zařízení, notebook či cokoliv dalšího. Proto dokáže být celkem nepříjemné, když toto... [ pokračovat ve čtení ]

Měníme IP adresu v příkazové řádce Windows a Linux Terminálu

Změna IP adresy se může občas hodit. A ne vždy je k dispozici grafické prostředí. To se sice týká spíše Linux uživatelů, nicméně i... [ pokračovat ve čtení ]

Hledáme soubory přes příkazovou řádku Windows a terminál Linuxu

Sami jste se s tím nejspíše někdy také setkali. Potřebujete najít nějaký soubor v počítači ale nevíte, kam jste ho uložili. Možností jak něco... [ pokračovat ve čtení ]

ASCII tabulka

ASCII tabulka je kódová tabulka, která definuje standardní znaky anglické abecedy a další znaky používané v informatice. Zkratka vychází z anglického American Standard Code... [ pokračovat ve čtení ]

Mažeme mezipaměť DNS

Vymazání mezipaměti DNS nepatří k činnostem, co by jsme potřebovali každý den. Jsou ale chvíle, kdy se to hodí a tuto operaci je potřeba... [ pokračovat ve čtení ]

Linux terminál – slučujeme PDF soubory do jednoho

Soubory PDF jsou velmi oblíbené a jejich tisk může v případě většího množství souborů udělat vrásky na čele nejednomu uživateli. Jak je ale jednoduše... [ pokračovat ve čtení ]

Wifi síť nefunguje jak má

Určitě to znáte, chodíte po bytě, hledáte místa kde je nejlepší WiFi signál ale ve většině případů narážíte na fakt, že internet nejede tak,... [ pokračovat ve čtení ]