Steam streamování

Nová verze herního klienta začala zobrazovat nové ikonky, co se samotného Steamu týče. Novinka se jmenuje streamování a poznáte jí takto:

pripojeno odpojeno

Tato novinka je velmi povedená, chvíli jsem zkoušel, jak moc nebo na jakých detailech lze hru maximálně hrát, nicméně vše se chová naprosto perfektně plynule. Je tedy jedno, zda hrajete klidnou strategii, rychlejší RPG či hodně rychlou střílečku, tento stream si s tím poradí, samozřejmě na všem je závislé i vaše připojení, které máte doma k dispozici. Pokud například připojení WiFi na vašem zařízení není kvalitní a pořád bude padat, moc si streamování neužijete, nicméně pokud jej máte stabilní, tak rozhodně neváhejte. Streamování jsem zkusil na svém EEEčku od Asusu, které co se „střev“ týče, nemá vůbec smysl probírat, protože mnoho lidí ví, že zde spustíte stěží i hledání min.

Na parametry se podíváme v tabulce:

Procesor Intel Atom s frekvencí 1.6 GHz
Velikost RAM paměti 2 GB
Grafická karta Intel Graphics Media Accelerator 3600
Pevný disk 320 GB
Rozlišení displeje 1024 x 600 px, 10.1″

Jak je podle parametrů vidět, tak opravdu nic moc, spíš nic než moc. Nicméně i na tomto jsem si díky streamování zahrál Crysis 2 či Landmark bez jakéhokoliv problému. Pojďme se tedy podívat na to, jaké tyto hry mají parametry:

Crysis 2 – minimální požadavky
Operační systém Windows XP, Vista nebo Windows 7 s posledním servisním balíčkem (SP)
Procesor Intel Core 2 Duo 2 GHz nebo AMD Athlon 64 x2 2 GHz nebo lepší
Paměť RAM 2 GB
Pevný disk 9 GB
Grafická karta NVidia 8800GT s 512 MB RAM, ATI 3850HD s 512 MB RAM nebo lepší
DirectX® 9.0c

A nyní požadavky Landmarku:

Minimální Doporučené
Operační systém Windows 7 64 bit Windows 7 64 bit
Procesor Intel i3 Dual-Core s Hyper-Threadingem (doporučený) Intel i5 Quad Core nebo silnější / AMD Phenom II X6 nebo silnější
RAM 4 GB 8 GB
Grafická karta nVidia GeForce GTX 275 series nebo silnější nVidia GeForce GTX 560 series onebo silnější / AMD HD 6870 nebo silnější
Pevný disk 20 GB 20 GB

Jak je podle těchto tabulek vidět, ani jednu z těch her bych si rozhodně normálně na mém EEEčku nezahrál, nicméně díky Steam streamování to lze a to naprosto perfektně. Dokonce jsem chvíli seděl a měl oba PC u sebe a sledoval, jak dlouho to trvá a reaguje. Ta doba je tak krátká, že jsem jí okem nebyl schopen zaznamenat, prostě se to chová tak, jako by jste fyzicky u daného PC seděli, což je naprosto perfektní.

Bohužel však streamování má jednu zásadní chybu. Pokud se rozhodnete hrát, je předpokladem pro dobrou hru, že oba počítače budou mít shodné rozlišení, co se alespoň šířky týče, vyzkoušel jsem to na dvou úplně jiných rozlišeních, to první u stolního PC (2560×1024), jedná se o dva monitory s rozlišením 1280×1024, nicméně hry povolují hraní jen na fullscreenu toho jednoho, tedy rozlišení hry bylo maximálně 1280×1024 a druhý notebook, na který budu streamovat měl 1366×768. Pokud se tedy rozhodnete pro takto rozdílné rozlišení, asi nebudete příliš nadšeni. U stříleček je to defakto jedno, ale u strategii se budete tahat za vlasy a budete jen nadávat, podíváme se na jeden screen z Firefallu.

steam_stream_firefall

Na tomto obrázku je více než patrné, že kurzor myši, je o trochu někde jinde, pokud by jsme šli ještě do extremnějších rozdílů, tak je kurzor úplně někde jinde, což právě při již zmíněných strategiích není vůbec příjemné. Nicméně i přes tuto drobnou chybu je streamování v prostředí Steam naprosto perfektní. Jak tedy se streamováním začít? Jednoduše!

