Dnes se podíváme na dva speciální typy sítí, které se ukrývají za zkratkama VLAN a VPN a řekneme si, co jednotlivé zkratky znamenají.
Dnes se podíváme na dva speciální typy sítí, které se ukrývají za zkratkama VLAN a VPN a řekneme si, co jednotlivé zkratky znamenají.
Začneme jako první sítí VPN, protože je z pohledu běžného uživatele častěji používaná. Nicméně v praxi to tak není, protože sítě typu VLAN používají hlavně poskytovatelé internetu a denně je řeší jejich technici.
Virtuální privátní síť je typ sítě, která spojuje několik počítačů či síťových prvků do virtuální sítě bez ohledu na jejich umístění. Typickým vytvořením VPN sítě byla aplikace Hamachi, kterou používali hráči, aby spolu byli na jedné síti. VPN se nicméně standardně používá pro spojení počítače z domácí sítě do firmy. Tedy z domu můžete tisknout na firemní tiskárně, přistupovat k serveru a tak podobně. V podstatě odkudkoliv, kde je internet se můžete připojit kamkoliv. Komunikace této sítě je zpravidla šifrována a považuje se za bezpečnou. Tato síť nefunguje, pokud nebude vytvořen VPN server, který se stará o autorizaci klientů a o šifrování komunikace.
Jde o virtuální rozdělení sítě, které je nezávislé na tom, jak je poskládána fyzicky. Díky tomu jde jedno rozsáhlou lokální síť rozdělit na několik virtuálních bez potřeby přetahovat kabely. Typickým příkladem je firma, která vlastní vedle sebe dvě budovy. V pátém patře mají účetní v budově první a v budově druhé mají tentokrát v patře 2 také účetní a hlavně tiskárny a server. Vše je připojeno dohromady, ale potřebují, aby účetní viděli tiskárny, pc a server jen účetních a ne oddělení, které je pod nimi. Právě proto se zde používá VLAN.
Hlavním důvodem, proč VLAN vznikla je lepší správa zařízení. Víte totiž, co přesně do které podsítě patří a velmi jednoduše můžete zamezit, aby finanční oddělení používalo tiskárnu účetních a podobně. Nejčastěji se VLAN nastavuje na switchi na konkrétní porty, ale lze vlanovat i pomocí MAC adresy, nicméně to snižuje výkon sítě.