FaceApp vyvolal novou lavinu na sociálních sítích. Je to však bezpečné?

Novou vlnu milionů upravených fotek vyvolala aplikace FaceApp na sociálních sítích. V posledních dnech velké množství uživatelů přes tuto populární aplikaci si nechalo upravit fotku. Co vlastně aplikace umí?

Nejpopulárnější úpravou je přidání několika let. Do aplikace nahrajete aktuální fotku a aplikace jí přetvoří do podoby, jak pravděpodobně budete vypadat v důchodu. Vše je opravdu velmi realistické a vypadá na první pohled velmi dobře. Co aplikace však příliš zatím neumí je ústup vlasů u mužů. Většina tak jako „dědečkové“ vypadá opravdu dobře.

Aplikace své výpočty však neprovádí přímo v koncovém zařízení. Všechny fotky, které mají být aplikací upravené jsou odesílány na servery aplikace. Výsledný výpočet probíhá právě tam a do koncového zařízení je vrácena až výsledná fotografie. Tento postup může mít dvě strany mince. Tou první je získání biometrických dat o uživatelích. Ostatně, je přímo i napsáno v podmínkách aplikace, že společnost fotografie může použít ke komerčním účelům. Mimo to je tam uvedeno, že na již odeslané fotografie zpětně nemůžete zrušit souhlas a společnost je tak dále může používat. Může se tak jednat o vytvoření poměrně rozsáhlé databáze uživatelů. Na druhou stranu to může být krok, jak skrýt algoritmus výpočtu tváře před konkurencí a jak si celý algoritmus chránit před tím, aby se hned podobně propracované aplikace nevyrojily.

Další, co uživatele může zneklidnit je i fakt, že se jedná o ruskou společnost, která má své servery v USA. Tyto dvě okolnosti moc paniku okolo bezpečnosti nesnížily a tak rozhodnutí, zda aplikaci použít či nikoli je opět jen a jen na uživatelích.

K tomu všemu má aplikace navíc přístup k historii webového prohlížeče a dalším fotkám. Pokud by se tak jednalo o sběr dat, měla by společnost poměrně ucelený obrázek o konkrétním uživateli.

Biometrická data jsou něco, díky čemu se dá uživatel s jistou přesností identifikovat. Jejich odesílání do neznámých zdrojů tak nemusí být vždy bezpečné. Pokud nějaká společnost nebo kdokoliv nabízí nějaký software zadarmo, měli by se uživatele ptát na jednu zásadní otázku. Kdo to vlastně zaplatí, resp. čím je to placené?

Další články

Nově představené Need for Speed Heat se vrací ke svým kořenům

Společnost Electronic Arts oznámila nový díl populární hry Need for Speed. Pokračování populární série nese označení Heat a bylo představeno opravdu nabušeným trailerem, podle kterého to vypadá, že se série vrátí zpět ke svým kořenům.

Proč mají iPhony navrch a proč je Android zlo většiny telefonů

Android a iOS, nebo spíše telefony s Androidem proti Apple iPhone. Dva tábory, dva rivalové, miliony zařízení. K tomu zarytí uživatelé, kteří dávají přednost jen tomu svému a pro které neexistuje možnost, že by změnili svůj tábor.

Satelitní navigace Galileo nefunguje

Je to již čtvrtý den, co satelitní navigace Galileo nefunguje. Oficiálně se zatím neví, co stojí za tím, že systém nejde a ani kdy bude opět provozuschopný.

Kryptoměna jako hlavní měna ve Venezuele

Prezident Venezuely Nicolas Maduro nařídil největší bance v zemi, aby na všech svých více než 800ti pobočkách nabízeli kryptoměnu Petro. Prezident si tak slibuje rychlejší proces osvojení kryptoměny.

Globální výpadek Facebooku

Dnes se začali objevovat první zprávy o tom, že některým uživatelům sociální sítě Facebook nejdou nahrávat obrázky. Tyto problémy se ale netýkali jen české republiky, ale měli globální charakter. Nejvíce těchto problému se dělo v Evropě a v Severní Americe.