5 nejznámějších mýtů

1
Pojďme si říct něco o věcech, se kterými se denně setkáváme. Zde je 5 nejznámějších technologických mýtů.

 

1. Mazání souborů
Určitě každý z nás kdo v dnešní době vlastní PC nebo Mac, mazal někdy nějaký soubor. Ať už se jedná o cokoliv, textový dokument, písnička, film, fotky atd. I po důkladném smazání souboru a vysypání virtuálního koše, nebo zkratkou shift + delete soubor je stále zapsán na disku do doby než ho přepíšou jiná data. Vaše akce jen pouze z FAT tabulky smaže odkaz na umístění, kde se soubor na disku nachází a jeho místo je tedy volné k přespání novějším souborem. Tedy vše vypadá, jako že soubor na disku není. V praxi to pak znamená, že pokud omylem smažete nějaký váš soubor, máte ještě šanci ho získat zpět. Například pomocí programu Recuva, který je zdarma ke stažení. Naopak pokud chcete soubor definitivně smazat bez možnosti zálohy, pak doporučuji program Eraser, který je také zdarma.
2

 

2. LED TV je lepší než LCD TV
Sháníte novou televizi a máte na výběr z LED a LCD, ale v čem je rozdíl? V ničem, LED a LCD odkazují na úplně jiné části televize.

  • LCD (anglicky liquid-crystal display) odkazuje na technologie v TV obrazovce. Konkurenti jsou plasma, která už je skoro úplně pryč a OLED (organická LED dioda), což je úžasné ale stále velmi drahé.
  • LED (anglicky light-emitting diode) odkazuje na podsvícení obrazovky, nebo-li na to co vám umožní vidět obraz. Podsvícení bývaly studené katodové zářivky. Nyní každý výrobce používá LED diody, protože jsou energeticky úspornější a mají větší životnost.

Takže v závěru všechny dnešní televize jsou LED LCD.
3

 

3. Je v pořádku mít laptop po celou dobu v síti.
Ano i ne, pokud se bojíte o výdrž baterie pak byste neměli nechávat svůj notebook pořád zapojený v síti i přes noc. Pokud používáte výhradně váš laptop například namísto stolního počítače, doporučuji vyndat baterii. Pokud tak učiníte, můžete mít laptop v síti třeba celý měsíc a až pak baterii zase dáte zpět, nebudete mít na cestách problém s výdrží.
4

 

4. Vždy vypínejte počítač přes noc.
Tento mýtus je jeden z těch starších. Dříve když počítače teprve vycházeli na výsluní tuto radu by vám dalo mnoho odborníků. A to hlavně kvůli tomu, že dřívější díly hlavně harddisky neměli takovou výdrž jako mají dnes. Takže vypnutím PC na noc mu přidáte pár hodin k životnosti.

To dnes už ovšem zdaleka neplatí, dnešní počítače jsou schopny plného běhu i několik let v kuse bez přestávky a hlavně bez závad. Ovšem pokud máte nějaké herní dělo, nebo nadupaný server. V takovém případě by bylo možná lepší se poradit s peněženkou a účtem elektrické energie předtím než jej necháte běžet v kuse, nicméně po technologické stránce se nemusíte ničeho bát. A co se odběru elektřiny týče?Mnoho výrobců se zaměřuje právě na úsporné díly do vašeho PC.
5

 

5. Až se váš PC nakazí virem, poznáte to
Mnoho lidí má zato, že po nakažení virem se váš počítač zblázní a začne dělat divné věci, objeví se vám lebka na monitoru apod. Takové viry také existují, ale dnešní viry jsou hlavně o kradení citlivých osobních informací. Mezi ty patří například přístupové údaje k bankovnímu účtu či jinak citlivé informace. Dnešní viry se schovají tak dobře ve vašem PC, ani nebudete vědět, že jste nakaženi. Proto opravdu doporučuji mít nainstalovaný anti-virus.

Vir poznáte především tak, že vám z účtu záhadně začali mizet peníze, nebo že vám někdo smazal všechny postavy v nějaké onlinové hře. Prostě a jednoduše se o něm dozvíte až když je pozdě.
5

Další články

Co byste měli vědět o SSD discích

SSD disky jsou poslední dobou mezi uživateli často opěvované téma, ve kterém se ale bohužel nachází spousta polopravd, omylů, nepřesností či mýtů, a to i přes to, že... [ pokračovat ve čtení ]

BeeRaider – nový rozměr psaní na klávesnici

Když se podíváme na klávesnici, je to něco, co je tu prakticky od počátku počítačů, bylo to v podstatě převzato od psacích strojů. Nezáleží na tom, jakou používáte platformu,... [ pokračovat ve čtení ]

IObit Smart Defrag

Defragmentací jsme se zabývali již dříve v seriálu Jak zrychlit Windows 7 ve čtvrtém díle, který se právě defragmentací zabýval. IObit Smart Defrag, jak již název napovídá je... [ pokračovat ve čtení ]

Ambarella – procesor pro IP kamery

Formát High Efficiency Video Coding, známější jako H.265 je hojně používaný. Jedná se o videoformát schválený v roce 2013. Problém tohoto formátu je ten, že jeho open-sourcové software... [ pokračovat ve čtení ]

Thermaltake Core V1

Nová skříň od Thermaltake je již v dnešní době velmi populární. Jedná se o mini ITX skříň, která svými rozměry patří do kategorie těch menších. Její rozměry jsou totiž jen... [ pokračovat ve čtení ]