Od začátku roku roste v České republice počet zařízení, na kterých uživatelé používají internetový prohlížeč Google Chrome. V lednu tohoto roku jej používalo 42.75% uživatelů počítačů či notebooků. Nyní se však počet uživatelů, kteří Google Chrome používají, zvýšil na 44.78%. Ostatní prohlížeče oproti Google Chrome bohužel oslabují, například Firefox, ze kterého se těšilo v lednu tohoto roku 29.02%, poklesl k dnešnímu dni na 27.81%. Ostatní prohlížeče jsou na tom velmi podobně, pokles zaznamenal i internetový prohlížeč od Microsoftu: Internet Explorer. Pak tu máme Operu, u té však pokles uživatelů činil pouze 0,05%, což není tak mnoho, to může být způsobeno tím, že uživatelé Opery jsou víceméně v menšině a tak tomuto prohlížeči zůstávají věrní.
Společně s Google Chrome posiluje i Safari, které si u nás polepšilo o 0,06%, tedy na 3,4%. Tento nárůst má pravděpodobně příčinu v tom, že se od ledna zvýšil počet uživatelů operačního systému Mac OS X, který od začátku roku k dnešnímu dni zaznamenal nárůst o 0,8%, tedy k celkové hodnotě 7,31%.
Mnoho uživatelů volí sice jako nejpoužívanější prohlížeč Google Chrome, nicméně při porovnání jiných parametrů si Chrome tak dobře nevede. Když se například podíváme na využití operační paměti… Kolik potřebuje Google Chrome a například konkurenční Firefox? Při otevření přibližně 15 oken zjistíme, že Chrome na svůj běh spotřebuje přibližně o 1GB více operační paměti než Firefox. V případě, že používáme notebook či PC, na kterém máme osazeno pouze 4 GB operační paměti, může volba prohlížeče velmi ovlivnit náš komfort. Špatná volba bude mít za následek velmi výrazné zpomalení celého systému.
Firefox zde oproti Chromu má jednu značnou výhodu. Firefox spouští totiž pouze dva procesy, firefox.exe a plugin-container.exe. Pokud se rozhodnete pustit v některém z oken ještě video, bude navíc puštěn proces Flashplayer.exe, který k tomu všemu přidá přibližně 200MB navíc, což není mnoho. Firefox tedy v tomto případě bude mít spuštěné celkem tři procesy.
Google Chrome to řeší úplně jinak. Každé nové okno je nový proces, tedy proces chrome.exe je spuštěn tolikrát, kolik máte otevřených oken. Navíc Chrome v sobě má již zabudovaný flashplayer plugin. To znamená, že flash je vždy spuštěn, i když není v tomto okně potřeba. Při spuštění videa sice nebude už potřeba vymezit více paměti, ale zároveň také to, že je každý proces o mnoho náročnější než v případě Firefoxu. Toto využití paměti je opravdu brutální! A tak se ve velké míře divím uživatelům, kterým to nevadí, nicméně to může být pouze tím, že mají velké množství operační paměti a tak jim tato hodnota nepřijde důležitá.
Jaký internetový prohlížeč preferujete vy? Podělte se s námi o váš názor a sdělte nám, proč využíváte právě tento prohlížeč!