Kdy koupit 4K UHD TV a kdy je lepší FullHD

4K UHD televize tu s námi již nějakou dobu jsou. Pokud právě nyní zvažujete koupi nové televize, pojďte se s námi podívat na to, která je kdy lepší. Jsou případy, kdy je lepší vybrat 4K UHD a kdy zase naopak je dostatečné FullHD.

Velikost, jako nejdůležitější faktor

Jedním z nejdůležitějších faktorů, které koupi nové televize provází je její velikost. Dále pak vzdálenost, ze které se budete na obraz dívat. Uvedeme si vše na příkladu pro televizi velikosti 50″, která je zhruba uprostřed, co se týče velikosti obrazu. 50″ je přibližně 125cm uhlopříčka a tyto panely je možné koupit v obou rozlišeních. Ty levnější budou FullHD, ty dražší naopak 4K UHD. Jako první musím zmínit, že 4K UHD není správné označení. Z tohoto důvodu budeme ve článku dále používat UHD. Jde totiž o rozlišení 3840×2160 případně jeho označení jako 2160p.

První faktor, který ovlivní to, co vidíte je vaše oko, které obraz vnímá. U televize jsou to pak většinou filmy či seriály. Oko má určitou citlivost, a tak na určitou vzdálenost není schopno některé detaily zachytit. Pokud tedy máte 50″ FullHD televizi v obývacím pokoji, nejvhodnější vzdálenost ze které se na ní dívat je 1,8 metrů. Nicméně její přínos dokážete vnímat až přibližně do třech metrů. Tato vzdálenost se počítá jako výška televize vynásobená 3. Maximální přínos je pak přibližně výška televize vynásobená 5. Když budete na takto velikou televizi koukat z větší vzdálenosti, již všechny body detailně nerozeznáte. Na vzdálenost 4,5 metrů vám udělá úplně stejnou službu monitor s označením HD ready (720p).

Na vzdálenost 4,5 metrů tak lidské oko nedokáže rozeznat, zda sleduje jen SD obraz, nebo zda se jedná o FullHD, o UHD ani nemluvě. Stejnou analogií se dostaneme i k UHD. U televize tak musíte při této velikosti sedět maximálně 1,8 metrů, aby jste vůbec zaznamenali, že se o UHD jedná. V tomto případě se výška televize násobí jen cca 1,5x. Ideální pozorovací vzdálenost pro 50″ UHD televizi je tak zhruba 120cm.

Pokud si plánujete pořídit televizi, která je hodně velká, je dobré si toto přepočítat. UHD televize jsou vždy o hodně dražší než FullHD a jejich přínos na velkou vzdálenost není takový, jak si většina myslí. Také je potřeba si uvědomit, že UHD rozlišení je na grafický čip televize náročnější než FullHD, a tak kombinace operačního systému spolu s obrazem může vyústit i v nepříjemně dlouhou odezvu systému.

Jak jsou na tom televizní stanice u nás?

Na závěr by bylo dobré ještě zmínit, že zdaleka ne vše, co je možné na televizi chytit je ve FullHD, natož v UHD. Není to tak dlouho, co se začaly objevovat první stanice ve FullHD, které oproti SD přinesly zhruba pětinásobné množství dat. UHD tak proti FullHD přidává dat ještě přibližně 4x tolik. Celkově tak UHD proti SD má nárůst dat 20x.

Další články

Na iPhone přestalo fungovat LTE nebo vůbec nefunguje, jak opravit?

LTE je technologie určená pro vysokorychlostní mobilní internet, díky které se vaše zařízení připojuje právě k internetu.

Zaheslováváme web souborem .htpasswd

Náš předchozí článek o souboru robots.txt měl tak veliký úspěch, že vyvolal mnoho reakcí na jeho konec a to je přesný postup, jak web zaheslovat pomocí souboru .htpasswd.

Co je 4k, UHD, HD, HDR, WCG nebo Ultra HD?

Určitě to znáte z televizí či monitorů. Všude nejrůznější zkratky ale jak se v nich vyznat když kolikrát i označení výrobců je nepřesné a často na trh uvedou... [ pokračovat ve čtení ]

HDD a SSD, co je vhodnější kam?

Výběr vhodného HDD případně SSD je něco, co se řeší pořád častěji. Pojďme se tedy společně podívat na to, který je vhodnější pro konkrétní použití.

Proč soubor robots.txt neslouží k zákazu indexace

Mám ve svém okolí mnoho lidí, kteří dnes a denně vytváří webové stránky a i ti největší SEO odborníci spolu s nimi dělají dost často jednu zásadní chybu.... [ pokračovat ve čtení ]