Instalace LAMP (Linux + Apache2 + MySQL + PHP) serveru může být občas trochu oříšek. V prostředí Linuxu se to však dá zvládnout opravdu velmi jednoduše. Relativně jednoduchý postup si proto představíme v tomto návodu.
Instalace LAMP (Linux + Apache2 + MySQL + PHP) serveru může být občas trochu oříšek. V prostředí Linuxu se to však dá zvládnout opravdu velmi jednoduše. Relativně jednoduchý postup si proto představíme v tomto návodu.
Tento článek je určen zejména nezkušeným uživatelům v prostředí Linuxu. Budeme se primárně zaměřovat na distribuci Ubuntu, nicméně na kterémkoliv Debianu je to stejné či velmi podobné. Já sám používám Ubuntu 10.10 a tak mi instalace tohoto balíčku není příliš cizí.
Pro ty co netuší, co LAMP je si to trochu rozebereme. LAMP je zkratka od Linux + Apache + MySQL + PHP. Jedná se tedy o několik balíku, které vám ve vašem systému umožní spouštět PHP scripty, testovat redakční systémy a mnoho dalších věcí, které jsou pro tvoření webových stránek potřeba.
Tento návod je funkční i pro jiné verze distribucí, které jsou postavené stejně, jako Ubuntu na Debianu.
Apache resp. Apache2 je webový server. Je to tedy velmi důležitý balíček, pokud chcete spouštět webové stránky pohodlně přes „localhost“. Tento server zpracovává veškeré požadavky na něj a v případě doinstalování dalších komponent (například PHP) umožňuje skrze něj volat i scripty.
postup instalace:
nyní by se měli začít stahovat a instalovat potřebné balíčky. Až vše proběhne, napište do webového prohlížeče „localhost“. Pokud se vám vypíše hláška „It’s works!“ tak věřte, že jste apache nainstalovali správně. Místo, kam Apache defaultně ukládá soubory jsou do /var/www, z této složky načítá obsah. V některých distribucích může být ještě v podsložce html, tedy /var/www/html.
V případě že nám samostatný Apache nestačí, je k dispozici balíček pro PHP. Instalace je opět velmi jednoduchá.
v případě, že Apache naskočí bez problému, můžete mít velmi dobrý pocit. Vše se ale ještě musí otestovat. Zda se PHP scripty budou provádět zjistíme následujícím způsobem.
MySQL je databáze potřebná pro redakční systémy a mnoho dalších velmi užitečných aplikací. Vzhledem k tomu, že k webserveru prostě patří, byl by nesmysl ji nezmínit. Navíc je neodmyslitelnou součástí LAMPu. Instalaci provedeme tedy následovně:
tímto by databáze měla být v pořádku nainstalovaná. Nicméně pro pohodlnou správu databáze je vhodné použít ještě nějaké grafické prostředí. Nejlepší a na mnoha webhostingových serverech nejrozšířenější je PhpMyAdmin
Nyní je vše dokonale připraveno. Máme nainstalovaný celý LAMP a ještě PhpMyAdmin. Mnoho z Vás po instalaci jistě napadlo napsat localhost/phpmyadmin a s úděsem ve tváři zjistili, že to nefunguje, nezoufejte. Chybí nám totiž jen alias.
Apache totiž zatím ještě neví, že nějaký PhpMyAdmin existuje. Proto mu musíme sdělit, aby na výše zmíněnou cestu reagoval správně a to takto:
AllowOverride All
Options FollowSymlinks
Order allow,deny
Allow from all
tímto by jsme měli donutit Apache, aby při zadání localhost/phpmyadmin otevřel složku, ve které se phpmyadmin nachází.
Tímto je návod u konce. Doufám že mnohým pomůže a pokud najdete nějakou otázku, neváhejte se v komentářích zeptat.