VII. část – Stahujeme

Google Chrome už asi nějaký ten čas používáme pro brouzdání internetem, nyní se však podíváme na to, jak v něm uložit nějaký ten soubor a začneme asi obrázky. Pro demonstraci použiji naše logo PHGame na našem webu.

Pro uložení obrázku klikněte pravým tlačítkem myši na obrázek a zobrazí se Vám malá nabídka vypadající přibližně taktoulozeni_obraku

Z této nabídky klikneme na první možnost „Uložit obrázek jako…“, po kliknutí se nám zobrazí okno, ve kterém vybereme místo, kam chceme obrázek uložitulozit_jako

Toto okno si trochu rozebereme, první možnost, hned za textem „Uložit do:“ je místo, kam bude Váš obrázek uložen, pokud kliknete na rozbalovací menu vedle toho (na obrázku žlutá ikonka složky a vedle ní text Download), rozbalí se Vám seznam se všemi umístěními, kam lze obrázek uložit. Nicméně všechny soubory je vhodné ukládat do výchozí složky Download a odtamtud si je teprve přesouvat jinam.

Další co je na tomto okně, pokud jde o umístění souboru je série pěti ikon na levé straně, z toho jsou nejdůležitější tři prostřední a to „Plocha, Dokumenty a Tento počítač“, slouží k rychlému přepnutí do konkrétní složky, tedy pokud chcete obrázek uložit na plochu, nemusíte nahoře v rozbalovacím menu hledat, stačí klik na toto.

Další, co je důležité je „název souboru“, nyní za název souboru vidíme text „vyraznejsi_logo_v_modry“, tento text je název souboru, tedy to, jak se soubor bude jmenovat u Vás v PC. Po přejmenování na požadovanou hodnotu (můžete nechat i tu, co tam rovnou je, jde jen o název, jak je soubor uložen na serveru) můžete obrázek uložit stisknutím tlačítka „Uložit“.

Pokud jste vše provedli správně, zobrazí se Vám v dolní části prohlížeče záznam o stahování, vypadá nějak takto:down

Pokud jej tedy vidíte, obrázek se Vám povedlo úspěšně uložit. O ukládání souborů je asi důležité si říci, že v jedné složce nesmí být dva stejné typy souborů se stejným názvem, Google Chrome si s tím naštěstí umí poradit a tak za soubor přidá hodnotu (1), popřípadě i vyšší číslo, pokud je stejně pojmenovaných souborů více.

Nyní se podíváme na správce stahování.

Správce stahování je v Chrome ukryt vedle adresní řádky (jsou to ty tři linky pod sebou), při kliku na tuto ikonku se otevře nabídka ve které je položka „Stahování“, po kliknu se Vám otevře nové okno které vypadá takto:download_manager

V tomto správci je přehledně vidět, co jste kdy stahovali, je tedy vidět, že dnes, když jsem psal tento seriál jsem si uložil do svého PC logo PHGame, to, které jsme stahovali před chvíli a pak jsem ho ukládal ještě jednou, zde je vidět, jak Chrome automaticky, pokud se jedná o stejný název stejného typu souboru přidává hodnotu (1).

U každého souboru máme možnost zobrazit ve složce – tato možnost otevře nové okno Průzkumníku Windows a označí soubor, můžete jej tedy odsud kopírovat, smazat, přejmenovat, prostě co uznáte za vhodné, můžete s tím souborem dělat. Druhá položka odstraňuje záznam ze stahování, tedy pokud odstraníte nějaký soubor ze seznamu, zůstává Vám pořád v PC, ale v položce stahování již nebude vidět.

Podobným stylem, jako se ukládají obrázky lze z webu stáhnout naprosto cokoliv, od nejrůznějších videí, hudby, obrázku, kompletních webových stránek až nejrůznějším aplikacím, zde pouze upozorním, že šířit warez (nelegální kopie něčeho, na co nemáte autorská práva) je trestné, týká se to hlavně nelegálních aplikací.

Nyní se ještě v rychlosti podíváme na to, jak uložit celou webovou stránku. Pokud otevřete nějakou stránku a chcete si ji uložit, klikněte vedle adresního řádku na tlačítko s rozbalovacím menu (jsou to ty tři linky pod sebou), po kliku na tuto ikonku se rozbalí menu (stejně jako když jsme šly do správce stahování) a vybereme možnost „Uložit stránku jako…“, opět se zobrazí okno ve kterém vybereme název a umístění a klikneme na „Uložit“.

Možná někoho v tuto chvíli napadá, zda se nedá nějakým způsobem změnit výchozí složka, kam se všechny soubory budou ukládat. Pro toto je samozřejmě v Chrome možnost, přejdeme tedy do nastavení (jak se dostat do nastavení jsme si ukázali ve třetím díle), v dolní části stránky klikneme na „Zobrazit rozšířená nastavení..“ a najdeme položku stahovánínastaveni_misto_ulozeni

Tato položka vypadá takto, klikneme tedy na tlačítko „Změnit…“, zobrazí se okno vyhledat složku, vyhledáme tedy místo, kam chceme nové soubory ukládat a klikneme na tlačítko „OK“umisteni_stahovani

 

Nyní by tedy měla být změněna naše složka, kam se budou nové soubory ukládat. Okolo stahování je to v tuto chvíli vše.

V tuto chvíli máme za sebou to nejzákladnější, dalo by se říci, že by běžnému uživateli mělo těchto sedm dílů stačit k tomu, aby Google Chrome používal bez sebemenších problému a nijak jej neomezoval, od této chvíle se podíváme spíše pod pokličku tohoto prohlížeče a ukážeme si nastavení, ke kterým z nějakého důvodu chybí v prohlížeči grafická podoba, nastavení tedy budeme provádět přes různé příkazy při spuštění prohlížeče a budeme si s ním hrát, snad jej při tom nezničíme 😉
I. část - Historie

Google Chrome je velmi populární internetový prohlížeč od společnosti Google, který je založený na renderovacím jádru Webkit.

II. část - Podíl mezi prohlížeči

V dnešním díle se podíváme na to, jak si Google Chrome vede o proti konkurenčním internetovým prohlížečům, k tomuto testu však nebudeme využívat grafů a tabulek nějakých společností, které se zabývají nejrůznějším měřením kolikrát ani neví čeho, ale budeme vycházet ze statistik návštěvnosti našeho webu.

III. část - Instalace a první spuštění

Instalace prohlížeče Google Chrome je velmi jednoduchá, trochu Vám ji rozepíši, nicméně nejdříve se podíváme, kde vůbec instalační soubor, toto se liší podle platformy, na kterou chcete prohlížeč nainstalovat, začneme s klasickým PC s operačním systémem Windows.

IV. část - První surování a nastavení vyhledávání

V minulém díle jsme si prohlížeč Google Chrome stáhli a nainstalovali, krom této operace jsme si ještě nastavili domovskou stránku a nastavili, co se má stát po spuštění, nyní se však již můžeme vrhnout do světa internetu skrz internetový prohlížeč Google Chrome.

V. část - Změna vzhledu

V minulém díle jsme začali Google Chrome využívat pro pohyb ve světě internetu, nyní si jej ale přizpůsobíme k obrazu svému a to pomocí motivů vzhledu.

VI. část - Uklízíme po sobě

Internetový prohlížeč Google Chrome máme již nainstalovaný a nějakou tu chvíli v něm už serfujeme. Pokud se přihlašujeme ale na společném počítači a nechceme, aby nám někdo jiný lezl na email, Facebook či něco podobného, je vhodné po sobě uklidit.