Údaj hity (hits) ve statistikách, co to znamená?

statsKaždý z vás jistě viděl někdy v životě nějakou statistiku, a občas se v ní setkal i s něčím, co mu na první pohled nebylo úplně jasné. Nyní se podíváme trochu blíže na statistiku návštěvnosti webové stránky a na hodnotu hity (hits), která nemusí na první pohled být úplně jasná.

Hity jsou vyjádřeny číslem a jedná se o počet volání souborů na webové stránce. Uvedu pro představu jednoduchý příklad. Vezmeme klasickou HTML stránku, na které budou dva obrázky, jeden soubor CSS a jeden JavaScript. Znamená to, že za jednu návštěvu, tedy za jedno otevření této webové stránky se hodnota hitů zvýší o 5 (HTML stránka, jeden CSS soubor, jeden JS soubor a dva obrázky). Tento údaj není ve statistikách zas až tak potřeba, nicméně když už se zde o tomto údaji zmiňujeme, řekneme si, k čemu je dobrý.

Představte si webovou stránku, kde nejsou jen dva obrázky, jedno CSSko a jeden JS. Takovým příkladem může být třeba galerie obrázků, kde na jedné stránce se může zobrazit i 100 fotografií, resp. jejich miniatur. V takovémto případě pro jedno načtení stránky je zapotřebí velké množství volání o soubory a to trvá dlouho. Webový prohlížeč totiž žádá zvlášť o každý kousek stránky server (někdy i servery) a z těch kousků pak sestavuje webovou stránku. Také server musí zvlášť každý požadavek obsloužit, což je na jednu stranu pracné, na druhou zdlouhavé a prodlužuje načítání webové stránky, což je pro návštěvníky nepříjemné.

Naštěstí existují způsoby, jak zrychlit načítání webu a nebo jak zmenšit počet žádostí. První metoda, jak zrychlit načítání webové stránky je přes JavaScript popř. JQuery. Zde se vytvoří jednoduchý kód, který nejprve načte to, co návštěvník vidí a poté postupně donačítá zbytek dá se říci na pozadí. Pro návštěvníka se tedy jako první vykreslí oblast co vidí a hned po ní se začne načítat zbytek webové stránky, který je pod oblastí co vidí a ve chvíli, kdy bude chtít odscrollovat o trochu níž již tam budou data a kompletně vykreslená stránka. Tato metoda sice nesnižuje počet požadavků na server, spíš naopak, ale z pohledu návštěvníka urychluje načítání webu. Výhoda také je, že se všechny objekty načítají paralelně na rozdíl od následující metody.

Druhou metodu v sobě skrývá přímo CSS. V podstatě jde o to, že všechny obrázky co jsou na vykreslované stránce se dají do jednoho a přes CSS se vykresluje pouze ta část, která má být na tomto kousku webu vidět. Pokud by se takto udělala galerie, je sice o něco pracnější jí vytvořit, ale počet požadavků na server, když vezmeme jen miniatury galerie jde smrsknout až na jeden jediný soubor. Znamená to tedy, že na server jde jen jeden jediný požadavek na načtení jednoho, za to velikého obrázku, který ve chvíli kdy je kompletně stažen obstará miniatury pro celou galerii. Důležité je zde zmínit, že pokud toto uděláte a načítaný obrázek bude ve formátu JPG, je vhodné jej uložit progresivně. Progresivní JPG zaručí, že se obrázek zobrazí i když není ještě úplně načtený, zobrazí se nejdřív jako velké kostky, které se postupně doostřují podle toho, jak klient rychle obrázek načítá. Této metodě, jak spojit jeden obrázek a následně jej vykreslit na webu se říká CSS Sprites.
Další články

Na iPhone přestalo fungovat LTE nebo vůbec nefunguje, jak opravit?

LTE je technologie určená pro vysokorychlostní mobilní internet, díky které se vaše zařízení připojuje právě k internetu.

Zaheslováváme web souborem .htpasswd

Náš předchozí článek o souboru robots.txt měl tak veliký úspěch, že vyvolal mnoho reakcí na jeho konec a to je přesný postup, jak web zaheslovat pomocí souboru .htpasswd.

Kdy koupit 4K UHD TV a kdy je lepší FullHD

4K UHD televize tu s námi již nějakou dobu jsou. Pokud právě nyní zvažujete koupi nové televize, pojďte se s námi podívat na to, která je kdy lepší.... [ pokračovat ve čtení ]

Co je 4k, UHD, HD, HDR, WCG nebo Ultra HD?

Určitě to znáte z televizí či monitorů. Všude nejrůznější zkratky ale jak se v nich vyznat když kolikrát i označení výrobců je nepřesné a často na trh uvedou... [ pokračovat ve čtení ]

HDD a SSD, co je vhodnější kam?

Výběr vhodného HDD případně SSD je něco, co se řeší pořád častěji. Pojďme se tedy společně podívat na to, který je vhodnější pro konkrétní použití.