Jak nahradit Windows XP

Windows_xp_logoTento již poměrně starý operační systém, svou éru započal 25. října roku 2001 pod obchodním označením Windows XP (kódové označení Whistler). Za těch několik let si systém získal velké publikům a nyní, když je podpora u konce, jsou ještě používána na minimálně pětině PC na světě.

Bez servítek se dá říci, že Windows XP je nesmrtelný systém, pokud si to uživatelé budou přát, protože může fungovat ještě desítky let, Microsoft totiž nijak jejich funkčnost omezovat nebude. Jediné co se změnilo je fakt, že ze strany Microsoftu již žádné aktualizace vycházet nebudou a to ani v případě, že se objeví závažná trhlina přímo v systému, proto další používání systému není bezpečné.

 

Jak se bránit pokud chci používat tento systém

Mnoho uživatelů, dá se říci trvá na tom, že chtějí u tohoto systému zůstat a tak se snaží všemožně bránit, nicméně ani sebelepší antivirový program nedovede systém chránit 100%, pokud se jedná například o trhlinu v systému, nejpravděpodobněji si s ní neporadí. Proto je velmi doporučeno, aby uživatelé od tohoto oblíbeného systému upustili a sáhli po jiném řešení.

 

Čím nahradit tento populární a velice oblíbený operační systém?

Ačkoliv se to možná nezdá, možností, jak tento systém nahradit je několik, pokusíme se je tedy detailně všechny projít a každou z nich si trochu představit:

  • Novější verze systému Windows (Windows 7, Windows 8.0/8.1)
  • Distribuci nějakého Linuxu (budeme se zabývat Ubuntu)
  • Mac OS X (operační systém ze zahrádky Apple)

 

Jak přejít na novější verzi systému Windows?

Systém Windows lze velmi jednoduše aktualizovat, pokud to jen hardwarové prostředí PC umožní, vloží se CD s novým operačním systémem a v přehledné grafické instalaci se provede aktualizace/přeinstalace. Tento krok je velmi jednoduchý a zvládne jej i méně zkušený uživatel, protože instalace je graficky velmi povedená a opravdu jednoduchá.

Nový systém (Windows 8.0/8.1) se od XP poměrně liší, asi největší změna je absence startu, místo kterého se na celé obrazovce objeví jakási kaskáda dlaždic, ve které jsou umístěny programy, toto může být pro nového uživatele opravdu obtěžující a může se na to velmi špatně zvykat, nicméně po chvíli používání a upuštění od nepříjemnosti, že to staré bylo lepší je s tímto práce velmi svižná.

Nový systém také nabízí velké množství zjednodušení, nové funkce a navíc se i o mnoho rychleji zapíná.

 

Jak přejít na operační systém Linux?

Operační systém Linux je na rozdíl od Windows dodáván v mnoha distribucích, které se od sebe liší funkcionalitou a mnoha drobnostmi. Jedním z těch nejvíce rozšířených je systém Ubuntu, který je uživatelsky velmi přívětivý a nabízí kolikrát i více možností, než samotné Windows. Prostředí operačních systému Linux je však jiné, lze velmi měnit, lze nainstalovat i jiné a tak není problém si například prostředí KDE předělat tak, že není rozeznatelné od systému Windows. Nicméně v Linuxu pravděpodobně budete muset upustit od vašich oblíbených aplikací, Microsoft Office zde nefungují, existuje náhrada OpenOffice, místo Photoshopu je zde Gimp, ale existují i výjimky, například Skype zde je stejně jako ve Windows, Steam funguje stejně a hry jako Left 4 Dead 2 vám poběží daleko lépe než na Windows a co se týče internetových prohlížečů, je libo Mozilla, Chrome či snad radši Chromium? Nicméně jeden zápor to vše má, co se zrovna her týče, není jich mnoho, ale jejich počet se neustále rozšiřuje, a podpora programu také není příliš silná, nicméně téměř vždy existuje nějaká ta náhrada.

O tom, jak spustit Photoshop a jiné Windows programy či hry přímo v linuxu se podíváme v jiném článku, který po vytvoření zde bude prolinkován.

 

I Apple má řešení, ale…

Další možnost kam přejít ze starých XPček je pod křídla Apple, bohužel však jejich operační systém nelze nainstalovat na libovolný PC (v určitých chvílích to lze, nicméně je to stejné porušení smluvních podmínek, jako v případě, že používáte nelegální Windows), pro přechod na tuto platformu bude zapotřebí koupit počítač přímo od Apple. První, bezplatný operační systém, který Apple nabídl se jmenuje Mavericks, nicméně jeho instalace jak již bylo řečeno je podmíněná vlastnictvím originálního počítače Apple, u kterého nezáleží na tom, zda je úplně nový či několik let starý.

 

Další články

Nově představené Need for Speed Heat se vrací ke svým kořenům

Společnost Electronic Arts oznámila nový díl populární hry Need for Speed. Pokračování populární série nese označení Heat a bylo představeno opravdu nabušeným trailerem, podle kterého to vypadá, že se série vrátí zpět ke svým kořenům.

Proč mají iPhony navrch a proč je Android zlo většiny telefonů

Android a iOS, nebo spíše telefony s Androidem proti Apple iPhone. Dva tábory, dva rivalové, miliony zařízení. K tomu zarytí uživatelé, kteří dávají přednost jen tomu svému a pro které neexistuje možnost, že by změnili svůj tábor.

FaceApp vyvolal novou lavinu na sociálních sítích. Je to však bezpečné?

Novou vlnu milionů upravených fotek vyvolala aplikace FaceApp na sociálních sítích. V posledních dnech velké množství uživatelů přes tuto populární aplikaci si nechalo upravit fotku. Co vlastně aplikace umí?

Satelitní navigace Galileo nefunguje

Je to již čtvrtý den, co satelitní navigace Galileo nefunguje. Oficiálně se zatím neví, co stojí za tím, že systém nejde a ani kdy bude opět provozuschopný.

Kryptoměna jako hlavní měna ve Venezuele

Prezident Venezuely Nicolas Maduro nařídil největší bance v zemi, aby na všech svých více než 800ti pobočkách nabízeli kryptoměnu Petro. Prezident si tak slibuje rychlejší proces osvojení kryptoměny.