Defragmentace

Dnes se podíváme na defragmentaci, na to, co to je, k čemu to slouží, protože je to velmi často zmiňováno se zrychlením běhu operačního systému.

Uživatelé operačního systému Windows jistě znají utilitu, která se jmenuje defragmentace disků, pro ty, co neznají, najdete ji ve vlastnostech disku. Mnoho uživatelů, když z Windows přejdou na Linux se ptají, kde je tato možnost, nebo jak se dá defragmentace na Linuxu provést. Vezmeme vše popořádku od toho co je více problémové.

V operačním systému Windows jsou soubory na disk zapisovány hned za sebe, znamená to tedy, že vytvoříte libovolně veliký soubor a systém Windows jej zapíše hned na začátek disku, vytvoříte další a on jej zapíše hned za něj, je to ideální případ, při kterém žádný soubor již neotevřete, nezměníte a ani nijak needitujete, tato situace vypadá nějak takto:

Jde tedy o ideální případ, ovšem pokud soubor na disk uložíme, je jasné, že s ním někdy později budeme chtít pracovat, tedy soubor vezmeme, něco do něj připíšeme, něco umažeme, v tuto chvíli již systém, který ukládá soubory hned za sebe začne mít problém, protože daný soubor, pokud je větší je potřeba rozdělit, právě rozdělením vznikají fragmenty (více částí souboru), díky kterým je otevření daného souboru pomalejší. V případě, že začneme manipulovat s takto vytvořenými soubory, může se nám stát něco takového:

Na tomto obrázku je tedy velmi dobře vidět, že nejrůznějším editováním souborů dochází k jejich fragmentaci a soubory jsou díky těmto fragmentům pomalejší, právě kvůli tomuto je zde defragmentace.

Dalším místem, kde je možné najít velmi mnoho fragmentů jsou flash disky, je na nich nejčastěji souborový systém FAT a právě flash disky na fragmenty nejvíce trpí, protože právě tam nejčastěji přenášíme drobné dokumenty, které přímo na disku editujeme, pokud se Vám Váš flash disk zdá tedy pomalý, zkuste jej také defragmentovat, možná budete překvapeni.

Mnoho uživatelů, kteří z Windows přesedlají na Linux se ptají, zda je i zde potřeba defragmentace, protože v defakto žádné distribuci není nástroj pro defragmentaci. Linux je od začátku tvořen, jako víceuživatelský systém, zde se tedy počítá s tím, že k disku bude přistupovat větší množství uživatelů, kteří budou vytvářet mnoho souborů a tak systém nezapisuje soubory přímo za sebe, jako je to u Windows, ale rozhazuje je po disku, díky tomu lze dosáhnout toho, že když soubor editujete, má kolem sebe dostatek prostoru a není potřeba jej rozdělovat. Jistě Vás napadne, že když systém rozhazuje soubory různě po disku, co se stane v případě, že vytvořený soubor se nevejde do žádné mezery? Systém umí soubor na disku rozdělit, tedy vznikají fragmenty úplně stejně, jako je to v prostředí Windows, nicméně, Windows vytvářejí fragmenty již od prvního použití disku, kdežto Linux až cca od 80% kdy je disk zaplněn.

Pokud tedy máte v Linuxu dostatečně velký disk, který nikdy nezaplníte, defragmentace Vás nemusí trápit, pro ty, kteří takové štěstí nemají je tu mnoho programů, které defragmentaci umí, jedním z nich je i program pyfragtools, velmi trefně pojmenovaná utilita napsána v Pythonu, která se stará o defragmentaci a analýzu disku.

Doufám tedy, že je jasné, co defragmentace je, a Vaše dotazy opět velmi rád zodpovím pod článkem.
Další články

Wifi síť nefunguje jak má

Určitě to znáte, chodíte po bytě, hledáte místa kde je nejlepší WiFi signál ale ve většině případů narážíte na fakt, že internet nejede tak, jak by měl. Důvodu... [ pokračovat ve čtení ]

Soubor je pro cílový souborový systém příliš velký

Určitě jste se s tím setkali. Na novou flashku přetahujete nějaký větší soubor a i přes to, že máte na cílovém zařízení dostatek místa, systém vychodí chybu. Tou... [ pokračovat ve čtení ]

PC používá jen 4GB RAM, co s tím?

Určitě jste se s tím někdy setkali, sestavili jste si nový PC, nainstalovali do něj 8GB,16GB či dokonce 32GB RAM ale systém používá stále jen 4GB? Určitě nejste... [ pokračovat ve čtení ]

Na iPhone přestalo fungovat LTE nebo vůbec nefunguje, jak opravit?

LTE je technologie určená pro vysokorychlostní mobilní internet, díky které se vaše zařízení připojuje právě k internetu.

Zaheslováváme web souborem .htpasswd

Náš předchozí článek o souboru robots.txt měl tak veliký úspěch, že vyvolal mnoho reakcí na jeho konec a to je přesný postup, jak web zaheslovat pomocí souboru .htpasswd.