První dva měsíce s Apple HomePod Mini

Zjednodušeně se dá říci, že si život bez něj doma představit už neumím. Integrace s aplikací Domácnost, přehrávání hudby a mnoho dalšího je tak neuvěřitelně pohodlné, až se tomu nechce věřit. HomePod navíc člověku vytvoří zcela nové návyky. Jedním z nich je například velmi časté přehrávání hudby. Je totiž neuvěřitelně pohodlné přijít domu a do prostoru říci „Hey Siri, play some music“. Ve finále to člověk používá i při usednutí k jídlu a dalších chvílích, ale o tom později.

Před skoro dvěma měsíci jsme vám přinesli jako jedni z prvních recenzi na nový HomePod Mini. Nicméně od té doby jsme se s ním daleko více spřátelili a stal se i nedílnou součástí vybavení baráku. Jaký je tedy život s HomePodem Mini?

Bez chytré domácnosti to nejde

Hlavní a nejdůležitější, proč si HomePod mini pořídit je mít nějaké řešení chytré domácnosti. Ovládání spotřebičů, světel, topení a mnoho dalšího je s ním výrazně jednodušší než s iPhone. HomePod totiž na váš hlas reaguje úplně jinak, než je tomu u iPhone. iPhone reaguje jen na pár metrů, když je sklem otočený nahoru a mluvíte směrem k němu. Ve všech ostatních případech ignoruje. Například říct Hey Siri ve chvíli, kdy ho máte v kapse je bez úspěchu a vůbec se nevyvolá. To je hlavní výhoda HomePodu. Právě možnost ovládat domácnost při chůzi mezi místnostmi výrazně usnadňuje používání.

Zdroj: Apple.com

Bohužel Siri je stále v angličtině a tak vyvolání jednotlivých světel byl problém a musel jsem celé řešení Apple dát do angličtiny, aby se i jednotlivé světla daly vyvolat. Pokud totiž necháte světla pojmenované jako „světlo“, v angličtině to rozhodně nezapnete. Nicméně scény např. „Hey Siri, good night“ funguje naprosto v pořádku i v české verzi. Nicméně i přes toto drobné omezení které brzo určitě bude vyřešeno se to chová, jak by člověk očekával.

Apple.com
Apple.com

Další velikou výhodou, která se stala tak nějak automaticky je vzdálené ovládání. Mé řešení domácnosti je založené na Home Assistantu, které běží na RPi a několika spínačích s firmwarem Tasmota. Když jsem ale chtěl ovládat zařízení v domácnosti přes aplikaci domácnost mimo WiFi, nešlo to. Nicméně ve chvíli, kdy jsem do domácnosti připojil HomePod Mini, z ničeho nic vše začalo fungovat i přes síť internet. A to bez jakéhokoliv nastavení. HomePod se tedy chová jako jakási brána pro ovládání. Spolu s tím se snížila i prodleva mezi jednotlivými příkazy pro ovládání.

Neustálé přehrávání hudby

Apple HomePod Mini má hudbu neuvěřitelně propracovanou. Nad jeho hudebním podáním jsme se rozplývali již v recenzi, nicméně ovládání jsme lehce opomněli. Jak jsem na začátku zmínil, kouzelná fráze „Hey Siri, play some music“ se používá doma opravdu často. Vyslovuji jí při příchodu domu, když občas sednu k jídlu atd. Výhoda je ta, že Siri se naučí, co člověk poslouchá a z oblíbené hudby vybere a vždy se trefí do vkusu. Navíc když člověk usedne k jídlu a chce si k tomu něco pustit, odpadá od jídla vstát, jít pustit nějaké zařízení, najít nějakou hudbu kde zdržuje výběr a než se vrátí, je jídlo studené. Siri prostě vybere za vás. Navíc pokud máte náladu na konkrétní kapelu nebo přímo písničku, také to není problém, stačí si jen říct.

Hudba z cizího zdroje ale problém bývá. Na iPhone mám aplikaci Phone Drive, ve které mám uloženo několik mp3. Když dám na iPhone přehrát a jako zdroj pro přehrávání vyberu HomePod Mini, začínají problémy. První je odezva, než začně HomePod hrát. Než se na něm totiž pustí hudba, trvá to několik vteřin a pak má občas „lagy“. Hodně často se stane, že po půl minutě prostě přestane hrát a začne za zhruba dalších 15 vteřin a to i přes to, že pokrytí WiFi je více než dostatečné a HomePod i iPhone mají dostatečný signál. Toto chování se mi za dva měsíce, co jej mám doma nepovedlo odstranit. Nicméně se to takto chová pouze z externího zdroje. Apple hudba nemá sebemenší problém a funguje spolehlivě. Stejně tak přehrávání zvuku z AppleTV je zcela bez problému.

