Největší letošní spor v herní sféře, ve které proti sobě stojí společnost Apple a herní studio Epic Games, které úmyslně porušilo podmínky Apple, které podepsalo nejspíše poputuje před porotu.
Největší letošní spor v herní sféře, ve které proti sobě stojí společnost Apple a herní studio Epic Games, které úmyslně porušilo podmínky Apple, které podepsalo nejspíše poputuje před porotu.
Téměř měsíc se obě společnosti připravovali na soudní slyšení u kalifornsého soudu a soudkyní Yvonne Gonzalez. Po více než tříhodinovíé videokonferenci však celá událost nepřinesla žádný závěř a tak soudkyně podala návrh na to, aby o celém případu nerozhodoval pouze jeden jediný člověk, ale rovnou celá porota.
Soudní slyšení, které se konalo mělo ale i světlé stránky v podobě nově získaných informací, které se předtím nikde neobjevily. V první řadě to bylo prohlášení Epic Games, které tvrdí, že se stal Apple monopolem v roce 2018. Údajně to bylo přesně v tu chvíli, kdy na trh dorazila hra Fortnite. V tu chvíli si snažila údajně společnost Epic Games vyjednat jiné podmínky, nicméně všechna jednání mezi oběmi společnosti selhala během tohoto léta. To prý byl údajně začátek toho, co přinutilo Epic Games přidání aktualizace s přímým obchodem. Tím však porušili podmínky, které sami před několika lety podepsali.
Další důležitou informací, co zde byla zmíněná byl fakt, že uživatele iOS jsou pro vývojáře daleko vzácnější, než hráči na kterékoliv jiné platformě. Údajně 63% uživatelů iOS hraji pouze na platformě Apple. Navíc tito hráči utrácejí ve hře znatelné více peněz, než třeba na konkurenčním Androidu. Nicméně 30%, které vývojáři Fortnite napadají se ukazuje jako průmyslový standard, které je možné nalézt i na dalších platformách, jako je právě zmíněný Android či třeba Sony.
Epic Games po Apple nepožaduje žádnou náhradu škod. Žádají pouze, aby se Fortnite mohl vrátit do App Store a používat jejich platební metodu, což je v rozporu s podmínkami, které podepsali. Naproti tomu Apple požaduje po Epic Games náhradu vzniklých škod včetně poplatků za soudní řízení, právníky atd. Krom toho vyžaduje vrácení všech zisků, které společnost Epic Games obdržela při porušení smluvních podmínek.
Případ se před porotu dostane pravděpodobně až v červenci roku 2021. Do té doby se budou právníci obou stran jistě velmi dobře připravovat, aby právě zmíněnou porotu přesvědčili o své pravdě. Osobně si ale myslíme, že by měl soud rozhodnout ve prospěch Apple. Když by se tak nestalo a zašli jsme do extrému, mohl by pak kdokoliv požadovat například po KFC, aby u nich prodávali jeho párky v rohlíku.