Jak chránit displej mobilního telefonu

Ochrana mobilního telefonu proti pádům není dnes již nic výjimečného a na svém smartphone má ochranný kryt skoro každý. Nicméně u displeje tomu tak velmi často není a nový displej většinou stojí nemalé peníze.

Riziku rozbití displeje či přední strany telefonu lze ale velmi snadno zabránit. Řešením jsou tvrzená skla, která se na displej lepí.

Na našem trhu se pohybuje opravdu velké množství výrobců, kteří dodávají nejrůznější ochranná skla pro mobilní zařízení skoro všech modelů. Vlajkové lodě zde najdete snad vždy, to samé platí o všech verzích Apple iPhone. Pro levnější Androidí zařízení to už ale nemusí být tak úplně pravda a dostupnost ochranných skel či fólií může být velmi malá.

Co je tvrzené sklo?

Tvrzené sklo je nová vrstva skla nalepená na skle telefonu. Jde tak vlastně o druhé sklo, které se skládá z několika vrstev plastu. Nejčastější šířka skla bývá 0.3 nebo 0.33mm, nicméně lze sehnat i skla okolo 0.2mm či dokonce 0.4mm. Ty však nejsou tak rozšířeny. Co se samotného skla týče, nezhoršuje vlastnosti telefonu. Dotek se tak chová jako před aplikací a nevytváří mezi sklem telefonu žádný vzduchový prostor (v případě, že je kvalitně nalepeno).

Tento povrch velmi často zlepšuje čitelnost zařízení (v případě kvalitnějších výrobků), díky zvýšení kontrastu displeje. Obsahuje také velmi často i oleofobnou vrstu a tak otisky na displeji telefonu nejsou tolik vidět či skoro vůbec. Také se dají pořídit speciální skla, které jsou o něco tmavší a zabraňují čitelnosti displeje z boku, což se hodí zejména v dopravních prostředcích a proti všem zvědavcům.

Jak sklo chrání displej?

Ochrané sklo, díky tomu, že je na displeji nalepeno chrání displej zařízení proti poškrábání a velmi často i proti rozbití. Na rozdíl od skla telefonu jde ochranou vrstvu skla poměrně jednoduše při rozbití sundat a stačí znovu nalepit a telefon je dále chráněn. V případě, že ochranné sklo jednou praskne, je vhodné jej co nejrychleji vyměnit. Ochraná vrstva je totiž narušena a tak další pád by nemusel již dopadnout dobře.

Sklo by mělo chránit celou přední část telefonu a to ideálně až do krajů. Největším problémem jsou zaoblené rohy mobilních zařízeních, do kterých se standardní sklo nalepit nedá a používají se speciální verze, ale o tom později. V případě pádu tak jsou na přední části místa, které bohužel chráněny nejsou.

Označení 2D, 2,5D a 3D sklo

Toto označení říká, o jaký typ skla jde. 2D sklo je klasické ploché sklo, které má ale ostré hrany skla. Dnes se tak nejčastěji používá označení 2,5D. Jde o sklo třeba pro iPhone 5S které má zaoblené hrany, nicméně je dokonale rovné. 3D skla jsou pak speciální skla určené pro konkrétní zařízení, co má zaoblené hrany. Dokáží tak tedy chránit zařízení až k jeho kraji i když má zahnutý displej.

Jak vybrat vhodné sklo?

Na trhu je velké množství nejrůznějších skel či folií. Folii osobně nedoporučuji, velmi rychle se poškrábou a jejich aplikace mě osobně přijde o něco složitější. Skla oproti tomu bývají vyrobeny z několika vrstev plastu, nejsou tak téměř skoro vůbec ohebné a pád telefonu tak dokáží lépe pohltit do sebe.

Zároveň je vhodné, pokud se přímo pro Váš telefon dělá sklo, vybrat přímo to a nejít cestou univerzálních, které se vybírají podle úhlopříčky. Mobilní telefony mají dnes většinou přední část celoskleněnou a tak je vhodné chránit i místa okolo displeje a ne pouze displej.

Výhody oproti fólii

Tvrzené sklo má oproti fólii řadu výhod. Ta hlavní je daleko snažší aplikace. Navíc při lepení téměř nevytváří bublinky jako fólie. Sklo je vyrobeno z daleko pevnějšího materiálu a tak se nestává, že se v rohách začíná odlupovat. Sklo díky vrstvení má i oleofobnou vrstvu, na které nejsou tolik vidět otisky prstů a lépe odolává poškrábání. Ochrané skla také najdete pod označením Gorilla glass.

Gorilla glass je vlastně jen označení technologie krycích skel od společnosti Corning. Tato technologie je číslována a s každou novou verzí je sklo proti poškrábání či rozbití odolnější, než ve verzi předchozí. Zároveň s tím se i velmi často snižuje šířka skla. Tyto skla v jejich nejnovějších verzích je při běžném používání téměř nemožné poškrábat.

Další články

Speciální typy sítí

Dnes se podíváme na dva speciální typy sítí, které se ukrývají za zkratkama VLAN a VPN a řekneme si, co jednotlivé zkratky znamenají.

Rozdělení počítačových sítí podle velikosti

Počítačové sítě se dají rozdělit podle své velikosti a určitě by se toto rozdělení nemělo přehlédnout. Mnoho uživatelů se setkává s označením LAN či... [ pokračovat ve čtení ]

Vytváříme .zip archiv s heslem v macOS

Vytvoření .zip archívu není nic neobvyklého. Častým důvodem je odeslání více souboru emailem, zmenšení jejich velikosti a tak podobně. Nicméně existují situace, kdy potřebujete... [ pokračovat ve čtení ]

IP certifikace – co jednotlivé čísla znamenají

IP certifikace je pojem, s jehož značením se setkáme prakticky na každém kroku. Jednotlivé stupně krytí mají mobilní telefony, kamery, spínače světel či světla... [ pokračovat ve čtení ]

Skrytý správce pro optimalizaci uložiště v macOS

V operačním systému macOS je od verze Sierra k dispozici optimalizační utilita, která velmi usnadní a pomůže při uvolnění uložiště. Tato utilita může velmi... [ pokračovat ve čtení ]

Jak pozvolna měnit intenzitu jasu, hlasitost a podsvícení klávesnice

Snad každý uživatel MacBooku někdy měnil podsvícení displeje, hlasitost a nebo intenzitu podsvícení klávesnice klávesovými zkratky. Na MacBooku k tomu slouží klávesy F1, F2,... [ pokračovat ve čtení ]

Zrychlujeme macOS

Uživatelé, kteří vlastní starší MacBooky, hlavně modely Air mohou při aktualizaci na novější verze (hlavně El Capitan a novější) narazit na problém, kdy jejich... [ pokračovat ve čtení ]

Vyjímání, kopírování, vkládání a další běžné zkratky v macOS

V operačním systému macOS existuje velké množství zkratek, nyní se ale podíváme na ty nejběžnější, který by měl každý uživatel systému znát.

Klávesové zkratky v macOS – význam znaků

Operační systém macOS je plný klávesových zkratech. Pokud nějaká volba klávesovou zkratku má, například v horním panelu se zobrazují i klávesy, díky kterým tuto... [ pokračovat ve čtení ]

Jak zobrazit texty písní v Apple Music na Macku

Pokud vlastníte AppleTV, jistě jste si při poslechu hudby všimli jedné zajímavé věci, kterou jsou texty písní, které zobrazují přesně to, co slyšíte. Jde... [ pokračovat ve čtení ]