Linuxový vývojář Jiří Kosina ze SUSE oznámil na mailing liste Linux Kernel, že bude k dispozici na posouzení a případné zavedení do linuxového jádra kód, který umožní aktualizaci linuxového jádra za chodu. Nebude tedy potřeba provést při aktualizaci restart, což je velmi výhodné, protože například webové servery a další systémy, které mají vysoký požadavek na to, aby byly dostupné nonstop, tak budou mít velikou výhodu.
Již dříve však bylo možné aktualizovat systém za chodu, už v roce 2011 existoval nástroj se jménem Ksplice, který získala společnost Oracle, ten používala právě pro aktualizaci jejich vlastní distribuce Oracle Linux. Dříve to byl ale boj dvou společností, kdy SUSE pracovala na nástroji kGraft a Red Hat naopak na Kpatch. Oba tyto nástroje a společné úsilí obou firem bylo spojeno a jejich vzájemná spolupráce, která započala v roce 2013, teď nese ovoce. Minulý týden Linux Torvalds akceptoval kód na zařazení do vývojové verze nového jádra. Na tuto integraci se tedy můžete těšit v linuxovém jádře verze 3.20. Nicméně je také velmi pravděpodobné, že tato verze nevyjde a rovnou bude přejmenována na verzi 4.0, právě kvůli tomuto zásadnímu vylepšení.
K dispozici s tímto systémem zároveň bude dostupné i API, které umožní instalování aplikací oběma technologiemi, i API na správu aktualizací, kde se jednotlivé části budou moci zakázat či povolit. Aktualizace tak budou mít podobu modulů jádra, které v paměti nahradí aktualizovaný kód.
Tato technologie je výsledkem spolupráce mezi společnostmi Red Hat a SUSE.