OLC (open location codes) nebo chcete-li Plus+Codes jsou kódy pro určení zeměpisné šířky a délky na mapě. Nově je Google přidal do svých vyhledávání a mapových aplikací. Google si od těchto kódů slibuje jednodušší hledání konkrétních míst, které nemají přesnou adresu. OLC jsou krátké, zhruba desetiznakové identifikátory umístění, které jsou odvozené od zeměpisné šířky a zeměpisné délky. Resp. v těchto kódech je zakódována zeměpisná šířka i délka a mělo by jít zakódovat i odkódovat v režimu off-line.
Představte si situaci, že u sebe na zahradě zaparkujete auto. Dané auto na konkrétní zahradě ale nemá adresu – adresu má pouze pozemek, a tak pokud byste vlastnili třeba obrovskou plochu, kde by auto nebylo přímo vidět, jeho hledání by bylo únavně zdlouhavé. A právě zde přichází na řadu Google s touto technologii a vy můžete přesně určit polohu daného cíle a ten odeslat. Super…
Daný kód tedy vypadá nějak takto: 9F2P4GG7+46, přesněji řečeno, prvních 6 znaků se určuje něco jako předvolba pro daný čtverec a daný čtverec jej má jedinečný. Další 2+2 znaky je přesné místo. Pokud se vaši přátelé nacházejí poblíž, stačí jim odeslat hodnotu G7+46 a oni by měli být schopni to místo najít. Pokud jsou dále, musí se odeslat celý řetězec. Toto konkrétní místo je na Praze 9, jak je kruhový objezd u Letňan, tedy mezi Prosekem a Letňanami.
A teď trochu ze života, z praxe, a z mého subjektivního názoru… Když se podívám na klasický formát souřadnice, vezmu si do ruky GPSku podle které je určím a budu mít k ruce i klidně papírovou mapu, ale není podmínkou, najdu dané místo v klidu. Protože každý, kdo má jen trochu prodlouženou míchu ví, že Praha má souřadnice něco jako: 50; 14,4. Tedy když hledám místo 50.1253999; 14.5130302 a jsem v místě, které GPSka ukazuje jako 50.1236975; 14.5106377, tak vím, že mám jít na severovýchod, abych dané místo našel. Navíc pokud po ruce budu mít mapu, tak i přesně vím, kam jdu…
Zatímco když vám někdo pošle Plus+Code, tak nevíte vůbec nic… Nevíte, jestli je v Praze nebo v Brně. Zda je vůbec v republice, a co už vůbec netušíte, jestli není na druhé straně polokoule… Netušíte tedy kam jít a jak je to daleko… A pokud nemáte připojení k internetu tak máte smůlu, protože v tuto chvíli jediné místo, kde se dají tyto souřadnice najít je web plus.codes a aktualizace Google map… Pokud však nemáte připojení k internetu a nemáte mapy od Google, tak je vám tento kód opravdu k ničemu, protože si s ním neporadíte a zde bude nastupovat klasická cesta a odpověď na tento kód typu: „ehm, cože? Adresu nebo souřadnice nemáš?!“. V tuto chvíli se zdá, že někdo vymyslel rovnačku na ohýbačku a přijde mu to super, mně ne… Normálnímu a hlavně myslícímu člověku toto super rozhodně nepřijde, ale co se dá dělat. Nicméně pokud i tak máte jiný názor, nebojte se o něj s námi podělit v diskusi pod příspěvkem.