  • Zapněte si doma dva počítače, jeden je ten, který bude silný a na kterém se hra bude hrát a druhý ten slabý.
  • Zalezte si s tím slabším na pohodlné místo, třeba do postele, na gauč nebo kamkoliv, kde se vám bude pohodlně hrát a ve Steam knihovně najděte vaší oblíbenou hru.
  • V tuto chvíli již místo tlačítka hrát bude možnost streamovat, viz následující obrázek.

firefall_stream

  • V tuto chvíli jen pohodlně kliknete na Streamovat a hra se spustí na vašem PC. Spustí se tedy na obou, nicméně z toho prvního je do toho druhého pouze přenášena.
  • Hrajte odkudkoliv a v pohodlí.

[important]Následující text byl aktualizován 9. října 2014[/important]

Po dlouhém a hlubokém zkoumání toho, jak Steam streamování funguje mě napadlo zkusit ještě jednu věc. Měl jsem takovou představu, že vezmu svůj nevýkonný notebook ke kamarádovi a zkusím přes třeba hamachi vytvořit virtuální síť tak, abych mohl streamování zkusit i na dálku. V případě že by to totiž fungovalo, nemusel bych svůj těžký počítač tahat sebou vždy, když jdeme s kamarádem hrát, prostě by to ulehčilo o mnoho práci. Sotva jsem ale notebook u kamaráda zapnul, zobrazila se již známá ikonka streamování z mého PC (bez hamachi a jiných programu pro virtualizaci sítě), úsměv na mé tváři byl zřejmý nejspíše na několik kilometrů a ano, opravdu to funguje! Steam streamování funguje totiž i když počítače nejsou přímo na jedné síti, stačí když PC doma necháte zapnutý a vesele si odejdete někam notebookem, kde je rychlý internet a paříte, jako by jste u něj seděli, prostě luxus, tuto funkci rozhodně doporučuji.

Další články

Nově představené Need for Speed Heat se vrací ke svým kořenům

Společnost Electronic Arts oznámila nový díl populární hry Need for Speed. Pokračování populární série nese označení Heat a bylo představeno opravdu nabušeným trailerem, podle kterého to vypadá, že se série vrátí zpět ke svým kořenům.

Proč mají iPhony navrch a proč je Android zlo většiny telefonů

Android a iOS, nebo spíše telefony s Androidem proti Apple iPhone. Dva tábory, dva rivalové, miliony zařízení. K tomu zarytí uživatelé, kteří dávají přednost jen tomu svému a pro které neexistuje možnost, že by změnili svůj tábor.

FaceApp vyvolal novou lavinu na sociálních sítích. Je to však bezpečné?

Novou vlnu milionů upravených fotek vyvolala aplikace FaceApp na sociálních sítích. V posledních dnech velké množství uživatelů přes tuto populární aplikaci si nechalo upravit fotku. Co vlastně aplikace umí?

Satelitní navigace Galileo nefunguje

Je to již čtvrtý den, co satelitní navigace Galileo nefunguje. Oficiálně se zatím neví, co stojí za tím, že systém nejde a ani kdy bude opět provozuschopný.

Kryptoměna jako hlavní měna ve Venezuele

Prezident Venezuely Nicolas Maduro nařídil největší bance v zemi, aby na všech svých více než 800ti pobočkách nabízeli kryptoměnu Petro. Prezident si tak slibuje rychlejší proces osvojení kryptoměny.