Údaj hity (hits) ve statistikách, co to znamená?

statsKaždý z vás jistě viděl někdy v životě nějakou statistiku, a občas se v ní setkal i s něčím, co mu na první pohled nebylo úplně jasné. Nyní se podíváme trochu blíže na statistiku návštěvnosti webové stránky a na hodnotu hity (hits), která nemusí na první pohled být úplně jasná.

Hity jsou vyjádřeny číslem a jedná se o počet volání souborů na webové stránce. Uvedu pro představu jednoduchý příklad. Vezmeme klasickou HTML stránku, na které budou dva obrázky, jeden soubor CSS a jeden JavaScript. Znamená to, že za jednu návštěvu, tedy za jedno otevření této webové stránky se hodnota hitů zvýší o 5 (HTML stránka, jeden CSS soubor, jeden JS soubor a dva obrázky). Tento údaj není ve statistikách zas až tak potřeba, nicméně když už se zde o tomto údaji zmiňujeme, řekneme si, k čemu je dobrý.

Představte si webovou stránku, kde nejsou jen dva obrázky, jedno CSSko a jeden JS. Takovým příkladem může být třeba galerie obrázků, kde na jedné stránce se může zobrazit i 100 fotografií, resp. jejich miniatur. V takovémto případě pro jedno načtení stránky je zapotřebí velké množství volání o soubory a to trvá dlouho. Webový prohlížeč totiž žádá zvlášť o každý kousek stránky server (někdy i servery) a z těch kousků pak sestavuje webovou stránku. Také server musí zvlášť každý požadavek obsloužit, což je na jednu stranu pracné, na druhou zdlouhavé a prodlužuje načítání webové stránky, což je pro návštěvníky nepříjemné.

Naštěstí existují způsoby, jak zrychlit načítání webu a nebo jak zmenšit počet žádostí. První metoda, jak zrychlit načítání webové stránky je přes JavaScript popř. JQuery. Zde se vytvoří jednoduchý kód, který nejprve načte to, co návštěvník vidí a poté postupně donačítá zbytek dá se říci na pozadí. Pro návštěvníka se tedy jako první vykreslí oblast co vidí a hned po ní se začne načítat zbytek webové stránky, který je pod oblastí co vidí a ve chvíli, kdy bude chtít odscrollovat o trochu níž již tam budou data a kompletně vykreslená stránka. Tato metoda sice nesnižuje počet požadavků na server, spíš naopak, ale z pohledu návštěvníka urychluje načítání webu. Výhoda také je, že se všechny objekty načítají paralelně na rozdíl od následující metody.

Druhou metodu v sobě skrývá přímo CSS. V podstatě jde o to, že všechny obrázky co jsou na vykreslované stránce se dají do jednoho a přes CSS se vykresluje pouze ta část, která má být na tomto kousku webu vidět. Pokud by se takto udělala galerie, je sice o něco pracnější jí vytvořit, ale počet požadavků na server, když vezmeme jen miniatury galerie jde smrsknout až na jeden jediný soubor. Znamená to tedy, že na server jde jen jeden jediný požadavek na načtení jednoho, za to velikého obrázku, který ve chvíli kdy je kompletně stažen obstará miniatury pro celou galerii. Důležité je zde zmínit, že pokud toto uděláte a načítaný obrázek bude ve formátu JPG, je vhodné jej uložit progresivně. Progresivní JPG zaručí, že se obrázek zobrazí i když není ještě úplně načtený, zobrazí se nejdřív jako velké kostky, které se postupně doostřují podle toho, jak klient rychle obrázek načítá. Této metodě, jak spojit jeden obrázek a následně jej vykreslit na webu se říká CSS Sprites.
Další články

Wifi síť nefunguje jak má

Určitě to znáte, chodíte po bytě, hledáte místa kde je nejlepší WiFi signál ale ve většině případů narážíte na fakt, že internet nejede tak, jak by měl. Důvodu... [ pokračovat ve čtení ]

Soubor je pro cílový souborový systém příliš velký

Určitě jste se s tím setkali. Na novou flashku přetahujete nějaký větší soubor a i přes to, že máte na cílovém zařízení dostatek místa, systém vychodí chybu. Tou... [ pokračovat ve čtení ]

PC používá jen 4GB RAM, co s tím?

Určitě jste se s tím někdy setkali, sestavili jste si nový PC, nainstalovali do něj 8GB,16GB či dokonce 32GB RAM ale systém používá stále jen 4GB? Určitě nejste... [ pokračovat ve čtení ]

Na iPhone přestalo fungovat LTE nebo vůbec nefunguje, jak opravit?

LTE je technologie určená pro vysokorychlostní mobilní internet, díky které se vaše zařízení připojuje právě k internetu.

Zaheslováváme web souborem .htpasswd

Náš předchozí článek o souboru robots.txt měl tak veliký úspěch, že vyvolal mnoho reakcí na jeho konec a to je přesný postup, jak web zaheslovat pomocí souboru .htpasswd.