Verze Gorilla Glass a jejich popis

Ochranné sklo mobilního telefonu je poslední dobou hodně probírané téma. Velikosti displejů mobilních zařízení téměř pořád rostou a tak potřeba je chránit je pořád větší.

Než jsem začal psát tento článek, hledal jsem na internetu použitelné informace o ochraných sklíčkách pro svůj nový smartphone. Bohužel na českém internetu se o jednotlivých verzích Gorilla Glass nejde nic dočíst a tak mě napadlo se s vámi o nasbírané informace podělit.

Ze začátku uvedeme, že ochranné skla Gorilla Glass vyrábí Corning a v současné době představila již šestou generaci. Vezmeme je ale pěkně popořadě a vždy si k té konkrétní verzi sdělíme několik informací.

Gorilla Glass – první představená generace

Úplně první generací bylo ochranné sklo pro mobilní zařízení od společnosti Corning, které bylo oficiálně dostupné od února roku 2008. Toto sklo bylo o necelé dva roky později na více než 20ti procentech mobilních zařízeních, odhaduje se zhruba 200 milionů kusů. Toto sklo mělo zvýšenou odolnost proti poškrábání a zvýšenou tvrdost. Proto se sklo velmi rychle rozšířilo.

První verze kralovala na trhu opravdu velmi dlouho. Vydržela zde přibližně čtyři roky, než přišla novější generace

Gorilla Glass 2.0

Druhá verze populárního ochranného skla byla dostupná od ledna roku 2012. Toto sklo bylo o proti svému staršímu předchůdci o 20% tenčí a zároveň i o 20% lehčí. To vše při zachování vlastností předchozí verze.

V říjnu roku 2012 společnost Corning oznámila, že jejich skla jsou na více než miliardě mobilních zařízení. Společnost byla jednou z nejrychleji roztoucích společností a své tržby o proti roku 2010 ztrojnásobila. Tehdy se i spekulovalo o tom, že nově představený iPhone 5 má právě toto sklo mít v základu.

Gorilla Glass 3.0

Toto sklo bylo představeno v lednu roku 2013, tedy přesně rok po svém předchůdci. Nově bylo sklo podle tvrzení společnosti Corning více než 3x odolnější proti poškrábání a mělo zvýšenou schopnost odolávat hlubokým škrábancům. Tato generace byla také navíc o proti svému předchůdci a obsahuje technologii Native Damage Resistance (NDR), která škrábance opticky zmenšuje. Zároveň tato generace byla vůbec jako první vyvinutá již od úrovně molekul.

Tato verze měla také sníženou odrazivost a nezanechávala na sobě tolik stopy otisků prstů.

Gorilla Glass 4.0

Verze čtyři byla vůbec první, ve které byl kladen velký důraz na pády mobilních telefonu. Společnost tvrdila, že jejich sklo je dvakrát pevnější, než konkurenční krycí sklíčka. V případě tohoto skla by až 80% pádů telefonu na displej mělo být bez problému a sklo by náraz do jednoho metru mělo přežít bez sebemenšího problému.

Tato verze byla představena v listopadu roku 2014 a velmi dlouhou dobu na trhu kralovala. Její nástupce se tak o rok zpozdil.

Gorilla Glass 5.0

Toto sklo bylo představeno v červnu roku 2016 a vůbec první telefon, který se jím pyšnil byl Samsung Galaxy Note 7. Toto sklo mělo být až 2x odolnější než jeho předchůdce. Zároveň to bylo jedno z prvních skel, u kterého se rozmohlo fanouškovské testování právě na telefonu, kdy do něj mnoho uživatelů mlátilo telefonem či řezaly nožem.

Zároveň s tím se objevilo mnoho videí, na kterých uživatele ukazovali, že tato verze nedosahuje pevnosti verze předchozích a vše samozřejmě dávali na Youtube. Společnost Corning, která nejdříve tvrdila, že sklo je 2x odolnější než předchozí verze pak začala tvrdit, že je přinejmenším stejně pevné, jako předchůdce. Nicméně uživatelská videa ukazovali sklo poškrábané i mincemi, což předchozí generace nevykazovala.

Spolu s touto generací byla uvolněna i verze SR+, která sloužila hlavně na ochranu hodinek Samsung Gear S3. V roce 2016 oznámila automobilka Ford, že skla Gorilla Glass budou osazena na modelu GT a to jako přední, tak i zadní sklo.

Gorilla glass 6.0

V červnu roku 2018 vychází dosud poslední generace skla Gorilla Glass. Společnost se chlubí tím, že více než 50 společností používá jejich skla a že jejich sklo je osazeno na více než 6ti miliardách mobilních zařízení.

Novinka má být ve srovnání s předchozími verzemi ve všech ohledech lepší a má vydržet velké množství pádů i na hrubý povrch. V laboratorních podmínkach byl průměr 15 pádů, než došlo ke zničení skla. Toto sklo je také z úplně nového materiálu, než jeho předchodci. Díky tomu se docílilo ještě větší odolnosti.

Dnes si tak, když se řekne Gorilla Glass představíme odolné sklo a je dost pravděpodobné, že i vaše mobilní zařízení jednu z verzí má.

Další články

Nové iPhony již nemají podporu technologie 3D Touch

Mnoho uživatelů si na technologii 3D Touch zvykli a jen málo kdo si dokáže svůj život bez ní představit. Když unikli informace o tom, že nové iPhony technologií... [ pokračovat ve čtení ]

Blíží se vydání iOS 13, dostupný bude již za týden

Na letošním Keynote bylo kromě nových iPhonů, hodinek či iPadu odhaleno i datum vydání nového iOS s pořadovým číslem 13. Podle informací Applu by jsme aktualizaci měli stahovat... [ pokračovat ve čtení ]

Apple na včerejším Keynote představil novou generaci Apple Watch

Apple na včerejším Keynote představil již pátou generaci chytrých hodinek Apple Watch. Ta se sice po designové stránce příliš od svého předchůdce neliší, ale pořád je o co... [ pokračovat ve čtení ]

Apple představil zbrusu nový iPhone 11 Pro ve dvou verzích

Rok se s rokem sešel a Apple standardně na svém Keynote představil zbrusu nové verze iPhone, které jsou tento rok označené pořadovým číslem 11, spolu s nimi však... [ pokračovat ve čtení ]

Apple představil zbrusu nový iPhone 11

Rok se s rokem sešel a Apple standardně na svém Keynote představil zbrusu nové verze iPhone, které jsou tento rok označené pořadovým číslem 11.