RJ-45 nebo také 8P8C

Koncovka RJ-45 se dnes nejčastěji používá pro připojení zařízení k síti. Nenachází se jen v osobních počítačích, ale i na velkém množství nejrůznějších síťových prvků, jako jsou routery, switche, optické převodníky či modemy.

Tato koncovka se také velmi často používá pro spojení xDSL modemů, ISDN zařízení a E1. Tato koncovka převzala nadvládu a vytlačila mnoho ostatních koncovek z důvodu snížení počtu vodičů a pochopitelně modernizace počítačového vybavení.


Označení RJ-45 vychází z podobnosti s telefonními koncovkami RJ-11, nicméně s těmi není kompatibilní. Hlavní rozdíl je, že mají jiný tvar a pouze dva vodiče. Nicméně jde RJ-11 a RJ-12 zapojit do zásuvky pro RJ-45. Tímto zapojením ale nejsou propojeny všechny vodiče. RJ-11 má zapojené pouze středové dva páry (4 piny uprostřed – na každé straně 2 nejsou zapojeny) a RJ-12 má zapojen ještě o pár víc, tedy 6 pinů uprostřed.

Označení RJ-45 však není zcela správné, nicméně se tak koncovka běžně označuje. Správné označení, které se používá v americkém telekomunikačním průmyslu je 8P8C.




DisplayPort

DisplayPort je digitální rozhraní určené primárně pro přenos obrazu, zvuku, lze ho ale použít i pro přenos jiných forem dat mezi zařízeními. Nejčastěji se vyskytuje u grafických karet, notebooku, počítačových monitorů či občas v nějaké televizi. Rozhraní bylo navržené organizací VESA (Video Electronics Standards Association).

DVI

Konektor DVI se používá pro propojení monitoru či projektoru s grafickou kartou počítače. Zkratka DVI znamená Digital Visual Interface a jde o rozhraní, které je částečně kompatibilní s rozhraním HDMI a s rozhraním VGA.

eSATA

Rozhraní eSATA se používá k externímu připojení datových zařízení, jako jsou například externí disky. Toto rozhraní nabízí stejnou rychlost a podporu technologií, jako mají klasické SATA konektory uvnitř počítače. Hlavní výhodou je vyšší přenosová rychlost, než jakou nabízí sběrnice USB. Bohužel eSATA nemá příliš velkou podporu od výrobců základních desek či externích datových medií.

eSATAp – nebo také eSATA + USB

eSATAp je eSATA s integrovaným napájením. Toto označení vzniklo jako eSATA power nebo taky power over eSATA.

PS/2

Konektor PS/2 je šestikolíkový konektoru typu mini-DIN. Díky tomuto konektoru (většinou ze zadní strany PC) se k PC připojuje klávesnice, polohovací zařízení (myš, trackball a jiné) a nebo další speciální periferie.

USB - typ A

USB neboli Universal Serial Bus je univerzální sériová sběrnice. Jde o rozhraní, díky kterému se k PC připojují nejrůznější periferie, jako jsou klávesnice, myši, fotoaparáty, modemy, telefony. Prakticky vše se dnes dá přes USB připojit. Toto rozhraní také nahradilo starší seriový a paralelní port nebo třeba PS/2.

USB - typ A micro

Konektor typu A-micro se používá u mobilních zařízení, čteček paměťových karet, mp3 přehrávačů, videokamer, externích CD/DVD mechaniky, externích USB disků nebo dokonce i externích zvukových kartách. Nejčastěji je tedy na elektronice, kterou nosíte sebou smartphone počínaje.

USB - typ A mini

Konektor typu A-mini se používá u mobilních zařízení, čteček paměťových karet, mp3 přehrávačů, videokamer, externích CD/DVD mechaniky, externích USB disků nebo dokonce i externích zvukových kartách. Nejčastěji je tedy na elektronice, kterou nosíte sebou smartphone počínaje.

USB - typ B

Konektor USB - typ B se používá hlavně u tiskáren, které se připojují přes USB. Dále jej lze najít na některých programovatelných deskách Arduino. Tento typ konektoru se až na zmíněné tiskárny a programovatelné desky defakto nepoužívá.

USB - typ B micro

Konektor USB - typ B micro se používá u novějších čteček paměťových karet, které se připojují přes USB. Dále jej lze najít na některých programovatelných deskách Arduino a nebo na některých smartphonech.

USB - typ B mini

Konektor USB - typ B mini se používá u starších čteček paměťových karet, které se připojují přes USB. Dále jej lze najít na některých programovatelných deskách Arduino. Tento typ konektoru se až na zmíněné čtečky paměťových karet a programovatelné desky defakto nepoužívá.

USB 3.0/3.1 – typ A

Konektor USB verze 3.0 typ A. Vypadá zvenčí hodně podobně, jako starší USB 2.0, které má uvnitř černý plast. Nicméně je složitější a obsahuje více vodičů. Tento konektor se dá rozeznat od USB 2.0 podle barvy. Někdy bývají konektory USB 3.0 označeny jako Super Speed a jsou zpětně kompatibilní s USB 2.0, ale za cenu snížení rychlosti.

USB 3.0/3.1 – typ B

Konektor USB verze 3.0 typ B nebo také USB verze 3.1 typ B. Vypadá zvenčí hodně podobně, jako starší USB 2.0 typ B, který ale nemá na horní části konektoru zobáček s dalšími 5ti konektory, které jsou právě pro USB 3.0/3.1 specifické. Díky tomu je složitější a obsahuje více vodičů. Tento konektor se dá rozeznat od USB 2.0 podle tvaru a barvy, která bývá většinou modrá.

USB 3.1 - typ C

Konektor USB typ C se používá hlavně u nových mobilních zařízení. Začal se objevovat už okolo roku 2014 a svými rozměry se má blížit variantě microUSB, avšak svými vlastnostmi konektoru Lighting od Applu. USB typ C je vůbec první konektor USB, který se dá otočit a přesto bude fungovat. Není tak potřeba hledat směr, který by se do zařízení připojoval.

USB 3.1 gen 2 – typ A

Konektor USB verze 3.1 gen 2 - typ A. Vypadá zvenčí hodně podobně, jako starší USB 2.0, které má uvnitř černý plast. Nicméně je složitější a obsahuje více vodičů. Tento konektor se dá rozeznat od USB 2.0 podle barvy. Někdy bývají konektory USB 3.1 gen označeny jako Super Speed 10 a jsou zpětně kompatibilní s USB 2.0, ale za cenu snížení rychlosti. Konektor nicméně vypadá zcela identicky jako USB 3.0/3.1 gen 2 – typ A, liší se proti nim však pouze barvou a maximální přenosovou rychlostí.

VGA

Konektor VGA je standardní konektor používaný pro výstup grafické karty na monitor. Pomocí tohoto konektoru se přenáší video obraz.