Bezpečnostní desatero před vánoci

PC-securityPomalu ale jistě se blíží čas svátků, což je velmi často období, kdy jsou nejvíce ve střehu kybernetičtí zločinci. To znamená, že během svátků vám v emailových schránkách přistane více spamu, tedy emailů o které rozhodně nestojíte. Navíc si dávejte daleko větší pozor na to, jaké přílohy si stahujete do PC. Pokud odesílatele neznáte, rozhodně se doporučuje neotevírat přílohu.

Emailovými schránkami to ale nekončí, velmi často se kybernetičtí zločinci zaměřují na váš počítač kvůli tomu, aby se dostali do internetového bankovnictví či na mobilní zařízení, kde je cíl stejný. Vzhledem k stale častějším útokům na mobilní platformu Android by právě uživatelé této platformy měli být obezřetnější, nicméně zvýšená bezpečnost uživatelům s iOS neuškodí.

Vzhledem k tomuto období, připravili jsme si pro vás desatero, které se právě při svátcích opravdu vyplatí dodržovat.

 

  1. Nezadávejte důležitá hesla v jiném, než vašem počítači, pokud jste tedy v internetové kavárně, knihovně či kdekoliv jinde, kde se velké množství uživatelů dělí o jeden počítač. Na těchto počítačích se rozhodně nepřihlašujte do internetového bankovnictví či na email nebo jiné, pro vás důležité služby! Tyto počítače můžou mít nainstalované keyloggery (programy na zachytávání stisků klávesnice), díky kterým se jednoduše stanete objetí útoku.
  2. Pozor si dejte na nezašifrované přístupové body (nezabezpečené wifi sítě). Tyto sítě mohou být někým odposlouchávány, tedy útočník vidí, krom toho co děláte na dané síti, tedy které stránky navštěvujete včetně všech dat (pokud nejsou zabezpečené), ale může se dostat i do vašeho počítače.
  3. Používejte antivirový systém a vždy instalujte aktualizace, ať už operačního systému, antivirového systému, brány firewall či aplikací. Pokud se v některé aplikaci objeví chyba, která je potencionálně nebezpečná, velmi často je právě v nadcházející aktualizaci opravena. Toto pravidlo krom počítačů platí také pro mobilní zařízení, jako jsou smartphony či tablety.
  4. Dávejte si pozor na podvodné/nezabezpečené weby. Pokud se přihlašujete do internetového bankovnictví, ujistěte se že se opravdu jedná o stránku banky (útočníci velmi často vytvářejí kopie za účelem vylákání údajů) a že jde o zabezpečenou verzi webu (většinou https místo http a nebo nějaký zámek či podobný znak).
  5. Kontrolujte antivirový systém. Jak již v bodu 3 bylo uvedeno, kontrolování aktualizací, také kontrolujte, zda antivirový systém opravdu funguje. Existují totiž viry, které právě antivirové systémy vyřazují z činnosti a útočníkům tak otvírají zadní vrátka, s tímto se pojí í další pravidlo.
  6. Nevypínejte bránu Firewall, pokud si nejste jistí tím, co děláte. Tato možnost patří do rukou pouze zkušeným uživatelům a pokud nevíte co děláte, nechte jí nastavenou na automatiku.
  7. Nestahujte a neotevírejte přílohy, které už jen podle hlavičky emailu vypadají, že se jedná o spam. Velmi často se jedná o podvodné emaily, které velmi často mohou obsahovat viry. Pokud dostanete email od neznámého adresáta a obsahuje odkaz, opět na odkaz neklikejte!
  8. Do emailů nepište citlivé osobní údaje. Útočníci dovedou emailovou korespondenci odchytit a velmi dobře zneužít. Odcizené údaje z kreditních karet mají na černém trhu cenu zlata.
  9. Kontrolujte počítač na přítomnost virů. Některé viry velmi často mají za příčinu, že je počítač velmi pomalý, pokud tedy pozorujete značný pokles výkonu, je velmi rozumné provést antivirový test.
  10. Čas od času si měňte hesla. Častým měněním hesel znemožňujete zneužití vašeho účtu, navíc velmi silné heslo je také velmi těžce prolomitelné. Doporučuji hesla, které mají alespoň deset znaků, mezi kterými jsou velké a malé písmena, čísla a jiné znaky, jako je tečka, dolar, šarp či třeba vykřičník.Další články

Důležitá aktualizace týkající se Mega evolucí

Mega evoluce v následující aktualizaci zažijí výraznou změnu, která mnoha hráčům vykouzlí úsměv na tváři. Navíc se blíží říjnový komunity den a tak rozhodně nové vylepšení nebude na... [ pokračovat ve čtení ]

Představení Apple Homepod mini

Současná verze chytrého reproduktoru HomePod od firmy Apple jsme se dočkali již v roce 2018. Tento reproduktor nabízí poměrně kvalitní 360° zvuk a integraci s hlasovou asistentkou Siri... [ pokračovat ve čtení ]

Vyšla aktualizace iOS 14

Dlouho očekávaná aktualizace iOS verze 14 se konečně ukázala a je možné ji stáhnout do podporovaných zařízení. V této aktualizaci uživatele čekají hlavně na přepracované widgety, novou knihovnu... [ pokračovat ve čtení ]

Bojujte s Jessie a Jamesem, než opustí Pokémon GO!

Putování Jessie a Jamese se pomalu ale jistě blíží ke svému konci. Zbývá tak již jen několik posledních dní, než nechají své neplechy a nadobro se stáhnou z... [ pokračovat ve čtení ]

Soudní spor mezi Epic Games a Apple půjde nejspíše před porotu

Největší letošní spor v herní sféře, ve které proti sobě stojí společnost Apple a herní studio Epic Games, které úmyslně porušilo podmínky Apple, které podepsalo nejspíše poputuje před... [ pokračovat ve čtení ]