II. část – Podíl mezi prohlížeči

V dnešním díle se podíváme na to, jak si Google Chrome vede o proti konkurenčním internetovým prohlížečům, k tomuto testu však nebudeme využívat grafů a tabulek nějakých společností, které se zabývají nejrůznějším měřením kolikrát ani neví čeho, ale budeme vycházet ze statistik návštěvnosti našeho webu.

Na webu používáme hned několik statistik, tou asi nejrozšířenější je Google Analytics, které nabízí opravdu velmi pěkný přehled o putování návštěvníku po webu, krom poskytovatele, přes kterého se připojují, přes webový prohlížeč až k naprosto zbytečným údajům, nicméně i ty se mohou někdy hodit.

Dalším nástrojem je Piwik, což je „redakční systém“ určený na měření a monitorování dění na webu, dá se říci, ze toho umí lehce víc, než Google Analytics, ale je možné že to jen neumím najít, k těmto údajům by se dalo ještě přidat i nějaké ty statistiky z pluginu WassUp, který je také nasazen u nás, nicméně myslím, že údaje z těchto nástrojů budou bohatě stačit.

Data nechám zobrazit ve dvou tabulkách, ta první bude patřit Google Analytics a druhá Piwiku, vzhledem k tomu, že Analytics využíváme dlouhodobě a Piwik byl nasazen teprve začátkem tohoto roku, jsou údaje o trochu jiné, protože mu chybí přibližně první měsíc, ale myslím si, že na výsledek to až takový vliv nemá.

 Google Analytics:

Internetový prohlížeč Počet návštěv Procentuální podíl
Chrome 6550 37,89%
Firefox 3730 21,57%
Internet Explorer 2474 14,31%
Safari 1377 7,96%
Opera 1125 6,51%
Ostatní 2033 11,76%
Celkem 17289 100%

 

Piwik:

Internetový prohlížeč Počet návštěv Procentuální podíl
Chrome 5125 36,64%
Firefox 2531 18,10%
Safari 2427 17,35%
Internet Explorer 1993 14,25%
Opera 1101 7,87%
Ostatní 810 5,79
Celkem 13987 100%

Z těchto dat, je patrné, že co se Google Chrome týče, nevede si vůbec špatně a rozhodně není nutné tento internetový prohlížeč podceňovat, ba naopak. Mimo to si lze na těchto statistikách všimnout, že každá společnost pro měření má trochu odlišný kód, Google Analytics přístupy z mobilních zařízení se systémem iOS (hlavně prohlížeč Safari) počítá zvlášť, jsou započítaní v ostatních, nicméně Piwik počítá Safari, ať už jde o jakoukoliv platformu dohromady. Tento fakt je potřeba si uvědomit, protože právě mnoho společností, které se vychloubají tím, že jejich statistiky jsou takové a že nejpoužívanější prohlížeč je ten a ten nemusí mít tak úplně pravdu, přeci jen chybu může udělat každý.

Pokud máte nějaké vlastní poznatky co se využití internetových prohlížečů týče, jistě neváhejte a podělte se o ně s námi. Příště si tedy prohlížeč nainstalujeme a pokusíme se přežít první spuštění.
I. část - Historie

Google Chrome je velmi populární internetový prohlížeč od společnosti Google, který je založený na renderovacím jádru Webkit.

III. část - Instalace a první spuštění

Instalace prohlížeče Google Chrome je velmi jednoduchá, trochu Vám ji rozepíši, nicméně nejdříve se podíváme, kde vůbec instalační soubor, toto se liší podle platformy, na kterou chcete prohlížeč nainstalovat, začneme s klasickým PC s operačním systémem Windows.

IV. část - První surování a nastavení vyhledávání

V minulém díle jsme si prohlížeč Google Chrome stáhli a nainstalovali, krom této operace jsme si ještě nastavili domovskou stránku a nastavili, co se má stát po spuštění, nyní se však již můžeme vrhnout do světa internetu skrz internetový prohlížeč Google Chrome.

V. část - Změna vzhledu

V minulém díle jsme začali Google Chrome využívat pro pohyb ve světě internetu, nyní si jej ale přizpůsobíme k obrazu svému a to pomocí motivů vzhledu.

VI. část - Uklízíme po sobě

Internetový prohlížeč Google Chrome máme již nainstalovaný a nějakou tu chvíli v něm už serfujeme. Pokud se přihlašujeme ale na společném počítači a nechceme, aby nám někdo jiný lezl na email, Facebook či něco podobného, je vhodné po sobě uklidit.

VII. část - Stahujeme

Google Chrome už asi nějaký ten čas používáme pro brouzdání internetem, nyní se však podíváme na to, jak v něm uložit nějaký ten soubor a začneme asi obrázky. Pro demonstraci použiji naše logo PHGame na našem webu.