Auta bez řidiče

1
V Anglii právě povolili testování bezpilotních, neboli samostatně jezdících aut na veřejných komunikacích (autonomních chcete-li). Tamní vláda dospěla k závěru, že nevidí žádný problém v tom, aby se začalo s testováním automatických vozidel. Podotýkají, že v případě nouze či prekérní situace, je člověk schopen převzít kontrolu nad vozidlem. Aby bylo jasno, nejedná se o plné zařazení robo-aut do britského provozu, ale jistá vize hovoří o možné plné automatizaci kolem 30. let 21. století. Prozatím je jedním z hlavních záměrů projektu umožnit řidičům jezdit bez nutnosti držení volantu. To se za určitých podmínek dá udělat i s normálním vozidlem. Čímž chci říct, že, než aby se společnost Robotcar zaměřovala na plně automatickou jízdu bez řidiče, což je jistě jejich cíl do budoucna, snaží se jít prozatím z druhé strany a ulevit řidičům například při dlouhé cestě na dálnici.2Jednoduše řečeno, samotná komplexita kódu je opravdu enormní na to, aby robo-auto vědělo dostatečně rychle o všem, co se děje na silnici. Například o potenciálních překážkách, chodcích, ale hlavně, aby bylo schopné samo předvídat nečekané události. Představte si, že vám z ničeho nic do silnice skočí člověk, nebo auto před vámi velmi rychle odbočí bez blinkru atd. Lze tedy předpokládat, že vývoj od drobných vylepšení do plné automatizace bude trvat ještě několik let.

Další věcí jsou již dostupné technologie ve vozech, například tempomat je v autech přes 10 let. Dále je tu automatický parkovací asistent, který je prozatím pouze v těch dražších modelech, ale přesto existuje. Zařadil se do oběhu jako nadstandardní zboží a pokud ho chcete a máte na to, můžete ho mít. K těmto vychytávkám se Robotcar staví pouze jako k „asistenčním systémům“, těmi také vlastně jsou. Ale společnost Robotcar je chce zdokonalit na vyšší stupeň automatizace, tak aby řidič musel reagovat pouze v případě absolutní nutnosti.

Dočkáme se takovýchto vozidel i v České republice? Pravděpodobně ano, je zde vysoká šance, že tyto nové technologie budou využívat také přední výrobci automobilů. Nicméně v Anglii se právě projednává pouze zákon, který by schvaloval používání, vývoj a testování těchto vozů v každodenním provozu. Přičemž testováním se myslí již kompletně hotové robotí auto, nikoliv prozatímní prototyp, kde se do řízení zapojuje i řidič.

Další články

FaceApp vyvolal novou lavinu na sociálních sítích. Je to však bezpečné?

Novou vlnu milionů upravených fotek vyvolala aplikace FaceApp na sociálních sítích. V posledních dnech velké množství uživatelů přes tuto populární aplikaci si nechalo upravit fotku. Co vlastně aplikace umí?

Satelitní navigace Galileo nefunguje

Je to již čtvrtý den, co satelitní navigace Galileo nefunguje. Oficiálně se zatím neví, co stojí za tím, že systém nejde a ani kdy bude opět provozuschopný.

Kryptoměna jako hlavní měna ve Venezuele

Prezident Venezuely Nicolas Maduro nařídil největší bance v zemi, aby na všech svých více než 800ti pobočkách nabízeli kryptoměnu Petro. Prezident si tak slibuje rychlejší proces osvojení kryptoměny.

Globální výpadek Facebooku

Dnes se začali objevovat první zprávy o tom, že některým uživatelům sociální sítě Facebook nejdou nahrávat obrázky. Tyto problémy se ale netýkali jen české republiky, ale měli globální charakter. Nejvíce těchto problému se dělo v Evropě a v Severní Americe.

Verze Gorilla Glass a jejich popis

Ochranné sklo mobilního telefonu je poslední dobou hodně probírané téma. Velikosti displejů mobilních zařízení téměř pořád rostou a tak potřeba je chránit je pořád větší.