Počítačové sítě se dají rozdělit podle své velikosti a určitě by se toto rozdělení nemělo přehlédnout. Mnoho uživatelů se setkává s označením LAN či WAN.
Počítačové sítě se dají rozdělit podle své velikosti a určitě by se toto rozdělení nemělo přehlédnout. Mnoho uživatelů se setkává s označením LAN či WAN.
Jde o nejtypičtější označení na domácích routerech a když už jsme u tohoto značení, trochu si termíny rozvedeme. Jednotlivé typy jsou seřazeny od těch největších po nejmenší a dále si jednotlivé typy rozepíšeme:
Začněme tedy tou největší, kterou je síť GAN
Název již trochu napovídá, že jde o globální počítačovou sít. Ze všech typů, které zde máme vyjmenované je nejrozsáhlejší. Její složení je typicky ze satelitů a jiných bezdrátových technologií, díky kterým nemá prakticky omezení. Typickým příkladem této sítě je síť internet.
Sítě typu WAN jsou také velmi rozlehlé, nejsou ale globálního charakteru. Sítě typu WAN mohou být rozlehlé sítě poskytovatelů/pronajímatelů linek. Jako WAN většinou bývá označována ta část sítě, kterou má poskytovatel internetu pro vaše domácí připojení.
WAN sítě bývají nejčastěji realizovány těmito způsoby:
V praxi se moc často nevyskytuje (používají jej třeba některé vysoké školy, pražský magistrát atd.). Jde o jakýsi mezistupeň mezi sítí LAN a WAN. Z názvu je jasné, že se jedná o síť velikosti města. Do těchto sítí tedy zařazujeme i CAN
Jde o speciální typ sítí MAN. Jak již název napovídá, používají se na univerzitách, kde se právě míří na rozlehlejší prostory v rámci univerzitní sítě. Může jít tedy o propojení jednotlivých fakult, administrativních budov, kolejí studentů atd.
Sítě typu LAN najdeme v každé domácnosti, firmě a jsou asi nejznámější a nejrozšířenější. Typicky jde o datové kabely z domácího routeru k PC, TV atd. Ve firmách zde může být i několik switchů či serverů. Přenosová rychlost těchto sítí bývá většinou větší, než jakou mají všechny již zmíněné větší sítě. V domácích podmínkách není problém dosáhnout rychlosti několika Gbits, zatímco dosáhnout této rychlosti v rámci města či světa je už velký problém. Typickou technologií, co se zde používá je Ethernet a WiFi. Tyto sítě na rozdíl od těch ostatních si budují sami uživatele (Franta si svůj stolní PC připojil k domácímu WiFi routeru a vytvořil LAN síť).
Jde o úplně nejmenší sítě a určitě si vzpomínáte, když jste si z jednoho telefonu přes Bluetooth či infraport posílali malé soubory. Právě vytvoření tohoto spoje je označováno jako PAN. Nicméně na přenos se dá použít i WiFi – typicky Apple AirDrop. Můžete také propojit dva MacBooky přes Thunderbolt, to je také PAN síť. Tyto spoje se používají na několik málo metrů a rychlosti zde dokážete dosáhnout klidně i desítek gigabitů/s.