IV. část – Vytvoření repositáře

Vytvoření nového GIT repositáře není nic jiného, než spuštění naprosto jednoduchého příkazu v konzoli. Vytvoříme si tedy někde na disku novou složku a v té spustíme příkaz:

git init

GIT repositář tímto příkazem není fyzicky vytvořen. To se stane až s odesláním prvního commitu (v příštím díle). V tuto chvíli je repositář inicializovaný. Zároveň s tím se ve složce objeví nová skrytá složka .git

Takto vypadá inicializace na Linuxu. Na Windows je to úplně stejné. Rozdíl je snad jen v příkazové řádce GITu na Windows. Ta má jinou barvu a celkově je jinak barevně lazená. Já osobně pracuji vždy na Linuxu, a tak příklady budou screenované hlavně z prostředí Debianu. Nicméně na Windows se GIT chová stejně a příkazy jsou stejné taky. Uživatelé Windows se tak nemusí obávat, že jim něco uteče.

Krom vytvoření úplně nového repositáře je další způsob, jak jej získat. Múžete si ho odněkud stáhnout. Pokud je repositář veřejně dostupný, jednoduše ho stáhneme. V GITu se tomu říká klonování. Na naklonování tak nevyužijeme nic jiného, než je přímo samotný GIT. Nyní tedy spustíme tento příkaz:

git clone https://github.com/git/git.git

GIT v tuto chvíli začíná stahovat celý repositář GITu. To může trvat v závislosti na rychlosti vašeho internetového připojení i několik minut. Celý repositář je veliký přibližně 160MB. Nemusíte jej nutně stahovat. Je to zde jen a pouze pro demonstraci, jak se takový projekt odněkud dá naklonovat. Pokud tak máte někde repositář do kterého dále chcete přispívat, jde ho tímto způsobem získat a pokračovat ve vývoji. Windows uživatelé uvidí to samé, jen to budou mít o něco barevnější.

Výsledek a dokončení naklonování GIT repositáře vypadá pak takto:

Toto je pro dnešek vše. Příště se podíváme na první commity. Budeme tedy přidávat soubory a naučíme se nějaké ty základy pro začátek.




GIT

I. část - Trocha historie na začátek

V tomto díle se podíváme do historie. Tento díl, pokud se s GITem teprve učíte, můžete přeskočit a později se k němu vrátit. Nebude v něm nic důležitého přímo pro práci s GITem. To ale není důvod o ní nic nevědět.

GIT

II. část - základní principy

GIT na rozdíl od většiny ostatních verzovacích systému má trochu specifickou práci se soubory. Jde o to, že soubor vždycky uloží pouze jednou a od té doby vytváří tzv. snapshoty. V každém commitu (o tom si povíme něco později) je každý soubor uložen jako snapshot...

GIT

III. část - Instalace

Na internetu je možné nalézt opravdu velké množství nejrůznějších programů a to jak těch, který mají grafickou nástavbu tak těch, které jdou přes příkazovou řádku. Na příkazovou řádku se budeme zaměřovat, nicméně o grafických si také povíme.