Ovládání, první spárování a Siri

Když jsem psal recenzi, úplně jsem zapomněl na to, jak probíhalo první spárování s HomePod Mini. Jak většinu napadne, jde o Apple, takže určitě jednoduše. A je to přesně tak. HomePod Mini, když se poprvé zapne automaticky na iPhone zobrazí hlášku že byl nalezen nový HomePod Mini a zobrazí průvodce. V něm si jej připárujete k účtu, nastavíte ve které místnosti je a tím je hotovo. Vše na první dobrou funkční. Co se ovládání týče, vede hlas. HomePodu jsem se za celé dva měsíce dotkl asi 3x a z toho 2x bylo utření prachu okolo něj a to první bylo zapnutí. I přes to, že se na něm dá ovládat hlasitost, jsem jí poprvé nastavil na iPhone na nějakou úroveň co mi vyhovuje a vlastně mi dva měsíce vyhovuje a není potřeba nic měnit.

Další co je fakt super je, že hlasové ovládání funguje spolehlivě i když se z HomePodu line hudba. Je pravda, že než příkaz zpracuje, resp. než se ozve Siri to tak 2-3 vteřiny trvá, ale pak příkaz provede bezchybně. A stejně tak Siri se chová trochu jinak, než je tomu v případě iPhone. Když na iPhone totiž zavoláte „Hey Siri“, ozve se takové pípnutí, jakože vnímá. HomePod oproti tomu po zvolání „Hey Siri“ mluví. A to že poslouchá dá vědět jen „Ah?“. A také proti iPhone je HomePod výrazně ukecanější. Tedy, jak kdy. iPhone například při zvolání „Hey Siri, good night“ zahlásí, že scéna byla nastavena a popřeje dobrou noc. HomePod oproti tomu jen příkaz bez jakéhokoliv zvuku provede a vypne displej.

Co se mi opravdu líbí je i to, jak se chová displej nahoře na HomePodu. V 99% případu je černý a vypnutý. Při přehrávání hudby svítí uprostřed jen taková malá bílá tečka, která je vidět jen v případě, že je v místnosti tma. Když se ale zvolá „Hey Siri“, zbarví se do podobných barev, jako je kruh na iPhone. Co se hovoru týče, svítí střed displeje pak do modro-zelena.

Co se samotných telefonátu týče, je na iPhone potřeba jako zdroj zvolit HomePod viz. následující screen, aby hovor z HomePodu pokračoval. Co se samotného hovoru týče, přijde mi, že je hodně tichý, rozhodně je ale dobře rozumět. Naopak druhá strana údajně slyší perfektně a to i v případě, že jsem během hovoru zrovna stál v kuchyni a vařil, což je od HomePodu asi 5 metrů.

Závěrem lze říci, že je HomePod mini skvělým pomocníkem a doplňkem v domácnosti, bez kterého by to, když si člověk zvykl už asi jen tak šlo.

Další články

Měsíc s powerbankou AlzaPower Carbon 20000mAh Fast Charge

Dnes se podíváme na powerbanku značky AlzaPower nesoucí označení AlzaPower Carbon 20000mAh Fast Charge + PD3.0 černá. Značka AlzaPower pocházející z nejznámějšího českého eshopu.... [ pokračovat ve čtení ]

Recenze HomePod Mini: Prcek s neuvěřitelným zvukem

Apple tento rok na Apple Eventu představil novinku s názvem Apple HomePod Mini. Jedná se o malý, kulatý reproduktor, který perfektně zapadá do každé... [ pokračovat ve čtení ]

Recenze náramku Xiaomi Mi Band 2

Dnes se podíváme na velmi populární náramek od značky Xiaomi s názvem Mi Band 2. Jde již o druhou generaci náramku od společnosti Xiaomi.

Recenze chladící podložky C-Tech Zefyros GCP-01R

Dnes se podíváme na chladící podložku C-Tech Zefyros GCP-R, která je určená pro notebooky s úhlopříčkou 17,3". Podložka na první pohled rozhodně zaujme svým... [ pokračovat ve čtení ]

Firefall

Firefall je MMOFPS hra, která se minulý rok z čtyřleté uzavřené bety dostala na free-to-play, a rozhodně stojí za to. Mnoho nových hráčů jí... [ pokračovat ve čtení ]

Carrier Command: Gaea Mission recenze

Carrier Command: Gaea Mission, hra s poměrně složitým vývojem, v mnoha ohledech skvělá a zábavná, která hráče jen tak nepustí. Je to již mnoho... [ pokračovat ve čtení ]

Test Drive Unlimited 2

Test Drive Unlimited 2 je závodní hra od Eden Games která spíše než jen klasické závodění připomíná MMO ve kterém se závodí a na... [ pokračovat ve čtení ]

ASUS Transformer Pad Infinity TF700t – Dock station

Populární tablet Asus Transformer Pad Infinity TF700T je dodáván i s klávesnicí. Nicméně ta se dá pořídit samostatně a právě dnes se na ní... [ pokračovat ve čtení ]

Asus Transformer Pad Infinity TF700T

Dnes se podíváme trochu podrobněji na Asus Transformer TF700T. Jak je na tom v porovnání s ostatními? Jak si vede procesor NVIDIA Tegra 3... [ pokračovat ve čtení ]