Linux terminál – používáme screen

Linuxový terminál, něco co se snad nemusí nikdy a za žádných okolností představovat. Něco co zná snad každý, kdo někdy v Linuxu něco dělal.

Terminál představuje snadný způsob ovládání počítače a nebo velmi pohodlný způsob připojení se ke vzdálenému stroji. A přesto se najde velké množství uživatelů, kteří jej denně používají a přesto o příkazu screen nikdy neslyšeli.

I já sám jsem ještě do nedávna příkaz screen neznal a v současné chvíli vůbec netuším, jak jsem bez něho mohl žít. Každý den se totiž přes SSH někam připojuji a spouštím náročné scripty kvůli kterým jsem nechával PC zapnutý a měl za to, že to jinak ani nejde. Až jednoho dne jsem začal hledat, zda by to nějak nešlo obejít a v tu chvíli screen vnesl trochu světla do jinak temného terminálu.

Screen je dostupný v repositářích a lze jej nainstalovat například v Debianu jednoduchým apt-get install screen. V ostatních distribucích je instalace velmi obdobná a celá instalace má sotva pár stovek kilobajtů. U popisu balíčku se dočteme:

„GNU Screen is a terminal multiplexer that runs several separate „screens“ on a single physical character-based terminal. Each virtual terminal emulates a DEC VT100 plus several ANSI X3.64 and ISO 2022 functions. Screen sessions can be detached and resumed later on a different terminal.
Screen also supports a whole slew of other features, including configurable input and output translation, serial port support, configurable logging, and multi-user support.“

V překladu to znamená, že screen dokáže vytvořit několik virtuálních obrazovek v jednom fyzickém terminálu a lze mezi jednotlivými obrazovkami přepínat. Asi to znáte, připojíte se na vzdálený server, pustíte nějaký script, který běží déle, než jste čekali. Najednou je večer, z práce se chce domu a script ne a ne doběhnout a je vám líto strávený čas zahodit. Pojďme se tedy podívat na to, jak screen použít tak, aby daný čas už nikdy nepřišel v niveč.

Vše začíná jednoduchým příkazem screen. Objeví se hlášení, které jednoduše odentrujete a vše se tváří, že se nic neděje. Nicméně v tento okamžik už pracujete ve screenu. Ty pozornější si všimnou, že nahoře v terminálu zůstává pořád to samé místo aktuální operace. Když jste ve screenu, pracujete s terminálem stejně, jako s klasickou příkazovou řádkou. Jen s tím drobným rozdílem, že v případě kdy zmáčknete kombinaci CTRL+A a poté klávesu D, dojde k odpojení. Najednou jste jen v terminálu a zcela mimo screen.

Ovládání je prosté, vždy když jste uvnitř screenu, stisknete kombinaci CTRL+A, která je následována nějakou další klávesou akorád bez CTRL. V případě D je to odpojení (v angličtině detach). Opětovné připojení z terminálu probíhá příkazem screen -r. V případě odpojení pouze jedno obrazovky se ihned připojíte zpět. V opačném případě, pokud máme více odpojených obrazovek zobrazíme všechny přes příkaz screen -ls. Zobrazí se seznam s čísly screenu. Připojení provedeme jako screen -r čislo. Toto je asi to nejdůležitější, co screen nabízí. Má samozřejmě mnoho dalších příkazů a parametrů, nicméně toto používám dá se říci pořád.

Další články

Na iPhone přestalo fungovat LTE nebo vůbec nefunguje, jak opravit?

LTE je technologie určená pro vysokorychlostní mobilní internet, díky které se vaše zařízení připojuje právě k internetu.

Zaheslováváme web souborem .htpasswd

Náš předchozí článek o souboru robots.txt měl tak veliký úspěch, že vyvolal mnoho reakcí na jeho konec a to je přesný postup, jak web zaheslovat pomocí souboru .htpasswd.

Kdy koupit 4K UHD TV a kdy je lepší FullHD

4K UHD televize tu s námi již nějakou dobu jsou. Pokud právě nyní zvažujete koupi nové televize, pojďte se s námi podívat na to, která je kdy lepší.... [ pokračovat ve čtení ]

Co je 4k, UHD, HD, HDR, WCG nebo Ultra HD?

Určitě to znáte z televizí či monitorů. Všude nejrůznější zkratky ale jak se v nich vyznat když kolikrát i označení výrobců je nepřesné a často na trh uvedou... [ pokračovat ve čtení ]

HDD a SSD, co je vhodnější kam?

Výběr vhodného HDD případně SSD je něco, co se řeší pořád častěji. Pojďme se tedy společně podívat na to, který je vhodnější pro konkrétní použití.